Objekt bývalé konírny je součástí rozlehlého areálu zámku v Dlouhé Lhotě u Příbrami. Celý areál prochází rozsáhlou rekonstrukcí, která v poslední fázi zahrnovala též objekt konírny. Malý přízemní objekt se sedlovou střechou, který byl, jak název vypovídá využíván pro ustájení koní – v části přízemí a v části podkroví, pro uskladnění sena a steliva.
Cíl:
Restaurace s vlastní kuchyní, přístupná z areálu zámku, ale i z návsi a v podkroví apartmány hotelového typu. Toto funkční zadání jsem si sami pro sebe doplnili o ambici, vytvořit takový interiér, který bude do jisté míry akcentovat původní využití objektu. Ne snad, že by v podkroví spali hosté na seně, ale spíše najít takové výrazové prostředky a materiály, aby si hosté v interiéru připadali, jako na venkově.
Během rekonstrukce objektu bylo nutné část objektu ubourat z důvodu statického poškození a nebylo možné použít cementové stěrky na podlahy, které byly v původním konceptu, z důvodu zatížení stropní konstrukce a zároveň tak hrozilo jejich popraskání. Bylo tedy rozhodnuto o náhradě a finální podlaha je z vinylových dílců s dekorem imitující beton. Odhalené krovové prvky z původního konceptu se povedlo zachovat.
Interiér je kombinací zabudovaných a volných prvků – mezi zabudované patří především obklady a stolky se zásuvkami z kartáčované a namořené dubové dýhy a masivu, a dále lakované skříně v šedém odstínu, které sice vycházejí z historického tvarosloví, ale jsou v zásadě navrženy jako moderní interpretace. Prostor pro spaní je od koupelen oddělen skleněnými dveřmi s obložkou. Postel je čalouněná kůží a vhodně se doplňuje s ostatním interiérem. Sedací nábytek je od firmy TON.
Hlavní cíl návrhu se povedlo naplnit. Hosté jsou ubytování v podkroví a viditelné krovové prvky dotvářejí atmosféru původního půdního prostoru. Barevná kombinace není příliš tradiční, ale vhodně vyjadřuje záměr autorů, kterým bylo "venkovské bydlení".