Datum: 21.10. - 21.11. 2010 Zahájení: středa 20.10. v 18.00 hod Přednáška M. Rajniše: neděle 24.10. v 16.00 hod. v prostorách c. k. Solnice Místo: Dům umění / House of Art České Budějovice Kurátor DU: Michal Škoda
V rámci architektonických výstav jsme pro letošní rok připravili projekt , představující tvorbu Martina Rajniše.
Ve stejné době, kdy právě Martin Rajniš reprezentuje - expozicí Přirozené architektury - Českou republiku na 12. mezinárodním Bienále architektury v italských Benátkách / 29.8. - 21.11. / se tak nabízí šance i domácímu publiku, seznámit se více s jeho dílem.
Martin Rajniš / 1944 / je mimo jiné spoluzakladatelem Komory architektů, společnosti Teratekton, České voroplavební společnosti a architektonické kanceláře E-MRAK. U širší veřejnosti je známý především jako spoluautor nové poštovny na Sněžce / spolu s P.Hoffmanem - atelier H.R.A /. V letech 1962-69 vystudoval Fakultu architektury ČVUT a dvouleté postgraduální studium na AVU. Po studiích nastoupil do Liberecké "Školky architektury" architektů Miroslava Masáka a Karla Hubáčka při atelieru SIAL, kde setrval do roku 1979. V roce 1986 založil DA studio a v letech 2003 - 05 pracoval v atelieru H. R. A. Později založil E - MRAK s.r.o. Období 1990-97 strávil jako profesor architektury na VŠUP v Praze a jako soudce soudu České komory architektury.
V posledních létech vzbudil Martin Rajniš pozornost především pozoruhodnými dřevěnými stavbami /dosti se vyjímajícím našim českým poměrům/ jako například Stodola v Maxově, Hráň u Slavonic, Věž Scholzberg u Maxova, Věž Bára II v Chrudimi, či Nová česká poštovna na Sněžce. Tyto realizace, které vytváří se svým týmem e-Mrak, jsou krokem vzdalujícím se typickým postupům architektonické tvorby /kde je v Rajnišovo případě nutno připomenout i další významné počiny, jako například spoluautorství u vzniku obchodního domu Máj, The Round House na Expo 86, Centra Nový Smíchov…/. Tato nová, originální díla jsou dokladem toho, že Rajniš často neváhá jít za hranice stavebního zákona, legálních postupů a hájí tak svobodu nezávislé tvorby. Nejedná se o nijak lukrativní a snadnou cestu, nýbrž cestu přinášející nové impulzy a jiné pohledy na architekturu. Jak sám uvádí: "Jsem anarchista nebo spíše libertarián. Ve světě regulí a bez svobody nedokážu dělat pořádné baráky ani přemejšlet o světě."
Výstava v Českých Budějovicích představuje Rajniše jako architekta, ale také jako velkého cestovatele. Velkoformátové barevné tisky projektů a realizací / nabízejí průřez autorovy tvorby / doplňují dva dřevěné boxy, kde je možno setkat se s fotodokumentací z architektových cest i s jeho inspirací z okolí a přírody. V rámci tohoto projektu se rozrůstá prostor galerie Domu umění až na náměstí, kde je po dobu výstavy představena jedna z menších Rajnišovo staveb - Zenová kostka.