Výsledky architektonické soutěže „Města bez smogu“

Vložil
Tisková zpráva
15.04.2011 16:00
Ve středu, 13. 4. 2011 proběhlo na brněnském Stavebním veletrhu slavnostní vyhlášení soutěžního projektu „Města bez smogu“. Soutěž byla zajímavou příležitostí pro zájemce či studenty z řad stavebních oborů, architektury, designu a výtvarného umění. Ti všichni se mohli zúčastnit veřejného projektu, kde představili své schopnosti a utkali se o nejzajímavější návrh betonového objektu pro veřejné prostranství.

Nejednalo se však o klasický beton, ale o beton obsahující TX Active technologii. Jde o unikátní, ekologický stavební materiál, urychlující rozklad nečistot přirozeným působením světla. U odborné poroty, složené z významných osobností uměleckých oborů, se v den uzavření hlasování sešlo celkem 166 soutěžních návrhů, jejich náhledy jsou k vidění na www.bezsmogu.cz .

Po pečlivém výběru a společné shodě byli ve středu vyhlášeni následující výherci hlavních cen:

1. místo a cenu 50.000 Kč získali Ing. arch. Václav Kocián a MgA. Natalie Chalcarzová za návrh „EKOAZA“

„ Ekoaza je monumentální dílo inspirované přírodou a technikou. Má zaujmout, přilákat, seznámit veřejnost s technologiií TX Active a hlavně nabídnout klidnou oázu a nový prostor. Materiály TX Active svými samočistícími vlastnostmi a schopností rozkládat škodliviny v ovzduší evokují schopnosti přírody a samotných rostlin. Fotosyntéza rostlin má zásadní význam pro život na zemi. Interakce návrhu: do Ekoazy lze vstoupit a vnímat ji bezprostředně. Vstup do Ekoazy navodí příjemný pocit setrvání ve stínu stromů a zaujme hrou světla prostupujícího
korunami. Ekoaza navíc nabízí prostor pro propagační, kulturní a jiné akce.“

2. místo a cenu 20.000 Kč získali Iveta Kolláriková, Marta Bímová a Vlado Hrivňák za návrh „MONOBLOCK“

„ Architektura je živá. Monoblock je živý. Demonstrace čistého, funkčního a esteticky zajímavého prvku – to je Monoblock. Lavička? Kašna? Infopoint? A co takhle všechno dohromady a od každého něco? Umístit Monoblock lze prakticky kamkoliv. Díky tomu nabízí tento městský mobiliář pestrou paletu možností využití. Nenásilné spojení Monoblocku s architektonickým okolím jasně ukazuje, že i kousku kvádru lze vdechnout městský životní styl. Nechte se unášet činností přírody. Sluneční paprsky budou žhnout do Monoblocku, zatímco Technologie TX Active za vás „odfoukne“ část škodlivých plynů. Čistota a jednoduchost provedení jednotlivých prvků pak zajistí jejich nadčasovost. Odblokujte každodenní starosti, zhluboka se nadechněte čistého vzduchu. Splyňte s Monoblockem v jednolitý celek a nasajte atmosféru městského
života.“

3. místo a cenu 10.000 Kč získali Mgr. Jan StřelecIng. Petrem Novosadem za návrh „TijO Choroš“

Betonové svítící choroše s příměsí TiO2
„ Tento roztomilý koncept vychází z inspirace přírodou. Podobně jako skutečné choroše (Polyporus) žijící na kmenech stromů, naše betonové odlitky můžeme nacházet libovolně roztroušené po betonových plochách městské džungle. Struktura TijO Choroše se z velké části skládá z betonu předepsaného složení s příměsí oxidu titaničitého, který blahodárně působí na čistotu jeho povrchu. V přítmí na sebe choroš upozorňuje kolemjdoucí (nejen samičky) pulzujícím barevným světelným spektrem, které vychází z jeho plodnice (to je ta spodní část) pomocí optických vláken a uvnitř umístěného světelného zdroje. Na rozdíl od organických chorošů, TijO Choroš na svém okolí neparazituje, nýbrž jej svou přítomností elegantně doplňuje.“

Velká invence a vtip byly také oceněny u třech soutěžních návrhů, kterým byla udělena mimořádná cena.
Cenu vyhlašovatele
získali „6cells - zelená dlažba pro město“ od Šárky Doležalové a „Kultivar“ od Barbory Mikitové a Pavla Buryšky.
Cenu GŘ Českomoravského cementu, a.s. získal Michal Šírek za „Air- Clean Bridge“.

Další, poslední trojici očekávaných vítězů tvoří návrhy, které dostaly největší počet bodů při internetovém hlasování. V přímém přenosu 13.4. 2011 cca v 11:15 hodin bylo zastaveno hlasování a počítač zobrazil vítězná jména:
1. Cena veřejnosti a odměna 15 000 Kč pro „Plíce Ostravy“ od Aleše Nowáka.
2. Cena veřejnosti a odměna 10.000 Kč pro „Kuželník“ od Petera Bednára.
3. Cena veřejnosti a odměna 5.000 Kč pro „Möbiliar“ od Ondřeje Kováře.

Složení poroty:
Předseda poroty
Ing. arch. Ludvík Grymautorizovaný architekt
Místopředsedkyně poroty
MgA. Pavla Kačírková
sochařka
Řádní členové poroty
Gábina Páralová
módní návrhářka
Ing. Jan Hrozekpředseda představenstva společnosti Českomoravský cement, a.s., nástupnická společnost
Mgr. Daniel Piršč - designér

Co je TX Active?
Smyslem soutěže bylo také rozšíření obecného povědomí o možnostech betonových výrobků, ploch či konkrétních objektů, které obsahují právě technologii TX Active. Toto označení nesou stavební materiály, které dokáží rozkládat nebezpečné oxidy dusíku, produkované například silničním provozem, a přeměnit je na zdraví neškodné látky. Navíc mají tyto materiály samočisticí schopnosti. Produkty s jedinečnou a vysoce inovativní technologií TX Active lze využít pro stavby budov z pohledového betonu, ale také pro výrobu dílčích prvků jako jsou např. střešní tašky, betonová dlažba, protihlukové stěny aj. Podstatou pozitivních ekologických vlastností technologie TX Active je cement s obsahem fotokatalyzátoru, tedy látky urychlující rozklad nečistot přirozeným působením světla, více na www.txactive.cz .

více informací na Českomoravský cement, a.s., nástupnická společnost

0 komentářů
přidat komentář

Související články