Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Salone del Mobile 2006 v Miláně

Přehlídka nových trendů v nábytkářském průmyslu se letos poprvé uskutečnila v high-tech komplexu Fiera Milano v Rho-Pero, který navrhl architekt Massimiliano Fuksas. Přes 200 000 m² výstavní plochy hostilo Mezinárodní salón nábytku, Mezinárodní výstavu nábytkových doplňků, bienále kancelářského nábytku (Eimu), kuchyňského nábytku a technologií (Eurocucina a FTK) a nový Mezinárodní veletrh koupelen, který se bude konat každé dva roky. Plus, samozřejmě, startovací rampu pro mladé tvořivé talenty, Salone Satellite. Od tepajícího výstaviště si lidé mohli odskočit do centra a vychutnat si design přímo v showroomech jednotlivých firem nebo v Trienále, kde bylo soustředěno hned několik výstav.

Letošní trendy byly patrné na první pohled. Jednoduchost doplňoval ornament, barokní tvary zase strohost a čistota tvaru. Ornament byl k vidění snad v každém pavilonu výstaviště - přes umyvadla až po textilie. A to nejčastěji v podobě černobílých květinových nebo geometrických vzorů. U osvětlení a nábytku byla patrná inspirace barokními tvary a to zejména u noh stolů, židlí a u klasických lustrů.

Stále více se stírá hranice mezi nábytkem do koupelen, kuchyní, ložnic a obývacích místností. Nejčastěji používanými materiály do koupelen jsou dřevo, kombinace dřeva a skla, umělý kámen, použití vysokého lesku a stěn bez kachliček, v obývací místnosti a ložnici jsou to tropické dřeviny, kombinace materiálů, dvojbarevnost a opět vysoký lesk. Moderní jsou tapety, efektní, na první pohled čistě bílé tapety s jemným reliéfním ornamentem, který lze spatřit jen z určitého úhlu pohledu. Rovněž lze vidět rozmach dělících prvků, které jsou inspirované Řasami bratrů Ronana a Erwana Bouroulleců (Vitra).

Mezi nejprogresivnější designérský kus patřila corianová kuchyně budoucnosti od irácké architektky Zahy Hadid - Z. Island. Koncept kuchyně byl rozdělen do dvou částí - ostrovů. Ostrov "ohně" byl řídícím centrem celé kuchyně. Byla zde umístěna varná plocha, obrazovka a počítač na řízení hudebních a světelných efektů. Na ostrově "voda" byl umístěn dřez a zabudovaná myčka. Vertikální obvodový systém, rovněž z materiálu Corian®, vytvořil elegantní obložení na okolních zdech a poskytnul prostor pro uložení kuchyňských potřeb a pro spotřebiče. Ve zdech byla zabudovaná hudba, která pronikala skrz corianový panel a světelné efekty, které rovněž prosvítaly novým typem Corianu.

V rámci Eurocuciny a kuchyňských technologií FTK vystavoval např. Siemens, který představil zabudovaný kávovar na espresso, pouze 45 cm vysoký. Dále první troubu se zabudovaným zdvihacím mechanismem liftMatic, který umožňuje přístup k jídlu ze tří stran, aniž by mohlo dojít ke styku s horkou plochou a k popálení. MultiMedia - hood vám zaručí pravou zábavu při vaření, kdy se můžete dívat na film nebo poslouchat hudbu. Obrazovka s reproduktory je zabudována v digestoři. Další firma Gaggenau uvedla spoustu exkluzivních novinek, mezi které patří i multifunkční varná deska Vario 400 se zabudovaným fritovacím zařízením a dvěma typy varných desek. Trendy v kuchyních byly lehce rozpoznatelné. Na první pohled bylo vidět opakované používání materiálů - tropických dřevin a povrchů upravených vysokým leskem. Vystavené objekty byly z plastu, dřeva, laminátu, kovu a kamene. Novinkou je přeměna úložného prostoru na kuchyňské nádobí ve skříně, které se zvenku podobají těm šatním. V kuchyňských linkách byly k vidění zabudované diody, hojně se užívá barevného podsvícení.

