Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Příkladná městská konverze
Příkladná městská konverze

Městský bytový dům na sebe poutá pozornost kolemjdoucích barevnými balkony a rafinovaným fasádním obkladem. Vznikl z opuštěné kancelářské budovy na rohu ulic Miletičova a Prievozská v Bratislavě.

Konverzí bývalé spořitelny na městský bytový dům s malometrážními byty byli pověřeni architekti z Atelieru 008. Objekt změnil svou funkci již podruhé. Původně byl součástí výrobně-průmyslového areálu se zaměření na šití oděvů, v 90. letech minulého století ho pak přestavěli na kancelářskou budovu. Další změnu využití přinesla nabídka moderních administrativních prostorů v blízkém okolí, kterým zastaralá budova nemohla konkurovat.

Bytový dům dostal název Apollis. Nabízí 46 bytů a 34 apartmánů. V parteru jsou umístěny i dva maloobchodní prostory. Rychlost, s jakou proběhl prodej, potvrdila, že změna funkce byla správným rozhodnutím. 

Fasáda v centru dění

Pro architekty bylo největší výzvou, aby se vypořádali se severozápadní orientací objektu a našli způsob, jak eliminovat ruch z Prievozské ulice. V tomto ohledu bylo zásadní použití hliníkových oken s dobrými zvukověizolačními vlastnostmi a akustických větracích mřížek. Důraz byl kladen také na zabezpečení dostatečných akustických parametrů mezibytových stěn a stěn mezi chodbou a bytem.

Hmotové členění objektu zůstalo zachováno včetně atypického průčelí ve tvaru lodě. Stavba má aktuálně šest nadzemních a jedno podzemní podlaží.

Největší změny se promítly do vzhledu fasády, která odráží pohyb, život a dynamiku městského bydlení. Původní železobetonový skelet vykazoval dostatečnou únosnost, proto ho bylo možné vyplnit cihlovým zdivem se zateplením a nadstavět ještě jedno podlaží. Základové piloty umožnily uchycení nového funkčního a vizuálního prvku - předsazené ocelové konstrukce, na kterou byly osazeny balkony. Podařilo se tak splnit požadavek investora, aby měl každý byt balkon, lodžii nebo terasu.

Barevné balkony propůjčují fasádě nejen funkční, ale i výtvarný rozměr. Jsou zhotoveny z materiálů, které alternují v nepravidelném rytmu. "Balkony komunikují s barevností blízkého byznys centra. Ocelová konstrukce zase odkazuje na industriální minulost této městské části. Věříme, že časem obroste zelení a fasáda opět získá nový rozměr," říká architekt Ján Kukuľa.

Vláknocement propůjčil originalitu

Fasádu v decentním šedo-bílém provedení ozvláštňují plochy, na kterých byl použit obklad z vláknocementových dosek Equitone [tectiva]. Obklad charakterizuje jemně broušený povrch v podélném směru desky. Severní průčelí ve tvaru lodě získalo civilní bílé barevné provedení. Parter v části určené pro maloobchod byl obložen šedými fasádními deskami. Samostatně byly šedé vláknocementové desky použity i na balkonech.

Architekti zvolili vláknocementový obklad Equitone pro jeho přírodní charakter a širokou barevnou škálu. "U obkladu průčelí ve tvaru lodě jsme ocenili, že desky lze přizpůsobit různým formátům a tvarům. V některých místech se nám podařilo vytvořit zajímavý vizuální efekt podobný origami," pochvaluje si Ján Kukuľa.

Šikovně zařízené byty

Architekti zúročili i půdorys vnitřní dispozice původní administrativní budovy. Samostatné kanceláře proměnili ve dvoupokojové byty o rozloze kolem 40 m². Typické podlaží ukončuje třípokojový byt s největší rozlohou. Specifická metráž bytů si žádala sofistikované zařízení prostoru. Ve standardu proto bylo zahrnuto nejen hygienické zázemí, ale i vybavený kuchyňský kout včetně spotřebičů, šatníková skříň na chodbě a vestavěná skříň v ložnici.

www.equitone.sk
Zdroj: EQUITONE
Vložil: Tisková zpráva, 08.11.17 07:00
Návštěvnost: 1457 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.