Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
AUTOR – Prof. Ing. arch. Martin Rajniš / H.R.A. architekti
Anketa: na cestě k nové České poštovně
Úvodem
AUTOŘI - Martin Rajniš, Patrik Hoffman / H.R.A. architekti
DODAVATEL - Ing. Miloslav Klimeš / Stavební & inženýrská firma Klimeš
INVESTOR - Jaroslava Skrbková
KRNAP - Bc. Radek Drahný, tiskový mluvčí
STAROSTA Pece pod Sněžkou - Alan Tomášek


Nejtěžší bylo projít útesy nastavenými úřady: překonat překážky, které celkem pochopitelně staví každému projektu na exponovaných místech Krkonošského národního parku Správa národního parku. Jeden čas to dokonce vypadalo, že se nová poštovna na Sněžce nepostaví. O to víc si osobně cením lidí, kteří našli odvahu - protože je skutečně třeba odvaha - aby na sebe vzali riziko, že objekt bude špatně přijat. Protože v Čechách je často zvykem rozpoutat velmi neurvalou kampaň, která místo aby byla vedena proti projektantovi, vede se proti úředníkovi.

Druhou ohromně těžkou záležitostí bylo najít prostředky, jak tento poměrně technicky náročný projekt, který má například čtyřplášťovou fasádu: první je nosný rám, druhé je zasklení proti dešti a větru, třetí je stínění žaluziemi, čtvrtá je tepelná izolace pomocí shadow boxu, (přičemž jak stínicí tak izolační vrstva je pohyblivá); tedy jak tuto fasádu, kterou dělají renomované firmy za mnoho desítek tisíc za metr čtvereční, vůbec zrealizovat v rámci rozpočtu soukromého, nepříliš movitého investora - paní Skrbkové. Museli jsme na sebe vzít velká společná rizika.

Těžké samozřejmě bylo užít stavebnici. Ano, je to varianta našeho stavebnicového systému SSBS, který jsme s Patrikem Hoffmanem dali před několika lety dohromady. Upravit tuto stavebnici tak, aby mohla vzdorovat rychlostem větru kolem 250 km/h, váze sněhu kolem čtyř metráků na čtvereční metr - to všechno je samozřejmě těžké.

Ale z hlediska jemnosti a pochopení je možná nejtěžší jít přírodě po srsti, nestavět se do cesty majestátu živlů: najít dostatečně jednoduchý, skromný a vstřícný dům. Když jste na hoře více méně sám, uvědomíte si, že je to dialog se zemí, s větrem, s nebem, s mraky... Pak musíte být hrozně opatrný, abyste nebyl trapný, nepatřičný nebo agresivní. A jestli se toto povedlo - což není na nás to posoudit - pak je vše v pořádku. Pak je to český dům na nejvyšší české hoře, cesta k tomu, jak dát znova dohromady to, co v Čechách bývalo kdysi samozřejmostí: dobrou českou architekturu.
Prof. Ing. arch. Martin Rajniš
Autor: Kateřina Lopatová, 21.08.07 13:55
Návštěvnost: 12176 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.