Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Vítězové Superstudia 2016

Celostátní finále šestého ročníku Superstudia se odehrálo 5. března v příjemné atmosféře zaplněného kulturního prostoru PRAHA / Fórum pro architekturu a média v Brně. Z prvního kola postoupilo deset nejlepších týmů, které v limitu 200 sekund odprezentovaly své projekty před publikem a porotou ve složení teoretička architektury Monika Mitášová (SK), architektka a kurátorka Yvette Vašourková (CZ) a architekt Michal Palaščák (CZ).


Téma soutěže se týkalo stavby nebo její části určené k odstranění. Návrh měl počítat s novým a ekonomicky udržitelným využitím materiálů či konstrukcí v novém kontextu a funkci. Autorem byl Maarten Gielen (BE) – čerstvý držitel Global Award for Sustainable Architecture. Porota se shodla, že úroveň projektů byla vyrovnaná, a proto se rozhodla udělit dvě druhá místa a jedno čestné ocenění.

Brněnský tým ve složení Kvapilová, Obršál a Jindrák (FA VUT, 2. místo) pracoval s tématem problematické budoucnosti lyžařských areálů, které řeší transformací lanovek na větrné elektrárny. Vyrobená energie by se přímo na místě bývalé sjezdovky spotřebovala k těžbě digitální měny Bitcoin, čímž se do pohraničí virtuálně vrací těžební průmysl, aby současným způsobem obnovil zaniklé vazby. Tým z Liberce v sestavě Nekola, Marek a Šustek (FUA TUL, 2. místo) se zabýval zachováním paměti místa ideou technologického postupu, který by úsporně propojil procesy bourání a stavby lokální robotizovanou recyklací stavebního materiálu. Čestné ocenění bylo uděleno pražskému týmu Martínková, Müller a Balán (FA ČVUT). Protože zákon nařizuje do roku 2017 odstranění velkoplošné reklamy v okolí rychlostních komunikací, navrhují využít demontovatelné modulární konstrukce billboardů k vytvoření variabilního systému rychlé výstavby pro humanitární krizové situace.První kolo se tradičně odehrálo na akademické půdě všech měst s výukou architektury v ČR a letos se jej zúčastnilo 62 týmů vysokoškolských studentů bez ohledu na ročník, univerzitu či obor. Soutěžící měli po zveřejnění tématu přesně 24 hodin na jeho zpracování a přípravu prezentace před lokálními porotami, v nichž zasedly osobnosti jako Petr Stolín, Zuzana Morávková, Jan Jehlík či Kateřina Vídenová.

Ocenění si rozdělili finanční odměnu ve výši 20 000,- a týmy na druhém místě získaly registrace na festival reSITE. Superstudio 2016 podpořily společnost mmcité, Studio Acht a Nadace České Architektury.

facebook.com/superstudiocontest

superstudiocontest.cz

Kvapilová, Obršál a Jindrák (FA VUT, 2. místo)

Z HORY DŮL
Těžba digitálního věku - revoluce 5.0Hledáme nové využití pro lyžařské areály, jejichž provoz je čím dál tím problematičtější z důvodu globálních změn klimatu. Těžba surovin z našich hor, která intenzivně probíhá v posledních dvou staletích, se na těchto změnách podílela. V 21. století se povaha těžby mění. Z rubání materie posouváme těžbu do podoby digitální, odpovídající naší době.

Vzdáváme hold horám; využíváme přirozenou kombinaci klimatických podmínek - trvalých horských větrů a lyžařských, dnes často nefungujících areálů.

Zavádíme těžbu bitcoinu. Digitální měny, k jejíž těžbě, která probíhá prostřednictvím počítačové techologie, je potřeba velkého množství energie. V roce 2014 měla těžba bitcoinu stejnou energetickou náročnost jako celé Irsko.

Technické vybavení lyžařských areálů - ocelové sloupy, zázemí, elektromotor, ocelová lana a další, využíváme k vytvoření větrné elektrárny - zdroje energie pro naši těžbu.

V našem pohraničí tak vznikne prstenec - síť, která bude představovat nové environmentálně -
technologicko - sociální vazby, které jsou v českém kontextu bezprecedentní.

Nekola, Marek a Šustek (FUA TUL, 2. místo)

VČELAV současnosti jsou stavební procesy bourání a výstavby oddělené. Každý vyžaduje vlastní zdroje, vlastní transporty materiálů, dedikovanou pracovní sílu. Naším hlavním cílem bylo tyto procesy propojit. Zánik se vznikem. Bourání se stavbou. Reorganizovat hmotu a neplýtvat zbytečným úsilím na procesy s tím spojené.
Nenavrhujeme konkrétní stavbu, navrhujeme technologický postup. Do měst zatěžovaných stavebními procesy, přepravou či zábory.
Bourané domy nemizí z města definitivně. Části zůstávají a novým majitelům vypráví post mortem příběhy, na které by se zapomnělo.

Martínková, Müller a Balán (FA ČVUT)

Reklama jde do krizeNovela silničního zákona z roku 2012 nařizuje odstranění velkoplošné reklamy do roku 2017 v okolí všech dálnic, rychlostních silnic a silnic I. tříd. Po vzoru ostatních evropských zemí však můžeme v krátkodobém horizontu předpokládat uplatnění regulace i v prostředí města. Billboard se tak stává zbytkovým materiálem vhodným pro recyklaci.

Nebezpečnost, neestetičnost, neekologičnost a častou nelegálnost současného využití reklamních poutačů nahrazujeme zajištěním pomoci a zázemí pro lidi v krizovém období. Snadno demontovatelná konstrukce a modularita umožňuje rychlou výstavbu, přestavbu a dostavbu v závislosti na okolnostech. Nabízíme reklamním společnostem nové pole působnosti ve formě řešení vyšších společenských problémů.
Zdroj: www.superstudiocontest.cz
Vložil: Tisková zpráva, 12.03.16 15:15
Návštěvnost: 2337 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.