Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Klementinum po klauzurách


Klíčovým problémem je podle slov Kotalíka míra zachování dosavadní náplně Klementina pro potřeby studentů, pedagogů a badatelů z vysokých škol, jež jsou z velké části situovány v pražském centru. Prioritou by mělo zůstat zachování této náplně ve sféře vědy a vzdělávání, jež neopakovatelně a historicky přirozeně posiluje atmosféru jedné z nejcennějších enkláv Pražské památkové rezervace. Právě té dnes hrozí komerční přetížení - ve jménu masového turistického průmyslu.

Klauzury dále potvrzují, že velkorysá dispozice Klementina nevylučuje ani možnost aplikovat moderní trendy poskytování knihovnických a informačních služeb. A to i s maximálním využitím možnosti volného výběru publikací v oborových a specializovaných studovnách. Velkolepé prostory historických interiérů jsou schopny nabídnout i uživatelsky přívětivou knihovnu. Pokud jde o kapacity, přijmeme-li bez emocí tezi, říká Kotalík, že živý a plně využívaný knižní fond lze odhadovat na 2, 5 - 3, 5 milionu svazků, je umístění takového penza knih v Klementinu bez problémů možné. V případě "machonizace" dalšího křídla či využití podzemních skladišť, která se ve světě běžně budují - sbírky Louvru v podzemí, depozitáře pařížské Národní knihovny pod hladinou Seiny aj., uvádí Kotalík - může být počet zde uložených svazků překvapivě vysoký. Tedy až 10 milionů. Tyto úvahy je však třeba konfrontovat samozřejmě s představami památkové péče a konsensem, jakou zátěž Národní kulturní památka Klementinum v tomto smyslu snese, co se ztratí a naopak získá moderním architektonickým zásahem apod.

Autoři projektů se budou s podporou Akademie snažit se svými výsledky seznámit co nejširší veřejnost. Bylo by škoda, kdyby práce a myšlenky zůstaly nevyužity, uzavírá Kotalík.
Autor: Kateřina Lopatová, 26.08.08 00:25
Návštěvnost: 9349 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.