Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Kino Varšava v Liberci má za sebou první etapu rekonstrukce

Liberec - V Liberci skončila první etapa záchrany zchátralého kina Varšava. Nejstarší liberecké kamenné kino bylo uzavřeno v roce 2008. Hotové jsou zatím prostory kavárny ve foyer, od května by měl být přístupný i filmový klub Barrandoff v prvním patře. ČTK to dnes za spolek Zachraňme kino Varšava řekl Petr Hubáček. Spolek má kino v pronájmu od města na sedm let.
    První etapa opravy stála zhruba 2,9 milionu korun, Liberec se na tom podílel 2,2 miliony a 300.000 korun přidal Liberecký kraj. "Po několikaletém úsilí se podařilo zahojit rány, které dům nejvíce bolí. Tedy předělat kanalizační systém, vyměnit topnou soustavu, vodu, elektroinstalace a zajistit, aby mohla budova přirozeně dýchat, jak bylo původně projektanty zamýšleno," uvedl další člen spolku a architekt Jiří Žid.
    První funkční částí budovy z roku 1908, která se nachází jen několik desítek metrů od radnice, se stala kavárna. Po dnešním slavnostním otevření bude přístupná každodenně. "Rádi bychom provozovali kvalitní kavárnu v jedinečném prostoru s atmosférou, kde by si našly své všechny generace návštěvníků," uvedla provozní kavárny Tereza Lešniovská. Budovu ve stylu art deco chtějí členové spolku postupem času proměnit v multifunkční kulturní centrum. Podle Hubáčka budou první akce v kavárně u klavíru. "Půjde o menší koncerty, přednášky, besedy," nastínil. Například příští středu by se tam měla konat beseda s novinářkou a cestovatelkou Pavlou Jazairi a v březnu tam bude festival outdoorového filmu Expediční kamera.
    Další filmové projekce by měly následovat už v klubu Barrandoff. Hubáček předpokládá, že prostory se jim podaří zprovoznit nejpozději na začátku května. V té době by mohly skončit také úpravy suterénu. "S iniciativou zkusebny.com tam chceme otevřít sdílené zkušebny, kde by byly tři cvičebny a jedna velká zkušebna. Využívat je bude moci kdokoliv," nastínil Hubáček.
    V dalších etapách se chce spolek zaměřit zejména na rekonstrukci hlavního promítacího sálu. Ze sálu se zatím odstranily dřevomorka a sedačky, odkryta byla původní podlaha z 20. let minulého století. Obnova sálu po stavební stránce si odhadem vyžádá asi pět milionů korun, další miliony budou potřeba na pořízení promítací a další techniky. Peníze zkusí spolek získat z evropské dotace, spolupracovat na tom chce i s městem jako vlastníkem objektu. Radnice v roce 2008 Varšavu uzavřela, protože neměla peníze na rekonstrukci odhadovanou na 80 milionů korun. V Liberci se navíc otevřela v té době dvě multikina, což znamenalo konec všech jednosálových kin ve městě. Skupina fanoušků Varšavy usiluje o její záchranu od roku 2012.
Autor: ČTK, 13.02.15 20:45
Návštěvnost: 4045 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.