Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Hejtman: Vědeckou knihovnu v Ostravě postavíme levněji

Ostrava - Vedení Moravskoslezského kraje (KSČM a ČSSD) tvrdí, že Moravskoslezskou vědeckou knihovnu v budoucnu vybuduje, ale levněji, než počítal původní projekt. Novinářům to řekl hejtman Jaroslav Palas (ČSSD). Kraj v  polovině dubna oznámil, že stavbu odkládá kvůli nedostatku peněz na neurčito. Knihovna měla stát asi 1,5 miliardy korun, nový rozpočet by mohl být asi třetinový.
    Kraj zdůvodňoval odklad stavby tím, že ministerstvo kultury kvůli hospodářské krizi neuvolnilo pro letošek plánovaných 220 milionů korun. "My se tím budeme zabývat, ale budeme hledat jednodušší a úspornější variantu. Budeme hledat objekt, který by se dal přebudovat," uvedl Palas. Nevyloučil ani výstavbu nového objektu. Hejtman je přesvědčen, že stavba za půl miliardy bude schopna splnit potřeby knihovny.
    Původně měla být knihovna financována nejen z prostředků kraje a státu, ale především Evropské unie. Evropská komise už přitom peníze ve výši zhruba 600 milionů korun na výstavbu knihovny schválila.
    Nové vedení kraje se nyní pře s opoziční ODS, která byla dříve v čele kraje, o to, kdo nese vinu na krachu původního projektu.
    Podle Palase se ministerstvo kultury rozhodlo na letošek plánované peníze neuvolnit nejen kvůli hospodářské krizi, ale také proto, že kraj loni zrušil výběrové řízení na dodavatele. ODS se naopak hájí tím, že nejlevnější nabídka tehdy o 200 milionů korun přesahovala plánované náklady na výstavbu. Podle opozičních zastupitelů z ODS mělo nové vedení kraje pět měsíců čas, aby vyhlásilo nové výběrové řízení. Bývalé vedení kraje rovněž tvrdí, že mu připadalo nekorektní vyhlásit novou soutěž těsně před volbami. Zastupitel Pavel Drobil (ODS) uvedl, že Palas kraj svým postojem vědomě připravil o investici za miliardu korun a měl by rezignovat na svůj post.
    Přestože kraj má na knihovnu už 600 milionů korun z evropských fondů, neplánuje, že by peníze ponechal jako rezervu na avizovaný levnější projekt. Peníze chce nyní použít na rozvoj školství, zdravotnictví a sociálních věcí. Podle Palase by v budoucnu levnější varianta knihovny měla být financována ze státních peněz a prostředků kraje.
    Moravskoslezská vědecká knihovny už roky sídlí ve zcela nevyhovujících prostorech. Knihovna vznikla v roce 1951, už tehdy bylo její současné sídlo v najatých prostorách Nové radnice považováno za provizorní řešení. Ve svém fondu má přes milion titulů a patří k největším v zemi. Denně ji navštíví v průměru až 1000 lidí.
Zdroj: Martina Helánová
Vložil: ČTK, 23.04.09 10:45
Návštěvnost: 11192 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
CSSD a KSCM v praxi 23.04.09 13:47
ach jo Ursus 23.04.09 19:34
Kulturni fronta CSSD/KSCM takyarchitekt 24.04.09 01:31
v praxi j.volf 24.04.09 10:12
to takyarchitekt Ursus 24.04.09 12:12
to ursus slezan 24.04.09 14:08
fondy EU igor 24.04.09 14:42
>ursus takyarchitekt 28.04.09 09:40
fondy EU Honza 20.06.09 12:23
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.