Na seznam UNESCO se dostaly stavby od Le Corbusiera a Niemeyera


Istanbul - Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) dnes na svůj seznam přírodního a kulturního dědictví zapsala stavby švýcarsko-francouzského architekta Le Corbusiera v sedmi zemích světa. Učinila tak na své schůzi v Istanbulu, kterou po sobotním přerušení kvůli pokusu o vojenský převrat v Turecku, dnes na krátko znovu zahájila.


Na seznam světového dědictví se dostalo 17 architektových děl v Německu, Francii, Švýcarsku, Belgii, Argentině, Japonsku a Indii. Jde například o domy v dělnické kolonii Weissenhof na předměstí jihoněmeckého Stuttgartu, o kapli Notre Dame du Haut ve východofrancouzské obci Ronchamp či stavby v indickém Čandígarhu.

UNESCO dnes na seznam přidalo také architektonický komplex Pampulha v brazilském Belo Horizonte, který navrhl věhlasný brazilský architekt Oscar Niemeyer ve spolupráci s dalšími tvůrci. Celek budov uskupených kolem umělého jezera vznikl v roce 1940 a tvoří jej mimo jiné kasino, sál, tenisový klub a kostel.

Seznam je bohatší také o loděnice a navazující archeologické naleziště v karibském ostrovním státě Antigua a Barbuda. Loděnice v georgiánském stylu zde nechalo postavit britské námořnictvo za pomoci afrických otroků.

Čtvrtým a posledním dnešním přírůstkem je himálajský národní park Kančendženga v severoindickém státě Sikkim, jehož součástí je kromě prastarých lesů, ledovců a jezer také třetí nejvyšší hora světa Kančendženga.

Původně mělo rozhodnutí o zápisu nových děl na seznam světového dědictví padnout již v sobotu. UNESCO ale kvůli zmařenému puči v Turecku své jednání přerušilo. Zasedání, které mělo původně trvat až do středy, končí předčasně dnes večer. Mimořádné zasedání, které by mělo projednat zbývající body programu, se bude konat v září v Paříži, uvedla agentura AFP.

Už v pátek UNESCO na svůj seznam zařadilo skalní kresby podél řeky Cuo-ťiang na jihu Číny, archeologické naleziště Nálanda ve východoindickém státě Bihár, perské podzemní kanály k rozvodu vody z hor v Íránu a trosky kamenného města Nan Madol na umělých ostrůvcích v Mikronésii.

Mezi 29 návrhy na zapsání na prestižní seznam letos není žádný zástupce z České republiky a ani ze Slovenska.
0 komentářů
přidat komentář

Související články