Praha 5 dostala pokutu za sochu ukrajinského básníka Ševčenka

Zdroj
Šárka Dvořáková
Vložil
ČTK
11.09.2009 13:35
Praha

Praha - Praha 5 dostala pokutu ve výši 9000 korun za umístění pomníku ukrajinského básníka a buditele Tarase Ševčenka na náměstí Kinských. Vyplývá to z rozhodnutí magistrátního odboru kultury a památkové péče, které má ČTK k dispozici. Památkářům se nelíbilo to, že radnice umístění podstavce sochy neoznámila úřadům, ani o tom neinformovala archeology. Pátá městská část musí také uhradit tisícikorunu za náklady správního řízení.

    "Skutečně byla dána pokuta, ale máme řádná povolení. Nesouvisela se sochou, ale pouze s podstavcem," komentoval věc starosta Milan Jančík (ODS) na posledním zastupitelstvu.
    Podle zákona o státní památkové péči si musí vlastník nemovitosti, která sama není památkou, ale je umístěna v památkové zóně, předem vyžádat stanovisko úřadu. Pokud plánuje stavbu na území s archeologickými nálezy, je povinen svůj záměr už ve fázi příprav oznámit archeologům.
    Ani jedno z toho Praha 5 nedodržela. Betonový základ o rozměrech dva krát dva metry a hloubce 0,8 metru postavila bez povolení proto, že chtěla sochu odhalit v době, kdy byl v České republice na návštěvě ukrajinský prezident Viktor Juščenko.
    Památkáři proto s pátou městskou částí zahájili správní řízení o uložení pokuty. Ve vyjádření, které Praha 5 magistrátu poslala, žádal Jančík zastavení správního řízení a prominutí pokuty. Argumentoval tím, že radnice provedla pouze terénní úpravy a pomník má malý rozsah. Tím ale památkáře nepřesvědčil.
    Magistrátní odbor kultury a památkové péče nakonec usoudil, že památník nijak nenaruší charakter památkové zóny Smíchov, a proto dal radnici pokutu na spodní hranici. Sankce má městskou část spíše upozornit na povinnosti, které musí dodržovat.
    Ševčenkova socha byla odhalena letos v březnu na náměstí Kinských. Původně měla stát v parku v Lotyšské ulici na Praze 6, proti tomu se ale postavili místní obyvatelé. Vadilo jim, že básník neměl k vybrané lokalitě žádný vztah. Pomník se tam rovněž začal stavět bez povolení úřadů a musel být odstraněn.
    Ševčenko, který žil v letech 1814 až 1861, neměl žádný vztah ani k náměstí Kinských, české území totiž nikdy nenavštívil. Prezident Juščenko ale při odhalení pomníku uvedl, že Ševčenko byl obdivovatelem Jana Husa a přátelil se s českými obrozenci.
    Zhruba tři měsíce poté řešila Praha 5 na náměstí Kinských podobnou situaci s torzem růžového tanku, které tam umístil sochař David Černý. Podle radnice byl tank na trávníku načerno, Černý namítal, že povolení předkládal a s radnicí několik měsíců jednal. Sochař nakonec dílo musel odvézt. "Toto je úplně něco jiného. Černý umístil tank bez našeho vědomí. Nabídli jsme mu jiné místo na stejném náměstí s tím, že ale musí mít pod tankem podstavec," řekl ČTK mluvčí Prahy 5 Radovan Myslík. Podle něj ale sochař této možnosti nevyužil.
    Ševčenko patřil mezi přední představitele ukrajinského národního obrození a je považován za zakladatele novodobé ukrajinské literatury a spisovného jazyka. Ukrajinci žijící v zahraničí se zasadili o vybudování jeho pomníků v řadě světových měst, například ve Washingtonu, v Buenos Aires či v Moskvě.
0 komentářů
přidat komentář

Související články