Mies van der Rohe Award 2009: Výstava a doprovodný program

Zdroj
Jana Tichá, Zlatý řez
Vložil
Tisková zpráva
07.10.2010 17:30

Mies van der Rohe Award 2009

Evropská cena za současnou architekturu


 Národní galerie v Praze, Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47, Praha 7
     30. září – 31. října 2010

Výstavu pořádá

Zlatý řez
Fundació Mies van der Rohe v Barceloně
Národní galerie v Praze

ve spolupráci s
Fakultou architektury ČVUT
Českou komorou architektů

s podporou
Ministerstva kultury České republiky
Magistrátu hlavního města Prahy
Nadace české architektury

Multimodal Center – Nice Tramway, Nice, Franice (autoři: Atelier Marc Barani)

Výstava — Ve dnech 30. září až 31.října 2010 pořádá Zlatý řez ve spolupráci s Nadací Mies van der Rohe v Barceloně a Národní galerií v Praze výstavu Mies van der Rohe Award 2009 / Evropská cena za současnou architekturu. Tato putovní výstava je nejucelenější a nejkvalitnější přehlídkou současné evropské architektury.
Výstava představuje v plánech, fotografiích a textech 49 nejlepších evropských staveb, vybraných mezinárodní porotou, jmenovanou Nadací Mies van der Rohe v Barceloně. Stavby, které splňují podmínky nominace – byly dokončeny v posledních dvou letech, byly navrženy evropským architektem a postaveny v jedné ze 31 evropských zemí, nominuje do soutěže početná skupina nezávislých expertů a národní architektonické komory a instituce, sdružené v Evropské radě architektů. Výstava ve stručnosti seznamuje návštěvníky i s historii Ceny a s průběhem jednání poroty včetně odůvodnění výsledků.
Evropská cena za současnou architekturu byla poprvé udělena v roce 1988 a je považována za nejprestižnější ocenění pro evropského architekta současnosti. Po slavnostním vyhlášení výsledků Ceny putuje výstava finalistů po evropských hlavních městech. Zlatý řez jako partner Evropské ceny za současnou architekturu v České republice přiváží výstavu do Prahy již od roku 2004, letos poprvé ve spolupráci s Národní galerií přímo do Veletržního paláce. Součástí výstavy bude bohatý doprovodný program: každou středu se budou ve Veletržním paláci konat komponovaná odpoledne s promítáním filmů a besedami s architekty.

University Luigi Bocconi, Milán, Itálie (autoři: Grafton Architects)

Evropská cena — Cena Evropské unie za současnou architekturu, jak zní přesný překlad oficiálního názvu, je nejprestižnějším oceněním pro evropské architekty a jejich realizace. Smyslem ceny je podpořit tvořivost v současné architektuře a ukázat, jak významnou roli hraje současná architektura při tvorbě evropské společnosti a kultury. Cena zdůrazňuje význam architektury jako spolutvůrce veřejného prostoru, jednoho z rozhodujících faktorů, které ovlivňují kvalitu života.
Bienální cenu udělují jednou za dva roky společně Evropská unie a Nadace Mies van der Rohe se sídlem v Barceloně. Cena není nijak omezena co do měřítka či programu stavby. V každém ročníku najdeme soukromé domy i veřejnou bytovou výstavbu, muzea a kulturní instituce, vzdělávací, zdravotnické a sportovní stavby, stejně jako velké infrastrukturní projekty a dopravní stavby.
Cena obnáší částku 60.000 € pro vítěze a 20.000 € pro držitele Zvláštního uznání pro začínajícího architekta. Oba laureáti odbrží rovněž sošku, evokující Barcelonský pavilon Mies van der Rohe, který je symbolem nejen této Ceny, ale především vrcholné architekonické tvorby a inovace.
Laureáty zatím posledního ročníku 2009 se stali autoři budovy Norské národní opery a baletu v Oslu: Kjetil Trædal Thorsen, Tarald Lundevall a Craig Dykers z kanceláře SNØHETTA v Oslu.
Zvláštní cenu pro začínající architekty 2009 získali záhřebští architekti Lea Pelivan a Toma Plejić / STUDIO UP za Gymnasium 46° 09' N / 16° 50' E v Koprivnici v Chorvatsku.

