Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
V Jihlavě na jaře začnou opravy střechy kostela sv. Jakuba

foto: Suchac.fa.da2, Wikipedia.org
Jihlava - Premonstráti v Jihlavě zjara zahájí opravy kostela svatého Jakuba Většího, který je národní kulturní památkou. Náročná rekonstrukce střechy s gotickým krovem pocházejícím z roku 1539 potrvá dva roky. Kromě oprav poškozených dřevěných částí bude obsahovat i výměnu glazované střešní krytiny. ČTK to dnes řekl Norbert Dostál z Královské kanonie premonstrátů na Strahově, jež památku spravuje.

"Předpoklad je takový, že začátkem měsíce května bychom tu opravu zahájili a ukončili v dubnu 2019," řekl Dostál, který vede oddělení investic královské kanonie. Projekt na opravu střechy kostela byl zpracován před více než deseti lety. Zahájení prací v hodnotě 26,8 milionu korun umožní letošní příslib dotace z evropského programu IROP.

Po dokončení oprav se do krovu kostela bude moci s průvodcem podívat i veřejnost. Teď prohlídky nejsou možné z bezpečnostních důvodů. "Ten krov je jedinečný, je na něm vidět skvělá tesařská práce," řekl Dostál. Do hřebene krov měří 21 metrů. "To si připadáte, že jste v ráhnoví lodi," uvedl.

Střecha kostela zvenku vypadá v pořádku, ale jiná je podle Dostála situace při pohledu do jejího krovu. Vítr tam zafukuje sníh i déšť, dřevo je v některých místech poškozeno hnilobou. Mezi věžemi jsou kvůli pozdější přestavbě problémy se statikou a je tam potřeba krov posílit. Poškozené dřevěné části tesaři vymění tak, aby bylo zachováno co nejvíce z původních ručně tesaných trámů. Dostál podotkl, že v minulosti byla řada oprav krovu provedena neodborně, i pomocí oceli. "Nové prvky budou spojované takzvanými celodřevěnými spoji, bez použití kovu. Je to tesařsky velice náročné," uvedl.

Krytina se na střeše kostela měnila vícekrát. Nynější pálené tašky s glazováním jsou z roku 1904. Nahrazeny budou novými glazovanými taškami, které budou opět uspořádány do vzorů, takže se vzhled střechy prakticky nezmění.

Zahájení stavby chrámu spadá do doby po vzniku královského horního města Jihlavy. V roce 1257 byl gotický kostel posvěcen. Zasvěcen byl svatému Jakubovi, patronu horníků. Při velkém požáru města v roce 1523 kostel vyhořel, jeho opravy trvaly 40 let. Národní kulturní památkou byl vyhlášen v roce 2008.
Zdroj: Věra Stejskalová
Vložil: ČTK, 20.03.17 16:25
Návštěvnost: 1087 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.