Nový památník v Hodoníně u Kunštátu bude spravovat romské muzeum

Vložil
ČTK
18.09.2017 15:05
Praha

foto: Národní pedagogické muzeum

Praha - Nový památník v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku v místech protektorátního koncentračního tábora pro Romy bude spravovat Muzeum romské kultury. Areál převezme od Národního pedagogického muzea, které pamětní centrum vybudovalo. Schválila to dnes vláda, informoval dnes ČTK tiskový odbor kabinetu. Památník se měl původně otevřít letos v srpnu. Přípravy se ale pozastavily kvůli nejasnostem kolem toho, kdo by měl expozice provozovat a jak by měly vypadat. Kdy bude areál zpřístupněn, zatím není jasné.


Rada vlády pro záležitosti romské menšiny dlouhodobě usiluje o to, aby romská pietní místa spravovaly romské organizace či instituce, které se zaměřují na historii Romů. Počítá s tím i strategie romské integrace. Členové rady přípravy památníku kritizovali. Vadilo jim, že z názvu pamětního místa vypadlo spojení "romský holokaust". Nové centrum má připomínat i internační středisko pro Němce a tábor nucených prací. Rada žádala, aby "ústředním tématem" zůstala romská historie a památník se převedl z pedagogického muzea ministerstva školství na romské muzeum do resortu kultury.

Ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová předání památníku do správy muzea přivítala. "Snažili jsme se o to už třetím rokem. Ceníme si také toho, že se podařilo vyjednat i nějaké podmínky, aby to mohlo být na důstojné úrovni. Máme totiž málo úvazků a na ně velký objem práce," řekla dnes ČTK Horváthová. Podle ní se muzeu kvůli převzetí památníku zvýší počet úvazků o šest. "Jinak by to nebylo jednoduché. Nyní máme úvazků 23,5, další díky zahraničním projektům. Jinak máme 40 dobrovolníků, kteří dělají práci zadarmo. V areálu přitom bude muset být správce, vedoucí nebo průvodci," doplnila Horváthová. Muzeum funguje jako sdružení od roku 1991, pod stát přešlo v roce 2005.

Postup převodu navrhl tým ministra pro lidská práva. V podkladech pro vládu uvedl, že převedení "není v rozporu s cílem památníku, kterým je uctít památku všech obětí internovaných v táboře". Ministerstvo školství už dřív ČTK sdělilo, že expozice se ale z 90 procent věnuje romskému tématu a romskému holokaustu.

V takzvaném cikánském táboře v Hodoníně u Kunštátu protektorátní úřady shromáždily od srpna 1942 do září 1943 moravské Romy před transportem do Osvětimi. Zařízením prošlo 1396 dětí a dospělých, 207 z nich v něm zemřelo. Poté byl na místě pracovně-výchovný tábor, na konci války výcvikové středisko wehrmachtu a po osvobození lazaret pro rudoarmějce. Od prosince 1945 do října 1946 tu vzniklo sběrné středisko pro odsouvané Němce. Na konci roku 1950 se po dvou letech uzavřel tábor nucených prací. Za socialismu na místě vyrostlo rekreační zařízení.

Podle plánu by areál mělo pedagogické muzeum převést na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který by ho k 1. lednu předal Muzeu romské kultury. Ministři školství a kultury by měli do konce října změnit zřizovací listiny obou muzeí a ministr financí do rozpočtu resortu kultury zajistit pro příští rok peníze na provoz. Ročně by to mělo stát 5,16 milionu korun.

Na odkupu rekreačního zařízení se s majiteli dohodl v roce 2009 tehdejší ministr pro lidská práva Michael Kocáb. V Hodoníně u Kunštátu mělo vzniknout vzdělávací středisko. Ministerstvo školství areál vykoupilo za 20 milionů korun. Na pořízení a vybudování mělo celkem 98,56 milionu. Do konce loňska investovalo 85,67 milionu.

V roce 2011 kabinet rozhodl o zřízení památníku. O rok později záležitost dostalo na starost pedagogické muzeum. V roce 2013 vzešel ze soutěže projekt. Stavební práce skončily loni v červenci, letos v červenci měl být zkušební a od srpna běžný provoz. V areálu jsou infocentrum s výstavním sálem a amfiteátrem, rekonstruovaný barák dozorců a vězeňský barák. Ministerstvo školství už dřív ČTK sdělilo, že na termínu otevření se nyní bude muset dohodnout resort kultury se svým Muzeem romské kultury.
0 komentářů
přidat komentář

Související články