Jedna z nejekologičtějších velkých kancelářských budov v Evropě;
„zelenější“ přístup k výškovým stavbám v post-ikonickém věku
Nový, 92 metrů vysoký komplex měkce zaoblených tvarů vyznačuje panorama Groningenu. Asymetrická, aerodynamická stavba stojí uprostřed malého, starého lesa a chrání vzácné rostlinné a živočišné druhy. Projekt zahrnuje návrh, výstavbu a financování dvou veřejných institucí: národního daňového úřadu a agentury poskytující studentské půjčky. Zakázka od RGD (Národního stavebního úřadu) zahrnuje – kromě architektury – také management, správu i údržbu budovy na období dvaceti let. Dále umístění 2500 pracovních míst, parkování v podzemních garážích pro 1500 jízdních kol a 675 automobilů. Budova bude obklopena rozlehlou veřejnou městskou
zahradou s jezírkem a multifunkčním pavilonem s komerčním využitím.
Architektonické řešení si klade za cíl prezentovat zmíněné instituce lidštějším a přístupnějším způsobem. Výškové stavby jsou obecně spojovány s modernismem poloviny 20. století. Jejich tvrdé, jakoby „bussines exteriéry“ odkazují k moci a nepřístupně vyhlížejícím pevnostem. Naopak tato stavba záměrně obléká silnou veřejnou instituci do organické, přátelštější formy více orientované k budoucnosti.
Ben van Berkel říká:
„Velkou pozornost jsme věnovali tomu, jak se budou lidé v budově pohybovat. Kancelářské prostory jsou navrženy tak, aby netvořily jednoduché lineární chodby vedoucí do slepé uličky, ale namísto toho má každá z chodeb trasu, jež do budovy vnáší svým způsobem krajinu. Budovou se můžete nekonečně procházet, obklopeni velkou mírou transparentnosti – a to také směrem k okolní krajině.“Vládní kancelářský komplex je vystavěn jako část dalekosáhlé formy zakázky formou PPP (public-private partnership: DBFMO, tedy Design Build Finance Maintenance Operate / Navrhni Postav Financuj Udržuj Provozuj) – což je program zacílený na efektivnější využívání veřejných fondů.
Přístup životního cyklu obsažený v DBFMO kontraktu vyžaduje, aby se všichni relevantní experti (architekti, designéři, právníci, specialisté na rozvody, specialisté na finance, odborníci na vybavení budov) účastnili prací od samého začátku s cílem nalézt nejlepší, cenově nejvýhodnější a k životnímu prostředí nejpřívětivější řešení, směřující k plynulému užívání a údržbě budovy. Tato metodika práce stimuluje nejen kreativitu a inovativní myšlenky, ale ve srovnání s tradičními formami zadávání zakázek také umožňuje snížení konečné ceny za celkové období kontraktu. V případě PPP projektů nezískávají zakázky cenově nejnižší nabídky, ale skupina s nejefektivnějšími řešeními, jež za dané finance nabízí nejvyšší hodnotu.
Příkladný přístup k udržitelnému rozvoji
„Návrh zahrnuje řadu inovací vztahujících se k redukci materiálů, ke snížení cen za energie a k udržitelnějšímu pracovnímu prostředí. Představuje zcela integrované, inteligentní architektonické řešení směřující k trvale udržitelnému rozvoji.“
Ben van Berkel
Realizace představuje jednu z evropských předních nových velkých kancelářských budov zohledňujících principy trvale udržitelného rozvoje. Zadání národního stavebního úřadu požadovalo budovu schopnou vyhovět požadavkům budoucnosti, jež skloubí flexibilitu s principy udržitelnosti a bude esteticky střízlivá. Architektonickou odpovědí na uvedené zadání bylo usilování o mnohostranné porozumění konceptu udržitelnosti, včetně spotřeby energie a materiálů, stejně jako zohlednění sociálních faktorů či životního prostředí. Udržitelnost se tak manifestuje redukcí spotřeby energie (energetické služby se zárukou / metoda EPC 0,74), stejně jako podstatným snížením spotřeby materiálů. Díky snížení výšky podlaží z 3,6 m na 3,3 m se celková výška stavby snížila o 7,5 m – což také omezilo dopad stavby na své okolí. Jak uvnitř tak venku architektura generuje bio-klima, z něhož profitují lidé i místní fauna a flóra.
kráceno redakcí