Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Cena archiwebu 2006: Martin Rajniš

Architekt Martin Rajniš (1944) se plaví v teplém proudu české architektury takřka od absolvování vysoké školy (1969). Během postgraduálního studia na AVU (1972) pracoval v letech tuhé normalizace v libereckém SIALu pod vedením nestora české architektury 2. poloviny 20. stol. - Karla Hubáčka. Pravděpodobně toto školení zapříčinilo jeho velký zájem o technickou stránku staveb, která byla typická pro "mašinistický" SIAL. Nejvýraznější stavbou jeho působení v SIALu je bezesporu Obchodní dům Máj na Národní třídě. Zábleskem v dobách temna byla jistě realizace expozice na Expu 86 "Dějiny dopravy". Po sametové revoluci působil Martin Rajniš na pražské VŠUP (1990-97) a rozvinul v 90. letech velmi úspěšnou dráhu D.A.Studia. Po jeho samovolném rozpadu založil nejprve kancelář H.R.A. a následně E-M.R.A.K. Předmětem jeho hlavního zájmu se stal vývoj a realizace konstrukčního systému SSBS.
Redakce archiwebu spatřuje v osobnosti Martina Rajniše velmi výrazný impuls na domácí scénu. Rajniš je ledoborcem brázdícím zamrzající vody českého stavebnictví. Zvyšující se počet regulativů, normativů a subjektivních rozmarů v českém stavebnictví dostal v podobě Rajnišových domů pohlavek a snad se nad sebou zamyslí. Rajniš použil nejlepší možný nástroj - architekturu. Svou tvorbou inspiruje nejmladší generaci a apeluje na nesetrvávání ve stereotypu. Poněvadž pokládáme domy architekta Martina Rajniše za nejzajímavější příspěvek do současné diskuse o moderní architektuře v ČR, udělujeme mu letošní Cenu archiwebu.
Autor: Jan Kratochvíl, 13.12.06 22:40
Návštěvnost: 11874 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.