Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Lenka Němcová
úřednice, zahradnice

Ing. Lenka Němcová
* 17.1.1976 v Novém Jičíně
úřednice, zahradnice

Vzdělání a praxe:
jesle, MŠ, ZŠ: Kopřivnice (1977-1988)
gymnázium: Příbor (1989-1993)
vazačství a aranžérství květin: Ostrava (1994)
zahradní a krajinářská architektura: Brno a Lednice na Moravě (1995-2000)
po studiu úřednice z Kopřivnice (Městský úřad, správa zeleně a povolování kácení)
od „atentátu na dvojčata“ až doposud úřednice z Brna (Veřejná zeleň města Brna, p.o., úsek Správa zeleně – správce parků Denisovy sady, Studánka, Kapucínské terasy, Tyršova sadu a Koliště, vodních prvků v parcích a mimo ně – kašna a pítko na Náměstí Svobody, studna na Jakubském náměstí a mobilní zeleně v Městské památkové rezervaci, v neposlední řadě propagační a osvětová činnost VZmB – výstavy, přednášky, publikování, akce pro veřejnost…)
ve volném čase projektovala a projektuje pro: architekty a architektky Dvořáka, Hrůšu, Kotka, Kubu, Mikuláška, Nováka, Pelčáka, Pilaře, Valentu, Vrabelovou, Zemánkovou, Žufánka (řazeno dle abecedy) a pro další milé klienty

http://zahrada.aspweb.cz/
http://vzmb.brno.cz/

zájmy: LÁSKA (lidi, zvířata, rostliny, jídlo, lák z okurek, pití, vonné dýmy - ne nutně v tomto pořadí), ENERGIE
momentální koníček: fotografování a vykuřování
životní motto: VŠECHNO JE JINAK.
Co je zahradní architektura?
Náš obor nazývám zahradní a krajinářská TVORBA. Architekturu vnímám jako něco, co postavím a "je hotovo". My pracujeme převážně s živým materiálem a naše díla se vyvíjí v čase. Rostliny reagují na ubíhající čas: jinak vypadají na podzim, v zimě, na jaře či v létě, jinak přes den a v noci; výrazně se na nich projevuje jejich věk, vitalita, zdravotní stav. Prostřednictvím realizace našich návrhů DOTVÁŘÍME s pomocí rostlin, času, životních podmínek… kulturní a přirozené krajiny v intravilánech a extravilánech našich obcí.

Jaké jsou současné trendy zahradní architektury, existuje současný "sloh"?
Zjednodušeně řečeno můžeme také v naší tvorbě "s úspěchem" uplatnit termín PODNIKATELSKÉ BAROKO (zahradní maximalismus) či PODNIKATELSKÝ FUNKCIONALISMUS (zahradní minimalismus). Je-li trendem obecné směřování, tak bych jej při navrhování zahrad u nás definovala právě jako určitou ignoraci časové proměnlivosti rostlin při tvorbě díla. Vytvářeny jsou jakési instantní bezdůvodně architektonizované zahrady s často velkým podílem neživých prvků (zídek, štěrku, balvanů, cestiček od nikud nikam a kolem ničeho…), kdy ihned po realizaci má zahrada blízko ke své cílové podobě a v čase se zásadně nemění. Oproti naší přirozené krajině jsou nadměrně používány stálezelené rostliny. Jsme hodně otupělí a už se nedokážeme těšit například z nenápadných květů javorů nebo z barvy rašícího listí, potřebujeme masivní květ magnólie a co nejvíc pestrolistých kultivarů dřevin na co nejmenším území, aby nás zahrada uspokojila. Neumíme v zahradě a se zahradou žít, nerozlišujeme celek a detail, zapomínáme, že někdy stačí například obnažit kámen a vysadit strom a zahrada je hotová.

Kde končí krajina a začíná zahrada?
Za krajinu s nadsázkou považuji "vše mezi budovami" a zahradu pak chápu jako kus krajiny VYMEZENÝ PLOTEM ČI POCITEM. Při navrhování tvořím zahradu pro člověka, dotvářím krajinu pro lidi. Blíže definovat nechám povolenější….

Které své 3 realizace pokládáte za (pro sebe) nejcharakterističtější?
Při své práci kladu důraz na spojení návrhu a místa, pro které návrh vzniká. Důležitá je pro mě jednoznačnost návrhu, kontinuita s místem a s časem. Hledám MOTIVY v místě, kde navrhuji, ať už duchovní či hmotné. Častým vodítkem se mi stává potencionální vegetace daného místa, tedy to, co by v místě rostlo, kdyby zde nepůsobil člověk.

