Do 17. října má zájemce o alternativní formu bydlení možnost navštívit prototyp Freedomku navrženého architektem Markem Štěpánem – a to přímo v srdci metropole, na Václavském náměstí. Jde o rozlohou skromnou stavbu, která však nabízí veškeré technické vymoženosti doby, v jedné z variant navíc energeticky soběstačnou. A především slibuje svobodu.
S MARKEM ŠTĚPÁNEM STRUČNĚ O MALÉM DOMKU
Můžete přiblížit koncept Freedomku? Marek Štěpán: Freedomek je myšlen jako svobodný domek. Znamená to tedy, že vám při zařizování vlastního bydlení poskytne klid a svobodu od řemeslníků, zedníků i úřadů. Domek se vyrobí v hale, kde se také zařídí, naloží se na tahač a jeřábem složí na připravené patky nebo šrouby. Během jednoho dne stojí na místě. Svoboda znamená také nezávislost na sítích: připravili jsme totiž nezávislou verzi, která má vlastní fotovoltaickou elektrárnu, vlastní solární panely pro zdroje teplé vody, vlastní kamna na dřevo a vlastní čističku odpadních vod s membránou, která produkuje čistou vodu. Jediné, co potřebujete, je zemní vrt na vodu.
Co bylo motivací takový dům vytvořit? Základní koncept vznikl asi před třemi lety, kdy se na mě obrátil kamarád, brněnský zlatník Jiří Brosch, pro kterého jsem zároveň navrhoval několik interiérů obchodů. Řešil v té době vlastní bydlení a hledal levnější nestandardní možnosti; ideálně si představoval bydlení například na zahradě, kde se za normálních okolností ani stavět nedá... Při těchto debatách vznikl první koncept Freedomku, který ale zapadl do šuplíku. Asi po půl roce jsem jím obeslal soutěž Dřevěný dům, kde projekt získal zvláštní cenu. A znovu ležel v šuplíku. Zhruba před dvěma a půl měsíci mě navštívil v kanceláři Petr Ivanov a Dagmar Koudelková s otázkou, který projekt bych mohl prezentovat na letošním Architecture Week. Postupně jsme společně zavrhli všechny kostely a podobné akce a oprášil jsem Freedomek. Téma se organizátorům natolik zalíbilo, že Petr Ivanov navrhl, že pokud jej stihneme vyrobit, bude stát na Václaváku. Produkce se ujal tak trochu vizionář Jiří Brosch a stihli jsme to.
Jde o první prototyp. Přemýšlíte reálně o výrobě? Zcela určitě. Prototyp byl zamýšlen k tomu, aby se vyladila technika, zvedací terasa, aby se vyzkoušely technologie. Fungují a připravuje se hala na výrobu dalších kusů. Základní typ, který stojí v Praze, má 4 x 7 metrů. Chceme jej vyrábět ve třech kvalitativních variantách. Kromě něj bude existovat ještě větší typ o dispozici spíše 1 + 1, tedy 4 x 11 metrů. A oba dva se budou dát vzájemně skládat. U základního modulu 4 x 7 m je zároveň vymyšlena varianta garáž, ateliér, dílna, kadeřnictví – tedy i účel pro práci.
Je reálné v této fázi hovořit o ceně? Varianta stojící na Václaváku vypadá na 1,5 milionu korun. Nicméně, cenu ještě ladíme. Standardní zařízená verze by se měla dostat pod 800 tisíc.
Představuje pro vás koncept Freedomku cestu do budoucna? Dnes se často objevují například modulární stavby, vy sám odkazujete na Loftcube Wernera Aisslingera. Chcete podobný proces dále rozvíjet například i pro objemově větší objekty? Rozhodně chci s tímto konceptem pracovat dál. Nicméně nejsem si jistý, zda by se měl rozvíjet do velkých prostorových rozměrů. Freedomek je založen na poměrně komorní velikosti, prozatím jsem neuvažoval o tom, že bych skládal například dvacet modulů na sebe... Promýšlím cestu komorních domků, na různých místech, v různých situacích. Existuje například pálavská varianta se střechou nebo standardní varianta s odlišnou prkennou fasádou... Máme také verzi, u níž zamýšlíme obložit interiér i exteriér Himacsem. Úvahy ale stále směřují především k vyjádření svobodného pocitu z užívání domku, nikoli ke stavbě velkých budov.
