Estonský pomník nezávislosti má postavit česká firma

Vložil
ČTK
29.02.2008 12:55
Estonsko

Tallinn

Tallinn - Estonské ministerstvo obrany uzavřelo ve čtvrtek dohodu s českou firmou Sans Souci o výstavbě památníku vítězství ve válce o nezávislost. Oznámila to agentura Baltic News Service (BNS). Pomník ve tvaru skleněného sloupu má být odhalen 28. listopadu, v den 90. výročí propuknutí bojů Estonců s bolševickými vojsky, která se neúspěšně snažila pobaltskou republiku obsadit.

    Sloup, na jehož vrcholu bude usazen estonský berličkový kříž, by měl být v centru Tallinnu vztyčen již 15. října, aby se mohlo v předstihu vyzkoušet jeho nasvícení a další parametry. Odolat by měl i vichřici o rychlosti větru 40 metrů za vteřinu.
    Na stavbu památníku přispělo na 8000 Estonců. Část veřejnosti, které se podoba pomníku nelíbí, se naopak podepisovala pod protestní petici.
    Náklady na výstavbu mají činit 63 milionů estonských korun (přibližně 100 milionů Kč). Ministr obrany Jaak Aaviksoo uvedl, že tato suma zahrne vedle smluvních výdajů na plány, výrobu a stavbu památníku i daň z přidané hodnoty. Šéf Sans Souci Martin Cháb podle BNS přislíbil, že firma zvládne zakázku včas.
    Pomníky bývají v Estonsku kontroverzní záležitostí. Vloni v dubnu zažil Tallinn největší nepokoje od znovuzískání nezávislosti, a to kvůli přesunu památníku padlých rudoarmějců ze sovětských dob. I pomník, který má symbolizovat vznik státu v roce 1918, budí nevoli části veřejnosti a umělecké obce.
    Návrh vybraný vloni vládní komisí je podle kritiků nadměrný a nemá v sobě ani špetku umělecké nápaditosti. Části Estonců vadí ryze křesťanská symbolika pomníku, jiným zase dílo připomíná obří náhrobní kříž, a ironicky se proto ptají, zda má pomník symbolizovat "hrob národa". Podle autorů je však tvar dán původní podobou estonského vyznamenání, Kříže svobody.
    Pomník bojovníkům za nezávislost Estonska z let 1918 až 1920 je plánován již od roku 1930.
    Estonský berličkový kříž, kde každé ze čtyř ramen kříže má na svém konci ještě menší příčné břevno, je v podstatě historickým dědictvím po řádu německých rytířů, který území dnešních pobaltských republik ovládal ve středověku. Ne náhodou proto připomíná i kříže různých německých nacionalistických organizací, včetně současných.
0 komentářů
přidat komentář