Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Kuba s Pilařem si na svou knihovnu musejí počkat

OSTRAVA - Zatímco na novou aulu a další investice Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) se ve státním rozpočtu našlo 200 milionů korun, na vědeckou knihovnu nedostane Moravskoslezský kraj nic. Přitom kraj už léta žádá o zařazení stavby do státního rozpočtu.
"Pro rok 2006 jsme chtěli 65 milionů korun na zahájení stavby, návrh nakonec Poslaneckou sněmovnou neprošel. V tomto případě knihovnu nemůžeme začít stavět," řekl dnes novinářům hejtman Evžen Tošenovský s tím, že bez pomoci státu kraj knihovnu nepostaví.
Současnou vědeckou knihovnu kraj převzal od státu před třemi lety. Knihovna ale dlouhodobě sídlí v nevyhovujících podmínkách a nutně prý potřebuje nové prostory. Celkové náklady na výstavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny se odhadují na 650 milionů až 700 milionů korun. Kraj se už dohodl s ostravským magistrátem, že pro knihovnu vyčlení pozemek vedle krajského úřadu. Součástí knihovny by byly například i dvě kavárny či přednášková síň.
Podle hejtmana za oddálení záměru mohou moravskoslezští poslanci, kteří kraji původně slíbili, že při hlasování o státním rozpočtu výstavbu knihovny podpoří, ale nakonec hlasovali jinak.
K prosazení záměru knihovny se zavázal například poslanec Radim Turek (ČSSD). "Knihovna byla do státní rezervy zařazena na poslední chvíli. Byla by to nepřiměřeně velká rána do rozpočtu, žádné akce v takovém rozsahu nebyly na posledních chvíli realizovány," vysvětlil Turek ČTK, proč se nakonec zdržel hlasování. Podle něj se navíc objevují názory, že projekt je drahý a že by se spíše vyplatilo investovat do současného zařízení.
Moravskoslezská vědecká knihovna nyní sídlí v budově Nové radnice. Místo však bylo už při vzniku knihovny v roce 1951 považováno za provizorní řešení a knihovna v budově měla být pouze deset let. Knihovna se tak potýká s nedostatkem prostoru. Nová radnice navíc leží jen několik metrů od řeky Ostravice, v budově je tedy i značné vlhko, které knihám škodí.
Poslanci prosadili do státního rozpočtu na příští rok, že Moravskoslezský kraj dostane na 200 různých projektů celkem 1,8 miliardy korun. Největší částku v kraji získala právě Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava. Dvě stě milionů korun použije hlavně na dokončení výstavby auly a nového Centra informačních technologií.
Poslanci podpořili například i opravu chodníků v Bruntálu, rekonstrukci garáží ve Frýdku-Místku, sanaci vlhkého zdiva v karvinské věznici či novou techniku pro hasiče a opravy řady škol. Téměř 60 milionů korun například získá i Úřad práce ve Frýdku-Místku na výstavbu nového sídla. Ostravský magistrát dostal 15 milionů korun na vybudování centra bezpečné jízdy.
Zdroj: David Moravec, Elena Mazurová
Vložil: ČTK, 05.12.05 19:50
Návštěvnost: 4838 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.