Vítězem sedmého ročníku umělecké soutěže Henkel Art.Award, kterou společnost Henkel CEE letos udělovala v kategorii „umělecká kresba“, se stal slovinský umělec Miha Štrukelj. V rámci výhry získal také finanční odměnu 7000 eur. Během slavnostního večera byla udělena ještě dvě další ocenění: sponzorskou cenu pro nadějné mladé rakouské umělce získal Andreas Heller, sponzorská cena pro nadějné mladé umělce střední a východní Evropy připadla ukrajinskému výtvarníkovi Ivanu Bazakovi. Každá z těchto cen obnášela i peněžní cenu 2000 eur. „Jako vítěze ceny Henkel Art.Award. jsme z nominovaných šesti finalistů vybrali Mihu Štrukelja. Předložené kresby mají mnoho společného s jeho dílem, nicméně zprostředkovávají výraz a atmosféru městské krajiny, která tvoří sféru jeho podnětů,“ vysvětluje předseda mezinárodní odborné poroty Gregor Podnar. Miha Štrukelj (1973) studoval na Akademii výtvarných umění v Lublani a rovněž se účastnil studentského výměnného programu pod záštitou univerzity Indiana University v Pensylvánii. K jeho nedávným pracím patří série kreseb na průhledném papíře. Umělec fotografoval anonymní lidi v různých městech, a tak zaznamenával zlomky sekundy, během kterých ho míjeli, aniž by si ho přitom všimli. V kresbách vytvořených na základě těchto fotografií umělec tyto obrázky přetváří a dává jim jakousi intimitu plynoucí z jeho pohrávání si s formálními možnostmi, jež jsou ještě zdůrazněny měkkostí a hloubkou mnoha vrstev průhledného papíru. Miha Štrukelj tak vytváří nový vztah mezi pozorovatelem a pozorovanou osobou. Již třetím rokem po sobě byla vyznamenána práce jednoho rakouského umělce cenou Henkel Art.Award. Jako vítěz ceny Henkel Art.Award. pro mladé rakouské umělce v kategorii „umělecká kresba“ byl zvolen Andreas Heller za grafickou sérii „Blueprints for a Blackout” (Modrotisky pro zatemnění). Jako základ pro svou práci vzal tento umělec narozený v Grazu měděné rytiny štýrské krajiny z 19. století, které nalezl v turistickém průvodci. Použitím modrého papíru potlačil popředí, pozadí i střední vrstvu, jakož i všechna tmavá a světlá místa, takže získal čisté obrysy. Tímto způsobem se romantická zobrazení oprostí od kompozičních prvků, jako je kontrast nebo stíny, a skončí jako „náčrty“, které odrážejí představivost pozorovatele. Cenu Henkel Art.Award. pro mladé umělce ze střední a východní Evropy udělovanou účastníkům programu s názvem Artists-in-Residence, pořádaného KulturKontakt Austria, získal Ukrajinec Ivan Bazak. Ve svých malbách se zaměřuje na témata, jako je migrace a identita a „sovětská tradice“. Pracuje s různými materiály, včetně malby, předmětů, fotografií, video záznamů, jazyků i umělecky navrženého prostoru. Jeho místnosti jsou pojaty jako sféry působnosti pro herce, což vede k tomu, že instalace jsou naprosto přístupné.
Práce předložené všemi nominovanými i vítězi jsou od 18. listopadu 2008 do 5. prosince 2008 k vidění v umělecké galerii Galerie ArtPoint (1010 Vídeň, Universitätstrasse 5, otevřeno od pondělí do pátku od 14 do 18 hodin). Vstup je zdarma. Následně budou všechny práce k vidění ještě od 12. prosince 2008 do 31. ledna 2009 v prostorách Bäckerstrasse 4 Platform for Young Art (Bäckerstraße 4, 1010 Vídeň, otevřeno od úterý do pátku od 11 do 19 hodin a v sobotu od 11 do 17 hodin). Vstup je rovněž zdarma.
Již více než 130 let je Henkel je vedoucím výrobcem značek a technologií, díky kterým je lidský život snazší, lepší a krásnější. Společnost, která patří do žebříčku Fortune Global 500, působí ve třech oblastech – prací a čisticí prostředky, kosmetika, lepidla a technologie. V účetním roce 2007 dosáhla obratu ve výši 13 074 mld. eur a její provozní zisk činil 1 344 mil. eur. Skupina má 58 000 zaměstnanců na celém světě, kteří usilují o naplnění firemního motta „A Brand like a Friend“ (Značka jako přítel). Díky této snaze důvěřují značkám a technologiím Henkel lidé z více než 125 zemí.
V České republice působí společnost Henkel ve všech třech strategických oblastech již od roku 1991. Na českém trhu prodává firma Henkel ČR produkty více než 50 značek a zaměstnává 250 zaměstnanců.