"Minimum je převlečené maximum“, říká kdesi slavný architekt Rem Koolhaas a tou myšlenkou se pravděpodobně řídil i tým, který řešil území romantického ostrova Santos v Sušici a získal Cenu nadace PROMĚNY 2010. Pracoval pod vedením doc. ing. Pavla Šimka z ateliéru Florart se svými spolupracovníky Pavlem Cupákem, Ing. arch. Petrou Handlířovou, Ing. Martinem Kovářem, Ing. Zdenou Rudolfovou a Ing. Hanou Skalkovou. Jak zdůraznil člen poroty Ing. arch. Ivo Koukol, "porota ocenila především promyšlenou, soudržnou a přitom poměrně jednoduchou koncepci předloženého návrhu…, přesvědčivý a transparentní koncept založený na respektu ke specifické přírodní lokalitě ostrova a hydrologickým podmínkám místa. Ocenila preferenci vlastností říční nivy, dynamiky řeky a odpovídající botanické skladby zeleně k vytvoření koncepce péče o ostrov, jenž je schopen se přizpůsobovat a trvale odolávat klimatickým a hydrologickým vlivům a jejich proměnám“.
Druhé místo v uvedené urbanisticko-architektonické soutěži získal Ing. Zdeněk Sendler a jeho Atelier zahradní a krajinářské architektury a třetí místo pak tým ve složení Ing. Pavlína Malíková, Ing. Magdaléna Myšková Kaščáková, Petra Novotná, Ing. Aleš Steiner a Ing. Martina Vlnasová z a05 atelieru zahradní a krajinářské architektury. Bez ocenění zůstaly studie Zahrady nad Metují, s.r.o. a Mgr. Ing. arch. Karla Jandy.
Porota pracovala pod vedením Ing. arch. Jaroslava Wertiga a dále ve složení Ing. arch. Ivo Koukol, Ing. Věra Marešová, Ing. arch. Kateřina Miláčková, Ing. Jitka Přerovská, Ing. Jitka Trevisan a Ing. Kateřina Vaculová.
Ostrov Santos se nachází v blízkosti městského centra a sušického sídliště. Ze všech stran je jeho území ohraničeno vodními toky: řekou Otavou a Mlýnským potokem. Městský lesopark byl na ostrově založen před 1. světovou válkou a za první republiky se stal centrem společenského dění v Sušici. Po válce začal park kvůli chybějící údržbě chátrat. Město Sušice spolu s nadací PROMĚNY chtějí z tohoto území vytvořit ojedinělé místo poskytující rozmanité možnosti rekreace.
Urbanisticko-architektonická soutěž o Cenu nadace PROMĚNY 2010, jejímiž vyhlašovateli jsou nadace PROMĚNY a Město SUŠICE, poskytuje Sušici nejen výše zmíněné studie, ať již oceněné či neoceněné, ale i příspěvek pokrývající v plné výši ceny pro autory tří vítězných návrhů. Město Sušice pak může od nadace PROMĚNY získat nadační příspěvek na realizace některé z výše zmíněných studií až do výše 25 miliónů Kč.
Podrobnější informaci najdete na www.cenapp.cz v rubrice Architektonické soutěže.
1. cena (100.000 Kč): ateliér FLORART, Ing. Pavel Šimek, Uherský Brod Autorský tým: doc. Ing. Pavel Šimek, Ph.D., Ing. Zdena Rudolfová, Ing. Martin Kovář, Pavel Cupák, Ing. arch. Petra Handlířová, Ing. Hana Skalková
Porota pozitivně hodnotila přesvědčivý a transparentní koncept založený na respektu ke specifické přírodní lokalitě ostrova a hydrologickým podmínkám místa. Ocenila preferenci vlastností říční nivy, dynamiky řeky a odpovídající botanické skladby zeleně k vytvoření koncepce péče o ostrov, jenž je schopen se přizpůsobovat a trvale odolávat klimatickým a hydrologickým vlivům a jejich proměnám. Z tohoto pohledu byly v návrhu vymezeny také sociální funkce, jejichž struktura a rozsah se přizpůsobují již existujícím přírodním hodnotám místa. Bylo považováno za příznivé, že ostrov v návrhu nekonkuruje náplni a provozu přilehlých Fuferen a naopak vytváří protipól jejich živému, zejména sportovnímu a rekreačnímu využití. Intenzivnější provoz pro návštěvníky je soustředěn do dvou míst v centrální části a většina ostatních ploch ostrova pak v protikladu poskytuje klidné prostředí relativně husté zeleně, ukončenými obtížněji dosažitelnými a o to komornějšími říčními plážemi. Návrh nepodporuje užívání ostrova k usnadnění průchodu či průjezdu mezi přilehlými územími a vítaným způsobem tak omezuje aktivity ve většině jeho území. Dva obnovené kanály vedené napříč ostrovem posilují kontakt s vodou a tím charakter místa, přičemž mají zároveň také žádoucí retenční funkci. Absence architektonických úprav břehů spolu s příčnými kanály poukazuje k rozhodující síle řeky, která celé území modeluje. Severní cíp ostrova je ve vizuálním kontaktu s okrajem městského centra, avšak zůstává úmyslně bez přímého napojení na prostory na druhé straně řeky (vyjma brodu), což mu dává přitažlivý charakter nedostupnosti, uzavřenosti a tím také jisté mimořádnosti a kontrastu vůči okolnímu pobřežnímu ruchu. Porota oceňovala především promyšlenou, soudržnou a přitom poměrně jednoduchou koncepci předloženého návrhu, a zároveň plné vyhovění při hodnocení dle kritérií soutěže. Vedle toho konstatovala, že projekt je reálně dlouhodobě udržitelný a má minimum problematických míst pro proces realizace. V neposlední řadě se pak v konzultacích s reprezentanty města Sušice a nadace Proměny ujistila, že navržené řešení je plně vyhovující jako městotvorný prvek a součást struktury města, a zároveň odpovídá cílům a programu nadace pro poskytování podpory.
