Jean Nouvel - architekt prestižních projektů

Zdroj
Petr Satrapa
Vložil
ČTK
01.06.2008 11:35
Havlíčkův Brod

Los Angeles/Praha - Francouzský architekt Jean Nouvel, který je letošním držitelem Pritzkerovy ceny, obdoby Nobelovy ceny v oboru architektury, je jedním z mála špičkových světových architektů, kteří se zapsali i do podoby české metropole. Jeho pražská budova Zlatý Anděl na Smíchově však nepatří k jeho nejobdivovanějším realizacím. Ty je možné nalézt rozeseté po celém světě, především však ve Francii a jejím hlavním městě Paříži.
    Nouvel patří k  nejvyhledávanějším architektům posledních desetiletí. Se svými často futuristickými návrhy se prosadil v soutěžích na řadu veřejných staveb, muzeí či třeba kancelářských a obchodních budov. Rád využívá sklo a nejmodernější technologie, umně pracuje se světlem. Na skleněných stěnách vytváří serigrafie, přidává světla rozptýlená do tisíců bodů různých barevných odstínů tak, že jeho budovy barevně září.
    Mezi absolutní špičku světových architektů jej vynesl projekt Arabského institutu v Paříži - stavba s proměnlivou fasádou, jejíž skleněná stěna je pokryta množstvím speciálních clon, které se automaticky otevírají a zavírají podle intenzity světla. "I kdyby nepostavil nic jiného, byl by zapsán zlatým písmem ve všech encyklopediích architektury," psalo se v tisku.
    Ale Jean Nouvel postavil mnoho jiného, a téměř vždy zaujal veřejnost i  odborníky. Návštěvníci Paříže tak obdivují například jeho opticky odhmotněné sídlo Cartierovy nadace na pařížském bulváru Raspail nebo muzeum domorodého umění na třídě Branly (Musée du quai Branly), v katalánské Barceloně zase z  umělé vodní plochy tyčící se mrakodrap Torre Agbar, ve Vídni Gasometer - bývalý plynojem přestavěný na multifunkční prostor pro bydlení obchod i zábavu. Ve Spojených státech nese jeho podpis například budova Guthrieho divadla v  Minneapolis, v Německu obchodní dům Lafayette v Berlíně, ve Švýcarsku kongresové centrum v Lucernu, v Japonsku mrakodrap Dentsu Building v Tokiu a v rodné Francii například opera v Lyonu či kongresové centrum Vinci v Tours.
    Nouvelovo jméno se objevuje u řady prestižních projektů chystaných ve světě. Tak například loni se svými návrhy zvítězil v konkurzech na budovu Pařížské filharmonie či stavbu hudebního sálu v Kodani, připravuje skleněnou věž pro New York (Tour Verre). Asi největší rozruch zbudil projekt pobočky muzea Louvre na ostrově Saadíja u Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech, do kterého Francie zapůjčí část svých uměleckých sbírek.
    Kromě architektury se Nouvel věnuje i designu a návrhům interiéru. Jeho podpis tak nesou například příbory, skleničky či flakon pro parfém firmy Yves Saint Laurent.
    Jean Nouvel se narodil 12. srpna 1945 ve městě Fumel na jihozápadě Francie. Od mládí projevoval výtvarné nadání, nakonec se však na přání rodičů, kteří se báli, že by se jako výtvarník neuživil, rozhodl pro architekturu. Vystudoval pařížskou Školu krásných umění (École des Beaux - Arts). Záhy se dostal do povědomí odborné veřejnosti, když se výrazně zapojil do diskuse intelektuálů o  francouzské architektuře. Vystřídal několik ateliéru, v roce 1994 založil Ateliéry Jean Nouvel, které mají pobočky v několika zemích a desítky spolupracovníků. Za svoje dílo získal řadu mezinárodních cen, čestné doktoráty či Řád čestné legie.
    Nouvel je podruhé ženatý, má dva syny a dceru.
0 komentářů
přidat komentář