Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Knihovna pro 3. tisíciletí
K soutěži na českou Národní knihovnu v Praze
Knihovna pro 3. tisíciletí
- úvodní slovo
- rozhovor s Mgr. Janem Pačesem, PhD. (1967)
- rozhovor s Mgr. Antonínem Vítkem, CSc. (1940)
- rozhovor s PhDr. Zdeňkem Vašíčkem (1933)
- rozhovor s Prof. Daliborem Veselým (1934)


Téma "knihovna" se v posledních letech stalo zásadní architektonickou výzvou. Z pohledu kulturního stojíme na křižovatce, kde jedním z ukazatelů směřování civilizace může být právě budova-deponie slova, obrazu či (dnes) informační databáze. Stane se knihovní funkce skrytou subkulturou nebo se v globální éře města prosadí, symbolicky řečeno, jako multimediální mnohostěn? Vytlačí filmový obraz či digitální záznam psané slovo? Promění se elegantní budova moderní knihovny v městském centru v krabici depozitáře na periferii?

Národní knihovna ČR, o kterou v tomto okamžiku soutěží více než 700 architektonických týmů z České republiky i ze zahraničí, se ovšem od funkcí ostatních knihoven u nás odlišuje. Podle svého statutu představuje instituci s univerzálním knihovním fondem, doplněným specializovanými fondy, která trvale uchovává konzervační a historický fond. Zajišťuje všem rovný přístup k veřejným knihovnickým, informačním i k dalším službám, jež poskytuje. Na Letné, v prostoru mezi ulicemi Milady Horákové a Na špejcharu uvolnila Praha pro potřeby její novostavby pozemky o rozloze 50 000 m². Návštěvník budoucí nové knihovny zde najde národní archiv - zřejmě nejdůležitější část objektu, studovny, čítárny, ale také kavárnu, prodejnu knih či konferenční prostory, parkovat zde bude moci na 180 vozů. Pozornost odborné i laické veřejnosti přitahuje jednak porota, jíž předsedá živá legenda Zaha Hadid ale i fakt, že své "kreativní síly" se chystá změřit nebývalý počet tvůrců.

Česká kulturní veřejnost tedy stojí před nejatraktivnější architektonickou soutěží od roku 1989. Před podnikem o to důležitějším, že se týká přemýšlení nad symbolem, který se zvedá na úsvitu informačního věku, symbolem, rozkládajícím se nad jedním z nejvýznamnějších měst Evropy - na dohled od Pražského hradu. Proto si lze postesknout, že soutěži na tak významnou kulturní instituci v zemi nepředcházela bohatší veřejná diskuse. Připomeňme už samotné téma "knihovny v mediálním věku", ale například také klíčovou otázku umístění objektu v Praze…

A tak, zatímco běží termín pro odevzdání návrhů do 1. kola - 29. září, resp. 3. října (porota zasedá ve dnech 23. -26. října), vydal se Archiweb za čtyřmi "uživateli knihovny". Rozhovory s vědcem Janem Pačesem, knihovníkem Antonínem Vítkem, spisovatelem Zdeňkem Vašíčkem a historikem umění Daliborem Veselým snad napomohou soutěžícím architektům při koncipování budovy a nabídnou výchozí platformu pro případnou diskusi.
Autor: Jiří Horský, 06.09.06 01:10
Návštěvnost: 9933 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.