Sídlo Libereckého kraje už stálo přes 470 milionů

Zdroj
Leona Vacková
Vložil
ČTK
28.04.2008 22:00
Liberec

Liberec - Už více než 470 milionů korun zaplatily od roku 1999 stát a Liberecký kraj za stavební úpravy bývalé budovy výzkumného ústavu textilních strojů pro potřeby krajského úřadu. Zhruba 60 procent šlo ze státního rozpočtu. U příležitosti slavnostního otevření nově zrekonstruované vstupní haly úřadu to dnes ČTK řekl mluvčí krajského úřadu Jiří Langer. Například sídlo sousedního Královéhradeckého kraje ale stálo více než trojnásobek, uvedl mluvčí.
    Jednadvacetipodlažní budova krajského úřadu ze skla a betonu je nejvyšší stavbou v Liberci. Postavena byla v letech 1966 až 1976 podle projektu architekta Zdeňka Plesníka za bezmála 80 milionů korun. Z původního objektu však zůstala zachována jen nosná konstrukce a původní řešení klimatizace, zbytek budovy je prakticky nový. Hlavní rekonstrukce se uskutečnila v 1999 až 2000 a přišla na 231 milionů korun. Tím ale podle Langera práce neskončily.
    Původně se předpokládalo, že kraj bude mít jen 50 až 80 úředníků, a tak v budově sídlily i další instituce, jako Česká obchodní inspekce, Báňský úřad, ale také třeba banka. Jak se úřad rozrůstal, musely tyto organizace objekt opustit a jejich kanceláře postupně procházely úpravami. Ani to však nestačilo, a tak Liberecký kraj koupil v roce 2003 navazující budovu a nechal ji zrekonstruovat. Za 177 milionů získal další kanceláře pro své úředníky, jejichž počet se postupně zvýšil na současných 350. V budově je ale také velký kongresový sál nebo prostory pro archiv.
    Další miliony korun se v  minulých letech investovaly do úprav okolí. Bezmála 20 milionů Kč stála demolice staré mazutové kotelny, výstavba parkoviště na jejím místě a rekonstrukce přístupového mostu přes Nisu. Na další čtyři miliony pak přišla úprava sousedního parku. V plánu je výstavba dalšího mostu, který má zlepšit přístup přímo ke krajskému úřadu. Náklady na něj se mají pohybovat kolem 20 milionů korun, projekt se ale zastavil kvůli chystaným protipovodňovým opatřením na Nise.
    Investice do areálu bývalého výzkumného ústavu ale zřejmě nekončí. "Máme zájem získat ještě sousední budovy Výzkumného ústavu textilních strojů a velké panelové parkoviště," řekl mluvčí úřadu. Kraj za objekty nabídl ústavu, který se chce přestěhovat do průmyslové zóny, 200 milionů korun. "Upravené prostory chceme nabídnout institucím, které s námi nějak spolupracují," dodal Langer. Přestěhovat by se tam mohla třeba Agentura regionálního rozvoje nebo Euroregion Nisa.
0 komentářů
přidat komentář

Související články