Polská architektura se nachází v přelomovém období. Poté, co se Polsko stalo členem Evropské unie, otevřelo brány zahraničním investorům a nastoupilo cestu výrazného hospodářského růstu, dostala i tamní architektura šanci důkladně se odrazit od socialistického dědictví a ukázat svou mladou a dravou tvář. Aktuální polské dění představí architekti Andrzej Duda a Roman Rutkowski, kteří mají bohaté zkušenosti jak z praxe, tak z akademického prostředí. Jejich přednášky a následná diskuse se uskuteční:
v Praze (středa 5. března v 17.00, Polský institut, Malé náměstí 1), v Brně (čtvrtek 6. března ve 13.00, FA VUT, Poříčí 5) a v Bratislavě (čtvrtek 6. března v 18.00, FA STU, Námestie Slobody 19).
Andrzej Duda (*1953) absolvoval doktorandské studium na Berlage Institute v Amsterdamu, v současnosti působí na Fakultě architektury Slezské polytechniky v Gliwicích a zároveň je společníkem architektonické kanceláře Inarko (www.inarko.pl). Jeho přednáška se bude věnovat vývoji polské architektury v oblasti Slezska po roce 1989 a paralelám s děním v České republice. Roman Rutkowski (*1972) přednáší na Fakultě architektury Vratislavské polytechniky a je zakladatelem architektonické skupiny ReWritable Research Team (www.rewritable.pl). Vedle toho je polským korespondentem řady zahraničních architektonických časopisů včetně magazínu A10 - New European Architecture. Ve své přednášce se bude zabývat nejaktuálnějším vývojem polské scény a novými tématy, která tento vývoj nastoluje.