Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Kuba, Pilař - architekti_Pavilon F pro BVV Brno
soutěžní návrh, 2002
Jaký geometrický útvar Vás napadne, když se řekne Brněnské výstaviště? Kruh? Koule? Elipsa? Ano, vždyť dominanty BVV mají skutečně kruhové půdorysy (ať už pavilon Z nebo A). Proč tedy v tradici kruhu nepokračovat i nyní? Dalším možným přírůstkem do zaoblené rodiny pavilonů brněnského výstaviště mohl být pavilon F od architektů Kuby a Pilaře.
V architektonické soutěži v roce 2002 se tento odvážný návrh umístil na 2. místě. Vítězem, a později i stavitelem, se stala kancelář Rudiš-Rudiš, jejichž dvou objemový pavilon ze skla překrytého děrovaným plechem s modrým kvádrem obslužné části potvrdil své kvality prvenstvím v soutěži Interiér roku 2004.
Zadání určilo architektům pozemek pro stavbu a výstavní plochu, která byla vyžadována BVV, tedy investorem. Prostým vynesením do situace architekti záhy zjistili, že pouhý kvádr nebo hranol by požadovaný počet metrů čtverečních pro výstavu nebyl schopný nabídnout. Vyzvané kanceláře tedy musely sáhnout po jiném, prostorově zajímavějším tvaru. Architekti Kuba, Pilař objevili požadovaný počet metrů čtverečních v objektu půlkruhového půdorysu, jenž by navazoval na „kulatou" tradici brněnského výstaviště. Pomyslný střed půdorysného kruhu by byl umístěn na ose, kterou vymezil již prvorepublikový pavilon A a pavilon Z. Přirozeně by tak logicky zapadnul do okolí, zmíněnou harmonii by ovšem narušovala nešťastná poloha pavilonu V. Ten totiž stojí napříč přes osu, ze které architekti při navrhování „eFka" vycházeli.
Často míváme pocit, že interiéry jednotlivých výstavních pavilonů jsou příliš strohé, že jsme se rázem ocitli v nějaké prosklené výrobní hale, kde nás může zaujmout jen skutečně velmi zajímavý objekt. Tímto objektem může být v prostředí výstaviště zdařilá expozice, jež se stane magnetem na návštěvníky. Pro případ, že se nepodaří umístit žádnou oslnivou expozici, má návrh pavilonu F od Kuby a Pilaře své osobité řešení v podobě kruhové galerie, ladně se vznášející uvnitř výstavního „půlválce". V této galerii měla být situována restaurace, do níž by se vstupovalo po schodišti z interiéru nebo po rampě z exteriéru.
Zajímá Vás, jak by byla řešena konstrukce stavby? Obzvláště, když myslíme na skutečnost, že celý vnitřní prostor by byl volný, bez jediné podpory. O nosnou část konstrukce se měly starat ocelové sloupy s nosníky a ocelovými lany, jež by pohodlně unesly celou tíhu střešního břemene. Obvodový plášť z lesklého plechu se skleněnou štěrbinou by byl navíc zešikmený směrem ven.
Jediným problémem byl paradoxně samotný tvar stavby. Dnešní vystavovatelé totiž obloukové plochy z plošných důvodů nemají příliš v oblibě.


Ondřej Stehlík (* 1986, Brno)
V současné době studuje gymnázium na třídě Kapitána Jaroše v Brně, kde letos maturuje. Tento rok se uchází o přijetí na FA VUT v Brně.
Projekt Brno_postavené_nepostavené vzniknul jako maturitní projekt, jehož cílem je seznámit veřejnost s dílem nejznámějších brněnských architektů 20. století a současnosti. Celý projekt obsahuje 45 nerealizovaných staveb, jejichž osud byl již v minulosti zpečetěn a své místo měly najít pouze na plánech a v myšlenkách architektů.

Autor: Ondřej Stehlík, 19.05.06 00:10
Návštěvnost: 14000 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Pavilon F Kuby a Pilaře Radim Vrána 07.06.07 11:52
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.