Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Cena archiwebu 2005: Zdeněk Fránek


Osobnost architekta Zdeňka Fránka představuje v soudobé české architektuře ojedinělý zjev. Zájem o organickou architekturu v raném Fránkově díle je spojen se vzdorem vůči poměrům v tehdejším socialistickém Československu. Mladý architekt se na rozdíl od svých souputníků neupnul k silné tradici českého funkcionalismu, nýbrž svůj umělecký potenciál nasměroval do oblasti expresivní a organické architektury. Fránek v pravý čas pochopil, že maďarský organický směr ústí do slepé uličky a odklonil se od surového dřevěného stylu k puristické plasticitě, jejíž výsledky nepřímo upomínají na tvorbu expresionistů Scharouna, Steinera nebo bratří Šlapetů. Soustavné přemýšlení o architektuře vede u Fránka k prozkoumávání bílých území na mapě domácí architektury.
Zájem o výtvarnou stránku architektury odrážející konceptuální Fránkovskou hlubinu se line celým jeho dílem jako červená nit. Jeho stavby nejsou snadno stylově zařaditelné a v současné české architektuře představují zajímavý soubor. S každým jeho novým projektem objevíme nenapsanou kapitolu a rozhodně nemůžeme hovořit o opakování se. Stejně jako objevujeme v přírodě bezpočet tvarů a příběhů, tak jsou různorodé i Fránkovy stavby.
Za jedinečné pojetí architektury a za vynikající výsledky v tvorbě se rozhodla redakce portálu archiweb.cz udělit Cenu archiwebu pro rok 2005 architektu Zdeňku Fránkovi. Je tak po Romanu Kouckém a Svatopluku Sládečkovi třetím laureátem tohoto ocenění.
Autor: Jan Kratochvíl, 14.12.05 23:20
Návštěvnost: 16580 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
dispozice pipe 02.01.06 18:52
Půdorys ready Jan Kratochvíl 05.01.06 01:26
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.