Obnova unikátního mostu v Bystré na Semilsku se blíží k závěru

Vložil
ČTK
16.11.2016 08:20
Špindlerův Mlýn



Bystrá nad Jizerou - Na své místo se po půl roce vrátil most věšadlového typu v Bystré nad Jizerou na Semilsku. Z břehu Jizery, kde se opravoval, dnes dřevěnou konstrukci dlouhou 24 metrů a vážící asi 25 tun přemístil nazpět jeřáb. Práce na opravě samonosného mostu tím ale ještě nekončí, řekl dnes ČTK starosta Bystré Lukáš Nesvadba.

"Musí se dodělat ještě podlaha a střecha,"
uvedl Nesvadba. Podle něj by obnova roubené dřevěné stavby měla skončit ještě letos nebo na jaře příštího roku. "Záležet bude na počasí," řekl starosta podkrkonošské obce.

Most před zahájením oprav patřil mezi 15 národních kulturních památek v Libereckém kraji, které jsou v havarijním stavu. V celé republice jsou jen dva mosty podobného typu a v kraji žádný takový v minulosti pravděpodobně ani nebyl. Pro region byly už od středověku typické kamenné mosty.

Most se sedlovou střechou nechal přes Jizeru u silnice ze Semil do Jilemnice vybudovat v roce 1922 místní mlynář. V minulosti dřevěný most žádnou větší rekonstrukci neprodělal a byl už ve velmi špatném stavu. "Tesaři vyměnili zhruba třetinu dřeva. Místo smrkového jsme použili modřín, který je odolnější," uvedl starosta. Doufá, že bez další větší opravy vydrží most dalších 100 let.

Po skončení rekonstrukce budou moci tři metry široký a pět metrů vysoký most využívat nejen pěší, ale i auta. Přes dřevěnou stavbu nesměla jezdit poslední čtyři roky, most pro ně už nebyl bezpečný. Jezdit přes něj ale budou moci zřejmě jen místní. "Je to kvůli dopravě v obci, kde jsou úzké silnice a přinášelo by to jen problémy," řekl již dříve ČTK starosta. Místní nyní jezdí po objízdné trase dlouhé asi pět kilometrů, která je také ve špatném stavu.

Rekonstrukce chráněného mostu bude stát asi 4,85 milionu korun. Ministerstvo kultury na ni přidalo milion korun, zbytek zaplatí Liberecký kraj. Památkově chráněný most nyní patří obci, která ho po skončení oprav zřejmě na kraj převede. To by do budoucna mělo zajistit, že se snadněji podaří získat peníze na případnou opravu. Na současnou obec se 120 obyvateli dlouho marně sháněla peníze.
0 komentářů
přidat komentář

Související články