Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Výstavba Moravskoslezské vědecké knihovny se odkládá

Ostrava - Roky plánovaná výstavba nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě se odkládá na neurčito. Ministerstvo kultury na její výstavbu kvůli hospodářské krizi neuvolní pro letošní rok plánovaných 220 milionů korun, které byly na výstavbu požadovány. Novinářům to dnes řekl hejtman Jaroslav Palas (ČSSD). Knihovna přitom už roky sídlí ve zcela nevyhovujících prostorech.
    Ředitelka knihovny Lea Prchalová ČTK řekla, že pozastavení plánované výstavby bude pro knihovnu znamenat obrovské problémy. "Hlavní činnost knihovny je v případě, že se nebude stavět nová budova, ohrožena. Důvodů k obavám je několik. Především zcela zaplněné sklady knihovního fondu, které jsou již dnes na pěti místech a publikace se z nich musí denně dovážet," uvedla Prchalová. Dodala, že některé sklady musí být navíc trvale odvlhčovány. Knihovně chybí i  odpovídající sociální zázemí.
    "V dnešní době jsme také jednou z mála knihoven, kde si naši návštěvníci nemohou knihy přímo prohlédnout, protože je nemáme umístěny ve veřejně přístupných prostorech, chybí nám na ně totiž místo," doplnila Prchalová s tím, že knihovně chybí i prostory pro vzdělávací a kulturní akce, které organizuje.
    Vybudování knihovny a s ní spojeného parkovacího objektu mělo stát zhruba 1,5 miliardy korun. Financována měla být nejen z  prostředků kraje a státu, ale především Evropské unie. Evropská komise už přitom peníze ve výši zhruba 600 milionů korun na výstavbu knihovny schválila. Stát měl zaplatit celkem 490 milionů korun a kraj se na výstavbě měl podílet 410 miliony korun, na knihovnu bylo z krajských prostředků určeno 110 milionů korun a na parkovací objekt 300 milionů korun.
    Palas tvrdí, že výstavba knihovny i  nadále zůstává prioritou kraje. "Ministerstvo kultury nám oznámilo, že v  důsledku určitých balíčků úsporných opatření a také kvůli tomu, že bývalá reprezentace kraje zrušila loni na podzim výběrové řízení, tak v letošním roce nejsou schopni uvolnit finanční prostředky pro zahájení výstavby," uvedl. Podle něj kraj peníze vyčleněné na výstavbu knihovny použije k jiným účelům. "Nenecháme peníze ležet, ale použijeme je do oblasti rozvoje školství, zdravotnictví a sociálních věcí," uvedl Palas. O jiném využití finančních prostředků z EU bude kraj jednat s Evropskou komisí.
    Moravskoslezská vědecká knihovna vznikla v roce 1951, už tehdy bylo její současné sídlo v  najatých prostorách Nové radnice považováno za provizorní řešení. Ve svém fondu má přes milion titulů a patří k největším v zemi. Denně ji navštíví v průměru až 1000 lidí.
Zdroj: Martina Helánová
Vložil: ČTK, 15.04.09 17:50
Návštěvnost: 5588 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.