Hodnotil: Ing. arch. Ivo Koukol
2. cena (60.000 Kč): Atelier zahradní a krajinářské architektury, Ing. Zdeněk Sendler, Brno Autor: Ing. Zdeněk Sendler, spolupráce: Lucie Radilová, Radka Táborová, Václav Babka
Návrh se snaží zachovat silného genia loci ostrova Santos. Jeho cílem je zachovat a podpořit jeho výjimečnost, mystičnost, tajuplnost i způsob užívání. Podle autora je třeba místo jen očistit a citlivě soudobě doplnit. Umístění a význam ostrova v rámci městského organismu Sušice i širšího kontextu může být v návrhu pozměněn novým přímým napojením na historické jádro formou lehkého mostu (mimo perimetr), který podle autora však není podmínkou řešení. Koncepční úroveň návrhu dovoluje vysokou flexibilitu rozvoje v dalších stupních tvorby projektu, definuje však rámcově hlavní principy řešení: Stávající střed, v již genezí vzniklém centru dění, je v návrhu jasněji definován, stává se "Centrálou" od níž se odvíjí jak dění, intenzita a způsob užívání i péče, ale i umístění veškerých lehkých staveb a mobiliáře, které vycházejí z modulového řešení jednoduchého jasného a změnám vodní hladiny odolávajícího designu, zrovna tak jako bodově umístěné průtočné schody a sezónní mola na březích. Stávající charakter vegetace má být do maximální míry, až na nutné probírky zachován. Ostrov je principielně přístupný na celé ploše, jeho poklady odhalovány. Nová jasná páteřní široká cesta umožňuje vnímat celkovou délku ostrova, díky protnutí se s "Centrálou" usměrní hlavní proud návštěvníků velkých kulturních akcí a umožní dobrý přístup pro zásobování a péči. Regulace možného přetížení či změny klidového charakteru místa, hlavně v případě stavby nového mostu k městu, je však diskutabilní. Dalších cest je záměrně navrženo minimálně, možnost zážitku z přírodních hodnot má jasnou prioritu. Celý koncept vysloveně počítá i s bezproblémovou možností jak etapizace stavby, tak minimální, až nulovou péčí. Charakter řešení a flexibilní možnost rozvoje zůstane díky silné koncepci zachován.
Hodnotila: Ing. Jitka Trevisan
3. cena (40 000 Kč): a05 atelier zahradní a krajinářské architektury, Praha Autorský tým: Ing. Pavlína Malíková, Ing. Magdaléna Myšková Kaščáková, Petra Novotná, Ing. Aleš Steiner, Ing. Martina Vlnasová
Koncept řešení tohoto návrhu odkazuje na snahu odkrýt prvorepublikového ducha místa, navrátit prostoru městského lesoparku jeho důstojnost. V případě soutěžního návrhu ateliéru a05 byla zvolena cesta otevření a zpřehlednění celého území, optické transparentnosti prostoru částečnou probírkou porostů a zpřístupnění velké části území trasováním nových cest. Ve střední části řešeného území je navržena poměrně velká centrální multifunkční mlatová plocha. Autoři zamýšlejí očistit toto srdce místa harmonizací, sjednocením materiálů a tvarů vkládaných objektů, při zachování přírodě blízkého charakteru jej takto zbavit chaosu. Porota hodnotí kladně pokus o navození pocitu bezpečného městského parku, dále pak záměr autorů o zpřístupnění širšího území parku (při dodržení snahy nepopřít přírodní charakter místa), v neposlední řadě záměr zachování lužního charakteru řešení v návaznosti na fenomén řeky. Separace stavebních objektů pódia a kiosku se porotě jeví jako funkčně nápaditá, avšak její průchodnost ve schvalovacím procesu stavby je z pohledu zákona o vodách diskutabilní.