Vlastní dům architekta Kocycha získal jako první dřevostavba u nás certifikát SBToolCZ

Vložil
Tisková zpráva
26.04.2011 22:40
Michael Kocych
Michael Kocych Architects

Pasivní dům ve Frýdku-Místku od architekta Michaela Kocycha se stal první dřevostavbou u nás, která získala certifikát kvality SBToolCZ. Certifikát vydaný nezávislým certifikačním orgánem  – Technickým a zkušebním ústavem stavebním v Praze – je důkazem, že stavba splňuje náročná kritéria kvality v souladu s principy udržitelného rozvoje.
      Vysoká spotřeba energie je jedno z hlavních rizik dnešní společnosti. Budovy spotřebovávají nejvíce energie, ale zároveň nabízejí i největší potenciál úspor. Evropa proto jasně směřuje k pasivním stavbám. Francie chce například od roku 2020 pouze takové budovy, které vyprodukují více energie, než samy spotřebují.
      Pro architekta a investora v jedné osobě Michaela Kocycha bylo rozhodnutí stavět pasivní dům jen přirozeným vyústěním jeho dosavadní architektonické praxe: „Pro mne je to v dnešní době rozumné řešení vzhledem k rostoucím cenám energie a vzhledem k životnímu prostředí. Proč nestavět šetrně a ekologicky, když to jde? Z důvodů, které jsou mi blízké, jsem se rozhodl pro pasivní dům. A to i přesto, že investiční náklady jsou trochu vyšší a celá stavba je mírně komplikovanější.“
     Vlastní stavba je koncipována jako dřevostavba založená na dubových prazích. Půdorys tvoří obdélník s užitnou plochou 124 m². Dispoziční řešení odpovídá zásadám pasivní výstavby – obytné místnosti jsou orientovány na jih. Dům má dvojřadý konstrukční systém typu two by four, kde vnitřní konstrukce je nosná, zatímco vnější, nenosná vynáší fasádní systém. Takto provedený systém vymezuje prostor pro uložení tepelné izolace v tloušťce 520 mm na bázi minerální vlny. Stěny jsou ve dvojici vzájemně prokotveny dřevěnými prkny, vizuálně tvořícími žebříky. Na střeše bude vegetační souvrství, okna jsou zasklena izolačními trojskly. Vytápění je teplovzdušné s rekuperací, ohřev vody zajišťují střešní solární panely.
     Dispozice, použité materiály i technologie výstavby byly základem pro úspěšnou certifikaci systémem SBToolCZ. SBToolCZ je národní certifikační nástroj pro vyjádření úrovně kvality budov v souladu s principy udržitelného rozvoje. Vznikl jako ekvivalent k zahraničním systémům, jako jsou například LEED či BREEAM. Pod vývojem systému jsou podepsáni odborníci z ČVUT, CIDEAS a České společnosti pro udržitelnou výstavbu budov. Martin Vonka z ČVUT k tomu říká: „Výhodou certifikace SBToolCZ je, že zohledňuje specifika českého stavebnictví a umožňuje přesněji a důkladněji vyhodnotit projekt z hlediska kritérií udržitelné výstavby i předpokládaného užívání stavby po dokončení. Nástroj odpovídá mezinárodním i domácím normám.“ SBToolCZ hodnotí stavbu v 33 kritériích udržitelné výstavby. Odborníci posuzují projekt na základě přesně stanovených postupů v environmentální oblasti, z hlediska sociálního a technického, ekonomického a z hlediska managementu a lokality. Budovy posuzují auditoři Technického a zkušebního ústavu stavebního v Praze.
0 komentářů
přidat komentář