Jihlava - Stovky památkových objektů na Vysočině změnily za poslední roky svůj vzhled. Opraveny byly kostely, kapličky i měšťanské domy, ale také roubená stavení, sochy či kašny. Jenom loni kraj podle informací na internetu přispěl na více než 175 projektů obnovy památek. Bylo mezi nimi také osm zámků a tři hrady, do kterých kraj, obce a další vlastníci společně investovali téměř pět milionů korun. Dominantou Stránecké Zhoře na Žďársku byl po desetiletí polorozpadlý zámek. Do záchrany dispozičně velmi cenné stavby ze 16. století se v roce 1999 pustil řád rytířů Kristových. Loni kraj majiteli přispěl na obnovu truhlářských prvků v interiéru objektu čtvrt milionem korun. Náročnému koníčku propadl majitel menší strojírenské firmy na Havlíčkobrodsku Jaromír Polák. Se svými syny desátým rokem opravuje zámek v Úsobí. V jeho záchranu nikdo už pomalu nevěřil, teď se v něm občas konají koncerty, divadelní představení a výstavy. Kraj majiteli loni přispěl částkou 130.000 korun na obnovu fasády památky.
Zámek v Polici
Už 15 let ze svého nevelkého rozpočtu financuje opravy místního zámku obec Police na Třebíčsku, kde žijí necelé čtyři stovky obyvatel. Před třemi roky obec v zámku s pětiposchoďovou hranolovou věží otevřela muzejní expozici, loni si ji v jižní výspě kraje prohlédlo 1500 lidí. Od roku 2004 probíhá obnova krovu a střešního pláště budovy, na kterou kraj loni přispěl nepatrnou částkou, poměrnou k dotaci vlastníka. Obec získala také peníze na stavebně-historický průzkum areálu, potřebovala by zajistit statiku západního křídla. V Hrotovicích na Třebíčsku, kde zámek z počátku 18. století patří obci, přispěl kraj na druhou etapu odvlhčení vnitřního nádvoří. Do toho se pustili také v barokním zámku v Chotěboři na Havlíčkobrodsku. Svůj nynější vzhled získal na počátku 18. století, kdy chotěbořské panství vlastnil Vilém Leopold hrabě Kinský z Wchynic a Tetova. Od roku 1952 je zámek sídlem Městského muzea, které si objekt převzalo do správy a provedlo alespoň nutné opravy. V těch teď pokračují Dobrzenští, kterým byl zámek v roce 1992 v restituci vrácen.
Zámek v Myslibořicích
Na zámku v Myslibořicích na Třebíčsku, kde se zaměstnanci diakonie českobratrské církve evangelické starají o seniory, se podařilo s příspěvkem kraje opravit balkon v průčelí zámku a sokl budovy. Obnova zámku ve Velkém Meziříčí na Žďársku započala záhy poté, co byl v roce 1995 vrácen rodu Podstatzských-Lichtensteinů. Má nové střechy i fasády a okna, loni kraj majiteli přispěl na restaurování maleb v jedné z reprezentačních místností zámku. V kraji Vysočina je památkově chráněno 85 zámků a 48 hradů, respektive zřícenin.