Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Větrný mlýn v Třebíči dostane novou šindelovou střechu

Třebíč - Větrný mlýn v Třebíči, který je od roku 1958 technickou památkou, získá novou šindelovou střechu. Současná krytina je v havarijním stavu, dílčí opravy čekají i část krovu. Podle radního Pavla Heřmana ("volba TR") začnou práce v nejbližších dnech, s dokončením se počítá během letních prázdnin.

Střechu o ploše kolem 60 čtverečních metrů bude krýt šindel ve dvou vrstvách. Za rekonstrukci město zaplatí přes 430.000 korun. Zároveň probíhá stavebně historický průzkum celé budovy, jehož výsledky by podle Heřmana měly napovědět, jaké bude další využití památky.

Budova mlýna je z kamene a cihlového zdiva. Věž ve tvaru komolého kužele má průměr osm metrů. Jeho dnešní podoba není původní, odpovídá však podobě z 19. století. Mlýn byl dokončen v roce 1836 bratry Karlem a Františkem Budischowskými. Plány z té doby neexistují. "Nikdy se v něm nemlelo obilí, ale sloužil k mletí kůry na tříslo pro koželužské dílny v Borovině," uvedl už dříve Heřman. V roce 1890 mlýn dostal číslo popisné a byl veden jako obytná budova pro dělníky.

Od roku 1929 je mlýn ve vlastnictví města, které ho o tři roky později nechalo opravit. Vznikly tam tři byty, v každém podlaží jeden, kde lidé bydleli až do roku 1977. Poté se radnice rozhodla mlýn zrekonstruovat a instalovala na něj vrtule, takzvané perutě, které však podle Heřmana tvarem ani velikostí neodpovídají duchu stavby. Od té doby mlýn pomalu chátrá a nevyužívá se. Od roku 1958 je veden jako technická památka.

Lidé se podle Heřmana o využití mlýna zajímají. "Mohla by tam vzniknout například kavárna nebo galerie, existuje i možnost příležitostného bydlení," míní Heřman. V přijatelném stavu by mlýn podle radního mohl být do dvou let. Náklady se odhadují zhruba na tři miliony korun.
Autor: ČTK, 19.05.17 14:50
Návštěvnost: 1215 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.