Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Prověření kapacitních a prostorových možností Klementina
Anežka Martínková, 1. ročník

KONCEPT
Narážíme na nevhodnost stávající struktury Klementina pro současnou knihovnu.
Kříž chodeb, dvě ledviny velkých sálů a schodiště v jejich křížení. Pás chodeb s celami po obvodu. Knihovna, jak ji běžně vnímáme, sestává z velkých sálů - čítáren, volného výběru studijních míst a skladů.
Velké prostory pro čítárny chybí, postrádáme možnost skladování a prostory pro čtení obklopené knihami. Ty dělají knihovnu. Za nevyhnutelné považuji vyčištění Klementina a úpravy pro knihovnu sledující logiku komplexu. Kříž, buňky obvod. Od počátku mě provází představa velkého množství knih, řazených až k zalknutí. Velký regál, stokrát zvětšená domácí knihovnička.
Akcentovat to, co chybí.

NÁVRH
Ve výsledku uvolňuji prostory vybouráním cel. Řešení umožňuje získat vysoké, dlouhé volné prostory podél chodeb pro vestavění implantátů. Nových domů. Samostatných organismů. Zůstává hlavní kříž se schodištěm a čítárnami. Vynikající čtyři vestavby do vybouraných prostor - do křídla do Platnéřské, na Mariánské náměstí a dvě do Křížovnické, propojené stávajícími chodbami. Krása a důstojnost chodeb mě přesvědčují o nutnosti jejich zachování. Buňkami nových struktur jsou knihovní regály. Jimi tvořenou strukturou vyplním vzniklé prostory, počítám knihy, zjišťuji, že mohu začít ubírat. Vkládám schodiště, různě koncipovaná studijní místa. Velký zářez do struktury v místě zbourané kaple sv. Eligia. Vzniká stroj na knihy a na jejich čtení. Mozaika z hustě naskládaných regálů a vykotlaných děr pro čtenářská místa. Velké sklady vkládám pod nově vznikající prostory.

KAPACITY
Knih ve volném výběru: až 3,5 mil.
Knih ve skladech: libovolně (hloubka skladu dle potřeby).
Studijních míst: 1200
Zdroj: Anežka Martínková
Vložil: Kateřina Lopatová, 25.08.08 01:30
Návštěvnost: 9785 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.