Jak hodnotíte dosavadní ohlasy? Už v průběhu výroby byly reakce pozitivní. Ale to, co se dělo včera a dnes v Praze, tedy tak velký zájem, nikdo z nás nečekal. Přišly i první ohlasy z ciziny - Ruska, Finska, Německa a Švýcarska s nabídkou spolupráce.
POPIS A TECHNICKÉ PARAMETRY
FREEDOMEK Atelieru Štěpán nese charakteristický rukopis tvůrce architekta Marka Štěpána. V pozadí vzniku stál brněnský zlatník a návrhář Jiří Brosch. Toužil po malém, praktickém domku, příjemném na bydlení a snadném na údržbu, s nímž by neměl příliš provozních nákladů a jehož pořízení by bylo co nejjednodušší – bez nepříjemných stavebních prací, špíny a starostí. V jeho představách byl domek perfektně zařízen a uživateli umožňoval plnohodnotné bydlení. Od počátečních vizí k současnému prvnímu prototypu uplynulo několik let. Základní koncept se však nezměnil: FREEDOMEK není alternativa k prosté obytné buňce ani ke karavanu, s nímž můžete pohodlně cestovat, je to důmyslně koncipovaný dům nevelkých rozměrů, jehož přednostmi jsou promyšlená organizace prostoru, dobré funkční vlastnosti, kvalita provedení i ekologické parametry. Současný trend směřuje k mobilnímu a úspornému bydlení: je patrný i ze známého projektu „nomádské“ bytové buňky Loftcube Wernera Aisslingera. Slavný německý designér koncipoval Loftcube jako originální alternativu ke klasickým střešním dostavbám panelových objektů, samostatnou obytnou buňku o ploše 40 m² posazenou na nožky umístil na plochou střechu domu, kde je dostatek světla a krásné výhledy, ale počítal i s možností jejího využití jako chatky na mořském břehu nebo v horách. Projekty Loftcube a FREEDOMKY spojuje sen o svobodě a ekologické aspekty, v základním konceptu se však odlišují. FREEDOMKY totiž nabízejí reálnou možnost, jak levně a přitom kultivovaně bydlet. Svým konceptem v zásadě navazují na meziválečné teorie Karla Teigeho o podobě minimálního bytu. FREEDOMEK dostával podobu přibližně tři roky. V rámci projektu Architecture Week představuje nyní Atelier Štěpán první prototyp z roku 2010. Jednopodlažní FREEDOMEK s plochou jednoplášťovou střechou vysoký 3,2 metrů je velký tak, aby v něm mohl člověk pohodlně přebývat: základní rozměr je 7 metrů na délku a 4 metry na šířku a má 3metrovou sklápěcí terasu. Vnitřní prostor tvoří obytná místnost s kuchyňským koutem, ložnicí a koupelnou s toaletou o celkové podlahové výměře 24 m² a terasa. S ohledem na nevelké rozměry je prostor rozvržen přísně funkčně a vybavení promyšleno do posledních detailů. V základní verzi je FREEDOMEK zamýšlen pro 1–2 osoby, větší verze ze dvou až čtyř buněk může být využita vícečlennými rodinami. V nejvyšší verzi „soliter“ – s modulem nezávislosti – je energeticky soběstačný. Díky abstraktní architektonické formě se hodí do města, na vesnici i do volné přírody. Je vyroben ze dřeva ve výrobní hale, na místo určení jej převeze tahač a položí na jednoduché základové patky. Použity jsou ekologické materiály.