Library, Senior Citizens’ Centre and City Block Core Zone, Sant Antoni’s District, Barcelona, Španělsko (autoři: RCR Aranda Pigem Vilalta Arquitectes)

Porota Ceny a průběh hodnocení — Porota Ceny je složená z architektů, teoretiků architektury a zástupců architektonických institucí z celé Evropy. Mezi členy poroty je vždy i laureát předchozího ročníku ceny a držitel Zvláštní ceny pro začínajícího architekta. V roce 2009 měla Česká republika poprvé svého zástupce v porotě: stala se jím ing. arch. Irena Fialová, která od roku 1996 spolupracuje s Nadací Mies van der Rohe jako jeden z nezávislých expertů Ceny.
Porota ročníku 2009 se sešla dvakrát. Na prvním zasedání v Barceloně ve dnech 6. - 8. února 2009 se seznámila na základě zaslané dokumentace se všemi 340 nominovanými stavbami. Po obsáhlé debatě vybrala předběžný seznam 38 staveb pro zařazení do katalogu a na výstavu.
Z těchto 38 děl vybrala porota 5 superfinalistů, z nichž měl vzejít vítěz Ceny:

— Terminál tramvaje v Nice, Francie, autor Marc Barani / Atelier Marc Barani
— Univerzita Luigi Bocconi, Milano, Itálie, autorky Shelley McNamara, Yvonne Farrell / Grafton Architects
— Knihovna, centrum pro seniory a veřejný prostor, Barcelona, Španělsko, autoři Rafael Aranda, Carme Pigem, Ramon Vilalta / RCR Arquitectes
— Norská národní opera a balet v Oslu, Norsko, autoři Kjetil Trædal Thorsen, Tarald Lundevall, Craig Dykers / SNØHETTA
— Zenith Music Hall, Štrasburk, Francie, autoři Massimiliano & Doriana Fuksas / Studio Fuksas

The Norwegian Opera & Ballet, Oslo, Norsko (autoři: Snøhetta)

Druhé zasedání následovalo poté, co ve dnech 23. - 25. dubna 2009 členové poroty osobně navštívili všechny finalistní stavby. Dne 26. dubna 2009 na zasedání v areálu milánského Trienále porota rozhodla o rozšíření seznamu finalistních staveb pro výstavu a katalog na celkový počet 49 staveb s ohledem na velké množství nominovaných staveb a jejich vynikající kvalitu. Tento široký výběr je výrazem silné architektonické kultury v Evropě a její oddanosti městským hodnotám.
Členové poroty se shodli na tom, že každý z projektů představoval určitou architektonickou strategii, odpovídající specifickým podmínkám místa a programu, a že všech pět finalistů přistupuje k současným situacím a tématům z konceptuální perspektivy, kterou konfrontují s reálnými výzvami našich současných měst.
Po obšírné debatě dospěla porota k rozhodnutí, že laureátem Mies van der Rohe Award 2009  / Evropské ceny za současnou architekturu se stane budova Norské národní opery a baletu v Oslu.

Zenith Music Hall, Strasbourg, Francie (autoři: Massimiliano and Doriana Fuksas)
DOPROVODNÝ PROGRAM K VÝSTAVĚ

Komponovaná odpoledne s promítáním filmů a besedami s architekty jsou určena nejširší veřejnosti a konají se každou říjnovou středu mezi 14.00 a 18.00 hod. v auditoriu v 6. patře Veletržního paláce.

13. 10. 2010

14.00 hod. — Dokumentární filmy o Mies van der Rohe Award 2009 / Evropské ceně za současnou architekturu a vítězi Ceny v celkové délce 96 minut (v anglickém originále bez překladu)

16.00 hod. — Udržitelná architektura. Beseda Zlatého řezu s architektem Josefem Pleskotem | Proměna údolí. Příběh největší české zelené stavby. Uvádí režisérka Marie Šandová

20.10. 2010

14.00 hod. — Dokumentární filmy o Mies van der Rohe Award 2009 / Evropské ceně za současnou architekturu a vítězi Ceny v celkové délce 96 minut (v anglickém originále bez překladu)

16.00 hod. — Experimentální architektura. Beseda Zlatého řezu s architektem Martinem Rajnišem | Dokumentární filmy na téma Přirozená architektura. Uvádí režisér Vojtěch Kopecký
 
27. 10. 2010

14.00 hod. — Dokumentární filmy o Mies van der Rohe Award 2009 / Evropské ceně za současnou architekturu a vítězi Ceny v celkové délce 96 minut (v anglickém originále bez překladu)

16.00 hod. — Radikální architektura. Beseda Zlatého řezu s architekty Monikou Mitášovou a Jánem Studeným | Přehlídky architektury. Kulatý stůl Ireny Fialové, Jany Tiché, Moniky Mitášové a Milana Jírovce
0 komentářů
přidat komentář

Související články