Firmy udávající světové trendy představily své trumfy. Patří mezi ně Moroso, Cappellini, Driade, Kartell a Vitra. Objevily se zde i zajímavé menší firmy, zatím neoplývající světoznámými designéry - YDF a Accademia.
Švédská firma s nábytkem Lammhults představila kolekci sedacího nábytku v kombinaci kov a kůže od designérky Gunilly Allard, která byla hostem posledního pražského Designbloku. Dále kolekci čalouněných židlí s dřevěným opěrákem a servírovací stolky na kolečkách. Novinkou je nový biomateriál, odpad obsahující 90% dřeva, ze kterého jsou vylisovány stolky Imprint a židle od designérů Johannese Foersoma a Petera Hiort - Lorenzena.
Mladá zajímavá skupina YDF (Young Designers Factory) představila svěží a originální nápady. Patří mezi ně magnetické háčky - věšáky DI DI Hook, které se dají umístit pod magnetickou polici nebo ke stolu (Alberto Basaglia a Natalia Rota Nodari), další magnetické doplňky - univerzální kalendář, a rozkládací stůl Riccardo+ (rovněž Alberto Basaglia a Natalia Rota Nodari).
Cenu za Mladý design 2006 dostala firma Accademia za židli Vela, která je určená do interiéru i exteriéru od designéra Hannese Wettsteina, který zvítězil mezi 2068 návrhy ze 41 zemí. Vysoce elegantní židle má kovovou kostru, která je propletena buď přírodním materiálem vhodným do interiéru nebo lanky z PVC do interiéru i exteriéru.
Stánek Moroso měl velkolepou instalaci s vertikálními pohyblivými efekty, mezi kterými byly umístěny novinky pro rok 2006. Instalaci navrhli Martino Berghinz a Patricia Urquiola s grafickými návrhy od Corinny Cadetto. Nejvýraznější designérka Morosa Patricia Urquiola, udávající styl této značce, představila čalouněný nábytek a doplňky - moderní sedací prvky v orientálním stylu Shangai Tip, odlehčené sofa Smock a lenošku s geometricky řazenými květy Antibody. Tord Boontje inspirovaný kouzelnými fantastickými motivy uvedl kolekci konferenčních stolků Bon-Bon z Corianu a čalouněný nábytek Nest a Closer. Nové židle představili Ross Lovegrove, Ron Arad a Konstantin Grcic.
Instalace firmy Cappellini představovala ideální domov pro rodinu s dětmi a novinky pro letošní rok naaranžované na lesknoucích se podložkách. Patřily mezi ně židle Lotus a čalouněný nábytek Elise od Jaspera Morrisona, asymetrická sedačka RPH od Fabia Novembre, série kuchyňských stolů New Antiques s vyřezávanýma nohama od Marcela Wanderse a kolekce židlí, barovek a stoliček z polyuretanu MR. Bugatti od Francoise Azambourga.
Firma Driade představila především nábytek a doplňky, na kterých se dá sedět, ležet a jíst. Instalace působila jako prostředí obchodu. Philippe Starck vytvořil několik kavárenských a jídelních židlí - plastové nebo kožené židle Lago, luxusní dřevěné židle s čalouněným sedákem Costes a King Costes a dále sedací čalouněný nábytek Lorenzo Le Magnifique. Elegantní barovou židli Screw z hliníkové a ocelové konstrukce navrhl Ron Arad. Dekorativní stojan na květiny ve tvaru stromu Hanahana je od Kazuyo Sejima.
První transparentní židli představila firma Kartell v roce 1999. I u letošních produktů hojně využívá polykarbonátu, polymetylmetakrylátu, polyethylenu a polypropylenu. Patricia Urquiola navrhla dekorativní stolek T- Table, který byl vytvořen speciální technologií k dosažení nového vizuálního efektu. Struktura židle Spoon Chair od Antonia Citteria poskytuje maximální flexibilitu a pohodlí. Bratři Bouroullecové vytvořili první dílo pro Kartell a to stolky Panier, u kterých využili hru světla, střídání průhlednosti a matu.
Společnost Vitra, světový leader v oblasti kancelářského nábytku, představila na milánském veletrhu novinky Vitra Home Collection. Kolekce nábytku a doplňků pro domácnost vychází z konceptu domova jako koláže. Nové křeslo Helly Jongerius - The Worker - je syntézou tradice a inovace. Ohniskem její práce je rovnováha mezi masově vyráběnými produkty a originálními, řemeslně vyráběnými objekty. Snaží se znovu definovat hranice obou těchto přístupů a vytváří nové výrobky s individuální identitou. Dělící prvek Roc, dílo bratří Bouroulleců, je vyrobené z lehoučkých lepenkových panelů a připomíná balvany nebo organické sochy. Oblé tvary a harmonické proporce povznášejí atmosféru prostoru a dodávají mu strukturu, aniž by ohrožovaly jeho otevřenost. Roc se skládá z tuctu malých, zdánlivě identických lepenkových panelů. Každý panel má ovšem trochu jiný tvar a dohromady vytvářejí organickou formu. Výhodou je jejich jednoduché spojování a pohltivost hluku.

Miláno žilo designem i v noci. V centru bylo k vidění deset světelných instalací umístěných na památkách, party a výstavy probíhaly až do pozdních nočních hodin. Projít a vidět vše bylo pro obyčejného smrtelníka nemožné.

Článek vznikl ve spolupráci s czechdesign.cz
Zdroj: Ing. Iveta Veberová | www.czechdesign.cz
Vložil: Jan Kratochvíl, 18.08.06 17:40
Návštěvnost: 9667 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.