Zahrada rodinného domu ve vinohradu, Podivín (pro Ateliér Brno s.r.o.)
4 pásy modře kvetoucích květin jako MODRÁ OBROVNÁVKA (stylizace obrovnávek jihomoravských stavení) - vazba na charakteristický prvek lidové architektury (realizace 2003)
liniové záhony s trvalkami a cibulovinami, které kvetou od jara do podzimu v různých odstínech modré a modrofialové kolem bílého domu ve vinohradu, ostatní rostliny v zahradě
kvetou nenápadně, jsou okrasné pouze listem, aby nerušily efekt "modré" obrovnávky; zásadní je optické propojení s krajinou díky použití "ha ha" systému

Střešní terasy budovy Moravskoslezského kraje, Ostrava (pro PROJEKTSTUDIO)
stylizace přírody Moravskoslezských BESKYD - pralesa ve stínu (vč. trouchnivého kmenu), vřesoviště na slunné terase (vč. beskydských balvanů) - vazba s přírodním symbolem Moravskoslezského kraje (realizace 2007)
použity byly zahradní odrůdy nebo kultivary rostlin, která se vyskytují nebo jsou podobné rostlinám, které rostou ve výše popsaných přirozených rostlinných společenstvech a očekává se dobrý vývoj i na terase ve městě, pro zvýraznění efektu byla přivezena "energie" přímo z Beskyd (kmen a balvany)

Sadové úpravy bytového domu Meandr, Brno (pro Ateliér D.R.N.H.)
stylizace PASTVINY na místě, kde v minulosti bývala - vazba se způsobem využití místa člověkem v minulosti (zatím ve stádiu návrhu), varianty spaseno, polospaseno, nespaseno
spasená tráva je stylizovaná pobytovými trávníky, nespasená pak okrasnými travinami, které jsou doplněny zahradními odrůdami rostlin, jež na pastvinách dobytek nežere a které lákají motýly (např. okrasné bodláky), volně rostoucí skupiny dřevin jsou křovinami pastvin a přítomny jsou i stromy, které dávají potřebný stín, všechny dřeviny respektují STG

Jakou zkušenost máte s klienty-laiky a s klienty-architekty?
Se všemi mám veskrze pozitivní zkušenosti. Mám totiž to štěstí, že ačkoli jsem "služebně mladá" můžu si zakázky vybírat, neboť projektuji pro radost a ne pro peníze (i když zaplatit si samozřejmě nechám). Vyhlídka příjemné práce či spolupráce je pro mě jediným aspektem v rozhodování; od negativních projektů a klientů tak bez problémů ihned odcházím.

Proč spolupracovat s architekty?
Z praktického pohledu můžeme ovlivňovat tvorbu "krajin" hned od začátku projektování a ne být pouhými ozeleňovači již navrženého, kdy už například jen těžko plníme koncepční přání našich kolegů :-) a navíc býváme my, i naši kolegové, ochuzeni o možnost spolupráce na zrození myšlenky, konceptu.
Kdysi jsem se bavila s jedním architektem a ten se mi chlubil, že navrhl dům na částečně zalesněném pozemku bez pokácení jediné dřeviny. Na to jsem mu odpověděla, že to by
zvládl každý šikovný stavař a že od architekta čekám víc, že bude z podmínek daných místem, v tomto případě přírodou, vycházet a ne je jen respektovat, i když ani to u nás zatím není zdaleka pravidlem. Mám ale na mysli inspiraci, nikoli tupé opakování motivů. Dílo musí "fungovat" i bez slovního "návodu".
Ráda se účastním podobného otevírání očí architektů i mých a ráda s nimi po otevření očí nadále spolupracuji.

Zaujala Vás práce některého z kolegů nebo realizace z poslední doby?
Zůstanu u "kolegů" v Česku…. V Brně se mi líbí realizace zahrady soukromé vily na Hlinkách od mé milé kolegyně Pavly Kašubové. Jinak "ulítávám" spíš na pocitových detailech dotvářejících místo: lavičky mezi sakurami za budovou ústavního soudu na ulici Joštova (Ivo Erben) a plastika Bystrcké zátiší u kostela na nám. 28. dubna (Helena Hlušičková), obé v Brně. K mým evergreenům patří klášterní zahrady v Litomyšli od tria Sendler, Babka, Květ a vzhledem k své lásce k okrasným travinám nemůžu nezmínit realizaci rozlehlých záhonů trav v předpolí administrativního centra The Park na Chodově v Praze (Copein Ultrecht, terra Floridus). Nadhledem je mi sympatická realizace mostu pro veverky mých spolužáků Jirky Šindeláře a Nadi Sochorové. Velice mně také zaujala práce Ateliéru A69, kdy v projektu EggO přesně mířeným ovoidem "udělali" ze stávající zahrady se vzrostlými stromy zahradu pár-exceláns a ještě "navíc" postavili dům :-) (jen doufám, že věnovali dostatek prostoru kolonce "Ochrana stromů na staveništi"…).
Autor: Jan Kratochvíl, 13.06.08 00:30
Návštěvnost: 17489 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Lenka Němcová Němec Old. 15.06.08 19:12
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.