Freedomek No. 001
prototyp, 2010, navržen pro 1–2 osoby, navržen na sedmou sněhovou oblast
Produkce: Jiří Brosch Architekt: Ing. arch. Marek Jan Štěpán Spolupráce: Jan Martínek, Ing. Jakub Staník, Ing. Barbora Barathová, Ing. Petr Hradil, Ing. Michal Schwáb, Tomáš Jurák, František Brychta, Anne Schaufuss Datum vzniku: 2007–2010 Zhotovení prototypu: 2010 Rozměr: 7 × 4 × 3,2 m Užitná plocha: 24 m² + 7 m² terasa Váha: 9,5 t
Typologie — Základní verze 7 × 4 m umožňuje řadu dalších variant a dispozičních řešení — Typ „garsonka“ (7 × 4 m) — Typ „1+1“ (11 × 4 m) — Typy složené
Typy — Stejná konstrukce a technické řešení, odlišují se materiály, jednodušším „obalem“, možností levnější fasády, vybavením STANDARD: pro studenty, startovní bydlení pro mladé manžele, využití v rámci sociálního programu (např. domů na půl cesty, při povodních apod.) KLASIK: základní varianta SOLITER: možnost výběru atypického zařízení i vyšší cenové roviny, odpojen od systému…
Využití — pro bydlení, pro kanceláře, dílny, ateliéry
— Nosný systém tvoří lehký skelet z rostlého impregnovaného smrkového dřeva jakostní třídy S10. Svislé i vodorovné nosné dřevěné prvky dílce jsou opláštěné spolupůsobící konstrukční deskou z orientovaných plochých třísek OSB a tvoří plošné dílce (stěnové, podlahový a stropní dílec). V konstrukci podlahy je umístěn vodorovný nosný rám pro roznesení váhy na bodové základy. Konstrukce je patřičně vyztužena i pro manipulaci v montážním stavu. Freedomek stojí na do země šroubovaných základových patkách. — Střecha je jednoplášťová, nevětraná s hydroizolační vrstvou fólie z měkčeného PVC –P. Tato fólie chrání i podlahu domku proti zemní vlhkosti. Zateplení je provedeno z technického konopí tak, že energetický štítek obálky budovy je na doporučené hodnotě B. — Fasáda je provedena z vodorovných dubových latí. Okna jsou dřevohliníková, hlavní okno je posuvné uzamykatelné. Nedílnou součástí freedomku je sklopná pochozí terasa s hydraulickým pohonem. — Interiér je kompaktní (podlaha, stěny, strop), do ní jsou vkládány barevně odlišené niky – kuchyňská, spací a krbová. Mobiliář je vestavěn a je navržen tak, aby na sebe nestrhával pozornost ani při dlouhém používání. Vnitřek je rozdělen na jednotlivé moduly – spací, koupelnový, kuchyňský, obytný a technický. Základní použité materiály jsou dub v přírodní barvě a bílý HiMacs. — Kuchyňský modul je dlouhý 2,9 m a je vybaven kuchyňskou linkou se dřezem z HiMacsu, indukčním vařičem, digestoří, ledničkou, pračkou a úložnými prostory ve formě šuplíků a skříněk. Pod dřezem ja parkovací dok pro automatického domácího uklízeče – iRobota. — Spací modul je přizpůsoben matraci 2x1,8m. Ta je umístěna výše, tak aby pod postelí vznikl prostor pro dlouhé výsuvné šuplata. Stěny a strop modulu jsou pokryty laminátem s dezénem bronzové látky. Na stropě je jemně romantická 3D tapeta v podobě porcelánových ptáků. Spací nika je vybavena LED televizí na otočném rameni, světly na čtení a větracím okénkem. — Koupelnový modul je kompletně z bezesparého bílého Himacsu a je v něm sprcha v rovině s podlahou se skleněnou zástěnou, umývadlo s šuplíky a klozet. Větráni je zabezpečeno jednak okénkem, jednak štěrbinou po obvodu stropu. V podlaze je zabudováno topení. — Technický modul je přístupný uzamykatelnými dvířky zvenčí. Je v něm umístěno technické zázemí v podobě zásobníku na teplou vodu, technických prvků solárního vytápění, čerpadla hydrauliky a elektrojističi. Externí součástí je dále solární panel pro ohřev teplé užitkové vody. kamna s automatickou mechanickou regulací přísávání vzduchu a komínem. — Obytný modul je tvořen komodou, stolem a židlemi. V horním šuplíku je umístěna hifi technika. Ve středu obytného prostoru je umístěn stůl se čtyřmi židlemi. Součástí jsou i kamna s automatickou mechanickou regulací přísávání vzduchu a komínem. — Veškeré osvětlení freedomku je leddiodovými svítidly – bodovými i lineárními. Nazvučení je stropními reproduktory v obytném prostoru a v koupelně. Audio a video je možné ovládat telefonem s vifi.
popis a technické parametry přejaty z tiskové zprávy