Ateliér pro architekty a vizualizátory

Ateliér pro architekty a vizualizátory
Spolupráce:Ing. arch. Barbora Říhová
Realizace:2023


Stavební práce: KPJG s.r.o.
Truhlářské práce: Devoto
Nábytek: Master&Master, Designville, Ton
Podlaha: AV Podlahy
Zámečnícke práce: Doubek
Skleněné příčky: Kubín Sklo
Koupelnové doplňky: Fink
Umyvadlo s baterií: Ravak
Vypínače a zásuvky: Jung
Fotografie: Dalibor Hoffmeister
Tato realizace je výsledkem návrhu ateliéru pro architekty a vizualizátory. Návrh byl proveden samotnými uživateli ateliéru, kteří prostorům věnovali zvláštní péči. Objekt rovněž slouží jako showroom pro jednotlivé materiály, nábytek a osvětlení. Ty jsou používány architekty i vizualizátory ve svých projektech. Klienti architektů – kteří sem přicházejí na schůzky nebo prezentace architektonických návrhů – si zde mohou ověřit reálnost prvků a vidět, jakým způsobem lze pracovat s prostorem jejich domovů nebo s komerčními prostory.

Díky přirozenému osvětlení se v horním patře nacházejí prostory, v nichž se každodenně tvoří a navrhuje. Dolní prostory představují zázemí – společné WC se sprchou pro všechny kolegy, zasedací místnost, sklad, serverovna a garáž pro motorky.

Jelikož architekti a vizualizátoři tráví v ateliéru mnoho hodin denně, jsou pracovní stoly polohovatelné. V kuchyni v tomto patře je také skrytá šachta pro rozvody, stejně jako malý sklad materiálových vzorků a katalogů. Samozřejmě nechybí prostor na odpočinek v podobě relaxačních křesel a jídelní stůl pro společné pracovní obědy.

Interiér ateliéru byl navržen kolegy společně a odráží jejich osobní styl. Při návrhu se využily stávající materiály a odkrytý beton. Minimalizovány byly dekorativní dřevěné prvky. Přesto prostor působí velmi útulně, prosvětleně a prostorně.

Dodavatelé
  • V rámci stavebních úprav bylo navrženo odstranění všech sádro- kartonových podhledů a příček. Tím došlo ke zvětšení světlé výšky a prohloubení prostoru. Pod materiály se nachází monolitický strop a stěnu držící svah, v němž je budova umístěna. Toto opatření současně přispělo ke snížení teploty v prostorách - objekt je orientován na jižní stranu a často se přehříval. Důležitou částí byla pečlivá práce stavební firmy při osazení obkladů. Ty byly navrženy tak, aby zapadaly k jednotlivým výrobkům nebo byly přesně umístěny uprostřed místnosti. Všude byly použity kamenické rohy a bylo důležité, aby každý předmět v místnosti svou polohou navazoval a odpovídal velikosti rastru obkladů.
  • Vzhledem k přítomnosti odkrytého betonu v interiéru a použití různých druhů objektů a nábytku padlo rozhodnodnutí pro minimalistický vzhled podlahy. Byla zvolena polyuretanová stěrka, která je snadno udržitelná. U ní lze přizpůsobit její vzhled "flekovanosti", zvolit přesnou barvu podle NCS vzorníku. Zároveň je příjemná na dotek. Tento měkký materiál byl použit i ve sprchovém koutě a vylit do sprchového žlabu, takže se materiál propisuje v obou patrech ateliéru.
  • Pro minimalizaci stavebních úprav na fasádě byla zachována původní podoba oken, stejně jako jejich uspořádání a dekorace. Parapety byly nahrazeny truhlářskými prvky z tuplované překližky. Tento dekor se nachází také na standardním nábytku otevřených i uzavřených knihoven. Z tohoto důvodu jsme jej chtěli opětovně použít v interiéru.
  • Velká pozornost byla věnována osvětlení, a to jak v návrhu, tak při samotné realizaci. Jde totiž o denní součást pracovního prostředí. Architekti počítali s tím, aby umělé osvětlení nebylo směřováno jenom dolů, ale využívalo i odrazové plochy. Velké třímetrové svítidlo nad pracovními stoly osvětluje dolů i nahoru a lze jej stmívat. Tímto způsobem chtěli autoři vytvořit co nejpříjemnější prostředí pro tvorbu architektury a vizualizací. Zaměřili se také na různé typy osvětlení v zasedací místnosti. Zde je navrženo kruhové závěsné svítidlo s difuzéry pro vyzařování světla nahoru nebo dolů podle potřeby dané události. Při prezentaci na televizi slouží ambientní osvětlení pod stropem. Zde je předstěna snížena o 15 centimetrů a skrytý LED pás poskytuje zdroj světla, který není vidět.
  • Pro zvětšení prostoru a zlepšení osvětlení jsme navrhli odstranění nenosné příčky v horním patře. Tato příčka zároveň sloužila jako zábradlí pro točité schodiště. Nově jsme navrhli kovové trubkové zábradlí nad schodištěm, které odpovídá designu stávající části zábradlí.
  • Skleněné příčky také pomáhají akusticky oddělit jednotlivé činnosti v horním patře, protože není nutná příčka s dveřmi mezi podlažími. Tímto způsobem místnosti nepůsobí stísněně a setkání nejsou oddělena od dění v celém ateliéru.
  • Pozornost se klade na detaily. Například kovové držáky byly umístěny na toaletní papír, kartáč na WC a věšák na ručníky. Kovové prvky se objevují v obou patrech ateliéru, a to ve formě bílého nebo černého nábytku a osvětlení.
  • V toaletě je osazeno velké keramické umyvadlo s baterií. To navrhli čeští designéři Vrtiška & Žák. Architekti se snažili používat nábytek a výrobky z lokální české výroby.
  • Další nenápadný, ale velmi zajímavý a minimalistický detail, představují vstupní dveře do toalety. Stavebně bylo počítáno s jejich skrytými zárubněmi, takže při sestupu ze schodiště je vidět křídlo dveří usazené v příčce, avšak bez zárubně.
  • Vypínače a zásuvky utvářejí nedílnou součást každého interiéru. Navíc se na ně denně sahá. Byly vybrány v bílém provedení s minimalistickým rámečkem. Ten ladí například se skrytou zárubní dveřního křídla na toaletě.