Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
DUTCH LADIES - RADOST Z ARCHITEKTURY
Konference "FROM BRIEF TO URBAN LANDSCAPE"
DUTCH LADIES - RADOST Z ARCHITEKTURY
Úvodní konference "FROM BRIEF TO URBAN LANDSCAPE"
Rozhovor s Jeanne DekkersPoslední lednový den proběhlo v kinosále ART minus Veletržního paláce setkání s šesti charismatickými nizozem- skými architektkami - prostě dámami, DUTCH LADIES.
Přestože letošní leden, nebyl zdaleka tak mrazivý jako loňský, teplota v sále leden připomínala. V kontrastu s tím proběhlo vřelé a svižné představení nápadů, skic, konceptů, postřehů a hlavně vlastního odhodlání, v kostce představení na téma - JOY OF ARCHITECTURE. Oficiální téma konference bylo "FROM BRIEF TO URBAN LANDSCAPE" - Od zadání k městské krajině.
Pochopitelně šlo o architekturu, avšak hlavně ve smyslu přístupu, utváření a vysvětlení, proč je to takto správně.
Toto měly všechny dámy společné a vyjasněné. Každá měla svou cestu a všechny šly jasně k cíli, protože si ho jasně definovaly, a věděly, že takto to dělají správně. Myslím, že hlavně o to se s námi chtěly podělit a předvést nám svůj přístup na některé z vlastních realizací.
Iniciátorem projektu "Dutch Ladies" je děkan FA ČVUT, Zdeňek Zavřel. Jádrem projektu budou dva jarní workshopy na FA, které povedou Dutch Ladies ve spolupráci s vybranými ateliéry. Po představení projektu se slova ujala holandská velvyslankyně a ředitel Národní galerie, který popřál projektu mnoho zdaru.
Celým odpolednem provázela paní Irena Fialová, která zároveň plnila roli neúprosného časoměřiče – půl hodina = jedna "lady", od poeticky laděného vystoupení paní Jeanne Dekkers, až po prozaický jasné předvedení realizací Nathalie de Vries a ateliéru MVRDV.Příjemná Jeanne Dekkers (www.jeannedekkers.nl) mluvila o svých stavbách samozřejmě a klidně, logicky a jasně. I tak bylo dost místa pro poetiku. Popisovala dvě strany přístupu ke své práci: jednak z hlediska realizace - jaké používat materiály s ohledem na prostředí, vnímání místa a jednak s ohledem na budoucnost a životní prostředí, pak CO chce stavbou a KOMU říct, JAK se v ní bude žít, JAK bude reagovat na okolí - ovlivní tím KOHO? CO? a JAK? Při svých návrzích bychom měli provádět prognózy do budoucna.
Prostě DÍVAT se kolem sebe,umět zakomponovat do návrhu duch místa a všímat si, jak věci fungují, to byly rady paní Dekkers.
Když se podíváte na její stránky najdete dole v rohu růžové paraplíčko – to je návrh hrobečku pro berušku od její malé dcerky.Marianne Loof (www.levs.nl) si pro přiblížení svých myšlenek vybrala téma" inspirováno holandskou krajinou". Uvědomění si sama sebe, jako Holanďanky, uvědomění si sebe jako architektky, uvědomění si své profesní deformace – na příkladu, kdy skupinka architektů "vždy, fotí to samé, stejné detaily, stejné domy, obdivuje "stejnou architekturu", stejně tak i vlastní "stejné" knihy. Jak japonský tak i holandský architekt. Pak to vypadá, jako kdyby se domluvili, či jako kdyby si přestěhovali i své knihovny. Přitom každý čerpá inspiraci někde jinde, každý má své kořeny jinde, jde o to je pochopit. Vnímat strukturu přírody, která není nepodobná struktuře domu. Platí zde taky určitá hierarchie a pravidla.
Na svých třech realizacích ukázala, že nemá rada jednoduché úkoly, ale ráda si vybírá specifické programy, jako např. "u domu-města" – nápravného ústavu pro 120 dětí.
