Raduňskou prádelnu čeká oprava, osud bývalého ovčína je nejasný

Zdroj
David Moravec
Vložil
ČTK
20.03.2010 11:45
Zámek Raduň
Raduň (Opavsko) 18. března (ČTK) - Mezi dvě nejohroženější historické stavby Opavska patří bývalý ovčín a prádelna v Raduni. Obě budovy mají svou minulost spojenou s místním zámkem, dnes ale patří soukromým vlastníkům. Obě budovy Národní památkový ústav zařadil do projektu Ohrožené památky.

    Zatímco prádelnu po letech chátrání čeká rekonstrukce a nové využití, otazníky stále visí nad osudem empírového ovčína. Jeho majitelé provedli nejnutnější opravy, aby zastavili devastaci. Nyní hledají pro rozsáhlou jednopatrovou stavbu v přímém sousedství zámku nové využití.
    Obyvatelé Raduně bývalé prádelně neřeknou jinak než Vošárna. Místní název vychází s německého slova wasch, což v češtině znamená prací. Budova s ojedinělou mansardovou střechou by v budoucnu měla sloužit jako společenské a kulturní centrum obce. "Patnáct let jsem se díval, jak dům chátrá. Nikoho to nezajímalo," řekl ČTK Rostislav Müller, který prádelnu koupil v dražbě a později ji převedl na občanské sdružení Vošárna, které usiluje o její opravu.
    "Z havarijního fondu jsme získali dotaci na opravu střechy. Ta už je dokončena. Máme už i peníze na celkovou rekonstrukci," uvedl Müller. Podle něj by v horním patře měl vzniknout koncertní sál a ve spodním pak klubovny. Ty by měly využívat především místní spolky.
    Podstatně méně jistý je ale osud bývalého ovčína z roku 1841, který leží na dohled raduňského zámku. "Budova je značně poznamenaná a poškozená. Vnitřní prostor je zcela zdevastovaný. Zvenku zůstaly jen zbytky pozdně empírové fasády," řekla ČTK kastelánka zámku Eva Kolářová. Dodala, že stavba je v havarijním stavu. "Velký problém je i vlhké zdivo a drolící se cihly," řekla s tím, že v době největší slávy například interiér budovy zdobily mramorové žlaby.
    Také ovčín nyní patří skupině soukromých vlastníků. Na rozdíl od Vošárny mají podnikatelé v úmyslu objekt využít komerčním způsobem. Hovořilo se například o bydlení pro seniory. "Konkrétní představu ještě nemáme. Nápadů je ale několik. Zatím jsme se nerozhodli pro nic konkrétního. Dokud se tak nestane, nechceme záměry prezentovat veřejně," řekl ČTK jeden z majitelů Jan Illík. Podle něj by ale stavba měla sloužit lidem. Využití jako výrobní či skladovací halu odmítá.
    Illík dodal, že majitelům se zatím podařilo zastavit chátrání památky. "Na několika místech byla prolomena střecha a do budovy tak zatékalo. Naši snahou bylo napravit největší škody. Opravit krovy, okapovou římsu, krytinu a zdivo. V tomto stavu je ovčín dnes. Má provizorní střechu, a čekáme co dál," vysvětlil Illík spolumajitel.
    Obě stavby se staly součástí projektu Ohrožené památky, který organizuje Národní památkový ústav. Cílem akce je zubem času poznamenané historické stavby během komentované prohlídky veřejnosti představit. Na závěr se pak vždy chystají besedy o budoucnosti budov.
    Jak prádelna, tak i ovčín byla součástí areálu raduňského zámku. Prádelna a sušárna s charakteristickou vysokou mansardovou střechou vyrostla na okraji zámeckého areálu v praktické blízkosti říčky Raduňky někdy mezi lety 1793 a 1823. Až do války se zde pralo prádlo, po válce byl objekt využíván k soukromému bydlení. Od roku 1986 podle pracovníků památkového ústavu patřil několika vlastníkům, jejichž plány zůstaly nenaplněny a objekt přivedly na práh havarijní demolice.
    V podobném stavu je dnes i ovčín. Ten byl v roce 1947 převeden na stát a jeho majitelé se postupně měnili. Měnilo se i využití. V budově byly nejčastěji ustájené krávy či plemenní býci.
0 komentářů
přidat komentář