Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Prověření kapacitních a prostorových možností Klementina
Petr Tej, 1. ročník

KONCEPT
Naším úkolem bylo hledat možnosti využití Klementina pro program Národní, ve smyslu původního zadání také univerzitní, knihovny. Tedy rekonstrukce nebo lépe instrumentace Klementina pro nové využití.
Struktura Klementina je jedinečná, proto jsem se rozhodl do ní zasahovat minimálně, přesto nikoli památkářsky. V interiéru je dispozice uspořádána jako dvoutrakt - kříž chodeb s přiléhajícími celami. Za hodnotné, krásné, považuji klenby pokojů a chodeb. Do pokojů a chodeb umisťuji část fondu ve volném výběru. Vybourávám původní masivní zdi a nahrazuji je voštinovou prefabrikovanou deskovou konstrukcí, která podporuje původní klenby. Voština slouží jako knihovna. Takto jsou řešena přízemí a první patro, kde je fond ve volném výběru. Ve druhém patře jsou sály a v podkroví sklady. Sály jsou pomocí výtahů zásobovány ze skladů v podkroví.
Měl jsem představu knihovny jako labyrintu s nedokonalou organizací. Ztratit se v knihovně! Zabloudit a přestat vnímat čas. Lidská touha po uspořádání všech věcí, touha po řádu, je stejně tak neuskutečnitelná jako fatální. Ve smyslu Borghesovy Babylonské knihovny.

NÁVRH
Vstupní halu kreslím do Machoňovy přístavby, která je chytře navázána na chodbu v přízemí a na schodiště v křížení chodeb.
Do dvorů jsou vestavěny depozitáře - sklady - pokladnice - kufry na knížky. V nich by měly být uloženy cenné fondy, které nemohou být ve volném výběru, jež vykazují velkou kulturní a historickou hodnotu, a neměly by proto být, podle mého názoru, umístěny mimo Klementinum. Funkce by měly zůstat ve městě, struktura by se měla zahušťovat. Všechno nelze odvézt do Hostivaře. Depozitáře jsou v podzemí napojeny na barokní refektář v přízemí, kde se knihy dostanou k čtenáři. Jsou konstruovány jako prefabrikované betonové boxy s povrchem z broušeného teracca. Teraccovou dlažbou ve stejném rastru 3 x 3 m jsou vydlážděna nádvoří. Uvnitř depozitářů jsou posuvné regály, které zaručují maximální zahuštění, schodiště, výtah, strojovny technického vybavení a restaurátorská místa.
Variantně jsou navrženy ocelové mechanické věže v rozích dvorů, sloužící jako depozitáře.

KAPACITY
patro: 0,7 mil. (volný výběr)
patro: 0,5 mil. (volný výběr)
patro: 0,3 mil. (volný výběr)
podkroví: 2,5 mil. (depozitář)

Depozitáře ve dvorech (5 kusů): 4 mil. (depozitář)

Celková kapacita 8 mil. svazků

800 čtenářských míst
Zdroj: Petr Tej
Vložil: Kateřina Lopatová, 25.08.08 01:45
Návštěvnost: 10103 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.