Tahokov je velice moderní materiál, ačkoliv dříve v našich končinách trochu opomíjený. Začíná mít uplatnění na trhu nejenom ve stavebnictví nebo průmyslu, ale i v architektuře (opláštění budov, výroba nábytku). Díky různým typům materiálu (měď, hliník, nerez), je využíván čím dál více jako designérský doplněk v domech, bytech jak venkovní tak vnitřní a dává tak tvůrčím lidem (architekti, návrháři) nové možnosti v dnešní moderní době.
Výhody tahokovu
Nižší pořizovací náklady – je vyroben bezodpadovou technologií, což znamená, že platíte pouze za produkt, ne za odpad vzniklý ve výrobě.
Dlouhá životnost.
Kompaktní materiál (není svařovaný, propletený…).
Široká škála typů a velikostí.
Jednoduchá konečná úprava.
Široká škála sortimentu umožňuje splnění všech požadavků – průhlednost, pevnost, prostupnost…).
Vysoká nosnost (schody, rošty, rampy, pochozí lávky).
Stropní podhledy Velkým plusem u stropních podhledů je jednoduchá instalace, zajímavý design a prodyšnost (odsávání nebo ventilace může být instalována nad podhledem).
Podhledy v městském divadle v Brně
Opláštění budov Výzva pro architekty, kteří si mohou pohrát s barevností, tvary, různými typy a dát tak nový „modernější“ vzhled budovám. Jak je vidět na obrázku níže, v Ostravě byl například použit u garáži, kde zakryl budovu, dal ji velice zajímavý vzhled a ponechal ji prodyšnou. Další výhodou je, že v případě poškození nebo vandalismu můžou vyměnit pouze zničený kus a ne celou plochu.
Opláštění parkovací garáže, Ostrava-Dubina
Opláštění Netto Praha
Co je to vlastně tahokov Tahokov je kovová mřížovina vyráběná z různých druhů plechu střižením a následným tažením, které podle typu speciálních nožů obvykle zanechává oka ve tvaru diamantu (obr. vpravo) nebo šestihranu.
Díky různým typům ok, tloušťky materiálu a typu samotného materiálu, má tahokov široké uplatnění ve stavebnictví, průmyslu a v poslední době i v architektonickém směru jak pro venkovní tak vnitřní využití.
Materiál: tahokov je nejčastěji vyráběn z obyčejných ocelí, nerezových ocelí a hliníku (viz obrázek nalevo). U standardní oceli se výrobek může ještě upravovat barvením, komaxitováním nebo žárovým zinkováním, což vede k delší životnosti materiálu a vylepšení vzhledu (schody, rošty, ploty atd).
Tloušťka materiálu: standardně 0,5 až 4 mm. Tenčí jsou využívány hlavně jako filtry, podhledy nebo síta, kdežto hrubší jako výplně zábradlí, schody, rampy, pochozí lávky atd. (viz ilustrační foto výše).
Kontakt: ArcelorMittal Technotron s. r. o. Křižíkova 1377, 738 05 Frýdek-Místek Tel: +420 59 558 482 454; +420 59 558 483 656 Fax: +420 59 558 482 334 www.technotron.cz prodej@technotron.cz