Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Národní knihovna a Klementinum: Je třeba vrátit se na začátek

Téma Národní knihovny, probuzené soutěží na její novou budovu a od té doby téměř nepřetržitě diskutované, stále žije. Ba co více, signatáři otevřeného dopisu zaslaného třem představitelům výkonné moci a primátorovi hlavního města se domnívají, že je debatu třeba vrátit na úplný začátek. Přední čeští učenci a pedagogové připomínají, že diskuse odehrávají se v posledních deseti měsících převážně v mantinelech "líbí - nelíbí" naprosto neodpovídá významu a hodnotám místa, o něž se hraje. Upozorňují na absenci přípravných studií - například urbanistického univerzitního generelu, jež by respektoval univerzitní život v pražském centru jako součást autenticity Pražské památkové rezervace chráněné Unescem. Navrhují ustavení přípravného sboru složeného ze zástupců vlády, Prahy, Národní knihovny a Univerzity Karlovy. Protože jak dnes zmínil Luboš Velek, pedagog FF UK "Národní knihovna si usurpovala rozhodování a teď je zaskočena vývojem". Sbor by měl přitom vycházet z faktu, že diskutovaná novostavba knihovny by neměla být řešena odtrženě od projektu rekonstrukce Klementina.
Jak na dnešní tiskovce dále zaznělo, Karlova ulice - dnes už téměř synonymum komercializace středu metropole, tepna ucpaná krámy se suvenýry pro turisty, by se neměla rozšířit do Klementina. "Cítím disneyfikaci města...", povzdechl si Václav Cílek. A dodal, že studentský život "nařeďuje užívání si města turisty", kteří přijíždějí kromě prohlídky chrámu sv. Mikuláše také nasát atmosféru. "Živá atmosféra je ekonomickou hodnotou." Nikdo totiž neví, co se skutečně s Klementinem stane po vystěhování knih. Nezávislou studii kapacit a možností by si proto toto bývalé jezuitské centrum vzdělanosti, v němž mimochodem univerzitní knihy přebývají od roku 1622, minimálně zasloužilo. Momentálně na ní pracují například studenti školy architektury Emila Přikryla na pražské AVU. Jiří T. Kotalík v této souvislosti připomněl také jeden z návrhů Ladislava Machoně, který v minulosti uvažoval o propojení Klementina s protějším klášterem Křížovníků podzemním tunelem.
Třebaže se tisková konference konala v termínu přesně se kryjícím s jiným závažným veřejným tématem - s tiskovkou Radiožurnálu, jež měla představit nové kontroverzní vysilací schéma spuštěné Barborou Tachecí - přišli do budovy AV ČR položit otázku vztahující se k problematice knihovny zástupci médií v hojném počtu. Bude teď záležet také na nich, zda v záplavě nových témat rozpoznají závažnost tohoto, jež má své mediálně přitažlivé mládí už za sebou. A bude záležet na politicích, zda pro ně váha akademických titulů signatářů představuje v konfrontaci s dalšími hodnotami, jež se ve světě tržní ekonomiky prosazují, váhu dostatečnou - tedy takovou, aby je přiměla adekvátně reagovat.

Otevřený dopis přinášíme v plném znění.
Autor: Kateřina Lopatová, 16.01.08 22:50
Návštěvnost: 16253 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Učenci proti učencům za práva učenců:-) Fedi 18.01.08 17:53
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.