Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Bruder picture
William P. Bruder
* 1946 - Milwaukee, USA

1314 West Circle Mountain Road, 85087 New River
tel: +1(623) 4657399
fax: +1(623) 4650109
e-mail:
web:


Biografie
Mezinárodně uznávaný americký architekt William P. Bruder se narodil v Milwaukee a získal vysokoškolské vzdělání na Wisconsinské univerzitě (studium sochařství). Po studiích pracoval v kancelářích prominentních architektů Gunnara Birkertse a Poala Soleriho. V roce 1974 otevírá vlastní architektonické studio situované na 10 akrech půdy čtyřicet kilometrů severně od Phoenixu v New River (Arizona). Od té doby navrhl více než 300 projektů, vesměs rezidenčního charakteru, jejichž hlavním znakem je Bruderovo chápání architektury jako "provozuschopného uměleckého díla vycházejícího z místa a potřeb uživatelů".
Bruder používá přírodní materiály v kombinaci s betonovými bloky a tabulemi plechu tak, aby jejich výsledná kompozice společně se sluncem vytvářela charakter organické architektury v pouštním prostředí. Bruderovým největším dílem je bezesporu Centrální knihovna ve Phoenixu, 280 tisíc čtverečních stop rozlehlá budova, která byla otevřena v květnu 1995. Kromě architektury se Bruder zabývá rovněž socháním.
Na jaře roku 1999 navštívil Bruder naši moravskou metropoli a přednesl přednášku o svém díle. Osobně vidím obrovskou paralelu mezi dílem jeho vzoru Franka Lloyda Wrighta a jím samotným. Především skulpturizující tendence jejich architektury, stejné životní kořeny a stejné pouštní působiště tento fakt potvrzují. Bruder však velmi dobře pochopil mistrova slova "neučte se formy, učte se principy" a svým dílem se nepřehlédnutelně zapojil do současného světa moderní architektury. V jeho stáji dozrál mimojiné i další pouštní organik - Wendell Burnette.
Jan Kratochvíl


Realizace a projekty

Realizace a projekty
Museum of Contemporary Art, Scottsdale, Arizona, USA, 1996-99
Byrne Residence, North Scottsdale, Arizona, USA, 1994-98
Mad River Boat Trips, Jackson, Wyoming, USA, 1995-97
Townsend Residence, Paradise Valley, Arizona, USA, 1994-97
Museum of Rock Art, Deer Valley, Phoenix, Arizona, USA, 1994-95
Riddell Advertising, Jackson Hole, Wyoming, USA, 1995
Phoenix Central Library, Phoenix, Arizona, USA, 1994
Temple Kol Ami, Scottsdale, Arizona, USA, 1992-94

Literatura

Návštěvnost: 21299 čtenářů
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.