Dům Kateřinka

Dům Kateřinka
Adresa: Kateřinice 412, Kateřinice u Vsetína, Česká republika
Investor:obec Kateřinice
Projekt:2015-20
Realizace:2019-23
Užitná plocha:975 m2
Zastavěná plocha:1495 m2
Plocha pozemku:4900 m2


Dodavatel: Jiří Kuzník
Spolupráce: Josef Hajný (AD); Jan Rašík a Miroslav Revaj / knesl kynčl architekti (ASŘ); Jiří Stehno (SKŘ); Zdeněk Jiříček (PBŘ); Lukáš Martinát (ZTI); Josef Bahr (ÚT, VZT); Pavel Dočekal (elektro-silnoproud); Vít Nebenführ (elektro-slaboproud); Václav Slíva / ATEH (osvětlení)
Lokalita
Dům Kateřinka byl navržen a postaven v areálu bývalého zemědělského družstva ze sedmdesátých let, který je určen k doplnění veřejné vybavenosti obce Kateřinice, ležící nedaleko Vsetína.

Zadání
Navrhnout dům pro kateřinské seniory, kteří se ještě o sebe umí sami postarat, ale z různých důvodů už nechtějí bydlet ve svém původním domě (přenechání původního domu potomkům apod.). Současně vytvořit místo k potkávání se všech kateřinských důchodců a dalších sociálních skupin obyvatel obce.

Architektura
Jednopodlažní dům je navržen na půdoryse obdélníka s vnitřním atriem, kde jsou jednotlivá křídla propojena loubím otevřeným do společného atria. Tento prostor je volným přepisem klášterního dvora, respektive zahrady, jako místa k pobytu, potkávání se a odpočinku v chráněném prostoru. Tři obytná křídla, krytá plochou střechou, obsahují celkem třináct bytů 2+kk s vlastními předzahrádkami.
Vstupní severovýchodní křídlo přiléhající k hlavní silnici mělo původně, kromě bytu správce (dnes je využíván uprchlou ukrajinskou rodinou) a technického zázemí, obsahovat společné prostory domu (společenská místnost, jídelna s malou kuchyní atd.). Po delším rozvažování a veřejné debatě, je zde nakonec umístěna knihovna, která bude místem potkávání se všech věkových i sociálních skupin obyvatel obce. Pohledově exponované vstupní křídlo je ukončeno sedlovou střechou, čímž odkazuje k místní tradiční formě stavění.

Konstrukce a technologie
Stavba je zděná z keramických tvárnic s dřevěnými stropy. Pro vytápění a ohřev teplé vody jsou instalována tepelná čerpadla země vzduch a fotovoltaické články. Kvůli co nejefektivnějšímu jímání dešťové vody byl v průběhu výstavby opuštěn koncept zelených střech, a tak je veškerá voda z plochých střech jímána do podzemních nádrží a zpětně v objektu využívána pro splachování WC.
knesl kynčl architekti
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od knesl kynčl architekti