To, že architekt musí předvídat nepředvídatelné a denně řešit problémy všeho druhu, ukázala na konverzi továrny na čokoládu s drobnou komplikací, momentálně spadlého komína.První polovinu uzavřelo vystoupení "dámy v oranžovém" - Anny Vos (www.bouwfonds.nl), architektky-developerky, která popsala svou práci jako přemostění mezi architekty a úřady. Výsledkem pak je oboustranná spokojenost. Tu správný developer dosáhne respektováním architektonické, sociálně-kulturní a praktické hodnoty. Podle tohoto motta se jmenovalo i její vystoupení REALIZING QUALITY.
Firma paní Vos spolupracuje s 11 zeměmi. Není nezajímavé, že i s Českou republikou – realizovaly se, či se připravují projekty v Jihlavě, v Brně, v Praze a v Kutné Hoře, kde se snaží předat své holandské zkušenosti.Juliette Bekkering (www.bekkeringadams.nl) vyprávěla o radosti z designu a prostoru, o nikde nekončících možnostech. O tom, že každá budova má svůj příběh a architektura je pak jedno velké dobrodružství.
"Architekti jsou šťastní, protože jsou pořád mladí, pořád si hrají, něco objevují. To se o sportovcích říci nedá, ti už by byli v mém věku odepsaní" - usmívá se J. Bekkering.
O tom, jak si ona hrála s designem ukázala ve fázích přípravy skulpturální Booster pump station. Nebo svítící požární stanici s ambulancí, s vnitřním dvorem, který je důležitý pro všechny její stavby.Představení architektky Liesbeth van der Pol (www.zeinstravanderpol.nl) bylo opravdu hereckým představení, či spíše koncertem – živým, strhujícím a krásným.
Za výtvarnými akvarely bylo vidět to, co paní van der Pol několikrát opakovala – "LOTS OF FUN".
WORK HARD! V závěru si ze svého hard working dělala i s grácii legraci.
Ukázala, že sociální bydlení nemusí byt vždy sociální - tj. tou nejlevnější variantou. Případného rýpala, proč je to tedy sociální bydlení, stihla umlčet rychleji, než ho vůbec tato základní otázka napadla. Odpověděla si sama, že ji to vůbec nezajímá, protože co ji zajímá, je bydlení pro lidi a to by nemělo být nudné, ale živé, krásné, inspirující!
Stejně jako její představení FANTASTIC HOUSING i paní Liesbeth byla fantastická, čišel z ní dynamický, okouzlující náboj, kterým určitě odzbrojila každého investora. A ona sama říkala "learning by do it it ".
PLEASE, TRY IT...Nathalie de Vries (www.mvrdv.nl) a její RECENT WORK
Věcně a srozumitelně komentovala své tři projekty. Rozestavěné bydlení v parku "PARKRAND BUILDING" - kdy celý komplex tvoří hmota pěti věží, vyrůstající z  dvoupodlažní vodorovné masy, a věže si nebrání ve výhledu do parku. Exteriér prorůstá interiérem a naopak – viz. obr. stromu v květináči na terase – takový "dům v domě."
Ve stejném principu otevření interiéru stavby ven, je i japonské nákupní centrum.Konferencí skončila první seznamovací část projektu.
Se všemi osmi Dutch ladies se studenti znovu setkají v rámci jarních workshopů B a C, které proběhnou na Fakultě architektury ve spolupráci s ateliéry Ivana Kroupy, Romana Kouckého, Petra Suskeho, Jana Stempela, Jana Šépky a Petra Hájka, Zdeňka Zavřela - Hany Seho a Josefa Mádra. Příjezd holandských architektek se plánuje na polovinu dubna.
Stejně jak workshop začal, měl by i skončit - konferencí, přednáškou. Jen role se vymění - svoji půlroční práci budou prezentovat studenti. Jedním z cílů workshopu je i vydání katalogu všech prací.
O aktuálním dění budeme průběžně informovat.
Autor: Jana Vencálková, 26.02.07 22:50
Návštěvnost: 10317 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.