Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
O nové Benátky

Od roku 1790 zakonzervované město na laguně samo nutí k pokoře a respektovaní živlů. Z historie známe spousty příkladů. Scarpovy dostavby, které se až na prodejnu Olivetti ve spleti uliček těžko hledají, na sebe neupozorňují a patří tam. Bouřlivák a tvůrce dogmat, která pak s lehkostí sobě vlastní ignoroval, Le Corbusier vytvořil ke sklonku svého života projekt nemocnice s takovou pokorou, variabilitou, vlastní mikrovodní město, poctu Benátkám.
Doba se mění, myšlení se mění a je jen dobře, že se z Benátek nestane historický Disneyland, ale bude fungovat a vyvíjet se jako město ve svém původní slova smyslu. Canal Grande překlene v roce 2003 opět po několika staletích nový (čtvrtý) most od Santiago Calatravy. V létě započne David Chipperfield rozšiřovat hřbitov na ostrově San Michelle o dalších 12 000 hrobů. Vittorio Gregotti bude plnit potřeby stále na prostor nenasytnější Guggenheimovy nadace a v prostorách staré celnice na Punta della Dogana vznikne nové museum. Jméno stejného architekta je zapleteno ještě do projektů nové knihovny university Ca´Foscari a restaurování komplexu budov nadace Cini na klášterním ostrově San Giorgio Maggiore. Enric Miralles se už bohužel nedočká slavnostního otevření své budovy fakulty architektury. Prestižní soutěž vyhrál se svým návrhem, který zrcadlí lehkost a diskontinuitu benátského urbanismu. Do tří let by měla být tato do skla oděná škola hotova. Vznikají kvalitní obytné domy od pro nás neznámých architektů. Do Benátek se vrací život.
Je jen smutným příkladem nového myšlení, že se kanadskokalifornskému sochaři Gehrymu podařilo prosadit svůj "projekt" benátského letiště s hotelem a kongresovým centrem (350 pokojů, 2000 míst) a začátkem výstavby 2003. Benátčané rádi stavěli věci na hlavu. Tak proč ne Gehry, proč ne letiště. Zdůvodněním tvarů, které už pomalu vídáme na všech kontinentech, byl pohyb vln na laguně, který přetransformoval do hmoty budovy. Další ranou může se stát, že dvorní architekt Guggenheim Foundation bude opět bez soutěže vyzván k rozšíření Peggy Guggenheim Museum přímo na Canal Grande.
Příklady nového chápání ojedinělého kontextu města dokládají obrázky projektů, které již brzy uvidíme na vlastní oči stejně jako těch, které nikdy nespatří světlo světa.
FOG - Venice Gateway Enric Miralles - nová budova fakulty architektury Cino Zucchi - nájemní dům Santiago Calatrava - most přes Canal Grande Steven Holl - projekt multikina UN Studio - soutěž na novou fakultu architektury
Autor: Petr Šmídek, 28.02.03 11:35
Návštěvnost: 7686 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.