Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dopis předsedy představenstva ČKA ministrovi kultury v souvislosti s realizací výstavby Vědecké knihovny Moravskoslezského kraje
Dopis předsedy představenstva ČKA ministrovi kultury v souvislosti s realizací výstavby Vědecké knihovny Moravskoslezského kraje

Vážený pan

Prof. Václav Riedlbauch
Ministr kultury

Ministerstvo kultury Maltézské nám. 1 118 11 Praha 1
V Praze dne 8. 12.2009 Č.j.: 1296-2009/MV

Věc: Vědecká knihovna Moravskoslezského kraje


Vážený pane ministře,

v souvislosti s navázáním užší spolupráce mezi Ministerstvem kultury a Českou komorou architektů (dále ČKA) se na Vás obracíme s následujícím podnětem a prosbou o pomoc.

Přes protesty veřejnosti pokračuje v Ostravě proces vedoucí ke zrušení realizace výstavby Vědecké knihovny Moravskoslezského kraje (dále MSK) podle projektu architektů Kuby a Pilaře.
Tomuto projektu, který je kompletně připraven k výběru dodavatele stavby, takže výstavba knihovny by mohla být zahájena na jaře příštího roku, předcházela pětiletá pečlivá příprava:
 • vypsání a uskutečnění regulérní architektonické soutěže podle pravidel ČKA,
 • vyhodnocení soutěže profesionální porotou složenou ze zástupců MSK, knihovníků a architektů a určení vítězného návrhu,
 • vypracování projektové dokumentace vč. doplnění stavby o garážovací objekt pro širší potřeby města, zejména pro blízkou budovu ostravské Janáčkovy filharmonie,
 • pořízení stavebního povolení,
 • vypracování dokumentace pro výběr dodavatele
 • kompletní zajištění financování z prostředků MSK, státu a EU.
Tento proces, který byl opakovaně schvalován zastupitelstvem Moravskoslezského kraje (před volbami i po nich) a který podle našich odhadů představoval finanční náklady cca 25 mil. Kč, má být nyní ukončen.

První argumenty, které uváděl hejtman MSK pro zdůvodnění tohoto rozhodnutí, se nám spolu s kolegy architekty Kubou a Pilařem podařilo vyvrátit: stavba není megalomanská:
 • její náklady – tj. necelých 11 tis.Kč/m³ jsou přiměřené, dokonce o něco nižší než letos otevřená Národní technická knihovna v Praze - Dejvicích
 • náklady, uváděné v soutěži v r. 2004, nebyly v závazných podmínkách soutěže; ve stadiu soutěžního návrhu nelze jejich výši přesně specifikovat; stavba byla navíc rozšířena o zmíněný parkovací objekt.
Finanční náklady byly ostatně zastupitelstvem ještě v úvodu letošního roku akceptovány.
Další uváděné argumenty lze vyvrátit podobně:
 • výše provozních nákladů novostavby Vědecké knihovny MSK je srovnatelná s knihovnami v jiných krajích.
 • jakákoliv stavba nové knihovny bude mít jistě vyšší provozní náklady než současné provizorium v budově ostravského magistrátu,
 • navrhovaný postup - postavit knihovnu podstatně levněji - není srozumitelný,
 • současný projekt obsahuje vybavení odpovídající dvěma ostravským univerzitám i počtu studentů a obyvatel regionu,
 • přistoupit k výstavbě knihovny bez architektonické soutěže a na základě veřejné obchodní soutěže na dodavatele stavby je nekulturním krokem zpět.
Vážený pane ministře, dovolte, abychom Vás jakožto příznivce a znalce hudby požádali o podporu dobré architektury - vždyť mají spolu tolik společného.

Věříme, že se podaří - na základě transparentního a v demokratických státech obvyklého procesu - navázat na naše tradice a postavit kvalitní, občany i veřejností vítanou stavbu. Dali jí výstižný název „Černá kostka". Ostrava, která letos soutěží o titul Města kultury, si ji jistě zaslouží.

S přátelským pozdravem

Ing. arch. Dalibor Borák
předseda České komory architektů
Zdroj: Česká komora architektů
Vložil: Tisková zpráva, 12.12.09 11:35
Návštěvnost: 5818 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
ne ! Petr 14.12.09 13:34
vyborne jiri koten 14.12.09 13:52
OSTRAVA !!! evropské město KULTURY ??? karel 15.12.09 11:40
Pane arch. Boráku taky karel 15.12.09 12:28
pane "taky karel" Eva 15.12.09 18:43
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.