Moravská galerie věnovala výstavu ohýbanému nábytku

Zdroj
Jan Tomandl
Vložil
ČTK
11.02.2010 20:50
Brno

Brno - Dosud živý fenomén ohýbaného nábytku první poloviny 20. století přibližuje veřejnosti nová výstava Thonet-Mundus a ti další v Moravské galerii v Brně. Jde o první podobnou výstavu v Evropě, která se zaměřuje výhradně na téma proslulých "thonetek" a dalších židlí, křesel a stolků z  ohýbaného bukového dřeva či chromovaných trubek, řekli dnes novinářům galeristé.
    Moravská galerie vlastní největší českou institucionální sbírku ohýbaného nábytku. Kvůli výstavě si vypůjčila další zajímavé kusy od soukromých sběratelů. Jsou mezi nimi i návrhy od slavných architektů a designérů, například Adolfa Loose a Josefa Hoffmanna. Zajímavostí je křeslo z vily Tugendhat, jejímž autorem je Ludwig Mies van der Rohe.
    Ohýbaný nábytek je dodnes objektem zájmu znalců. "Snadné ohýbání napařených bukových tyčí umožnilo vyrábět v  obrovských množstvích elementy, z nichž se montovaly jednotlivé typy nábytku. Technologie zároveň podmínila formu, vznikaly jednoduché, elegantní a nadčasové modely," uvedla kurátorka Martina Straková. Židle "thonetka" podle Strakové patří k vizuálním ikonám své doby. Mnohde bezvadně slouží dodnes.
    Původně míval ohýbaný nábytek paradoxně punc něčeho levného, určeného pro sociálně slabší vrstvy. Díky tvarové jednoduchosti a levné výrobě se často objevoval ve veřejných prostorách – v kavárnách, školách a úřadech. Vyšší prestiž získal až po roce 1900, kdy se navrhováním začali zabývat věhlasní umělci.
    Výstava v šesti oddílech představuje práce oficiálních designérů i produkci firemních ateliérů bez konkrétních autorů. Samostatnou kapitolou výstavy je netypický sortiment z ohýbaného dřeva, například ramínka na šaty, podnožky pro obuvníky a kempinková lehátka. Překvapivým objevem byla pro kurátory skupinka nábytku z bukového dřeva, jehož tvar napodoboval nábytek z  kovových trubek.
    Slovní spojení Thonet-Mundus v názvu výstavy odkazuje ke stejnojmenné firmě, kterou ve 20. letech vybudoval podnikatel Leopold Pilzer. Firma produkovala 80 procent světové produkce, uvedl sběratel a spoluautor výstavy Jiří Uhlíř, jemuž se ohýbaný nábytek stal vášní. "A to jsem původně chtěl jen čtyři židle ke kulatému stolu na chalupě," řekl Uhlíř.
    Nábytek v expozici doplňují soudobé fotografie kaváren, restaurací, ale také bytů a vil. Expozice v Uměleckoprůmyslovém muzeu potrvá do 23. května. Součástí doprovodného programu je odborné sympozium o ohýbaném nábytku.
0 komentářů
přidat komentář