Vila Tugendhat, Less is More O situaci kolem rekonstrukce brněnské vily Miese van der Rohe Ludvík Grym, Jan Sapák, Jindřich Škrabal
3. května 2007 měl v rámci cyklu přednášek „Brno v Praze“ vystoupit Antonín Novák z brněnského atelieru DRNH. Vzhledem k aktuálnosti problému rekonstrukce brněnské vily Tugendhat se ale členové atelieru rozhodli přenechat prostor architektům L. Grymovi, J. Sapákovi a J. Škrabalovi, kteří se tomuto problému dlouhodobě věnují. Přednáška bude věnována především podstatě Miesovy architektury, z které by měl vycházet i charakter následných oprav obhajitelných před světem. „Méně je více“ platilo pro Ludwiga Miese van der Rohe a jeho architekturu, stejně naléhavě to musí platit i pro rekonstrukci vily Tugendhat. Oprava nenahraditelné, světově známé památky musí být erudovaná a citlivá. Každé neuvážené experimenty by ji mohly zničit.
„K rozhodnutí přenechat termín naší přednášky Poslední sběr – Ateliér DRNH kolektivu brněnských kolegů zabývajících se dlouhodobě vilou Tugendhat – J. Škrabalovi, J. Sapákovi, L. Grymovi, jsme se nerozhodli po „zralé úvaze“. Jednak úplně přesně nevíme, kdy je vlastně ona úvaha „zralá“ a jednak jsme připravovali již několik měsíců v ateliéru za pomocí externistů některé projekty speciálně pro tuto přednášku, jako ukázku možného přístupu k interakci objektu s krajinou a k ekologickým principům v navrhování bytových staveb. Až značně tendenční a zkreslené vnímání situace kolem projektové přípravy rekonstrukce brněnské vily Miese van der Rohe zveřejněné v odborném tisku nás přimělo zamyslet se nad danou situací, nad jejími důvody a snad i možnostmi její nápravy. Rozhodli jsme se k rychlému a aktivnímu přístupu. Získali jsme několik respektovaných pražských a brněnských osobností české architektury k podpisu petice určené vedení města Brna pro podporu výše uvedeného týmu a přenechali těmto brněnským kolegům náš termín pražské přednášky a tím jim umožnili vystoupit s příspěvkem dokládajícím jejich odbornou erudici, poctivost a dlouholeté zaujetí daným tématem. Věříme, že dramaturgie cyklu Brno v Praze tím bude obohacena o navýsost aktuální téma a skvělou přednášku, a omlouváme se organizátorům za obtíže vyplývající z tohoto našeho rozhodnutí. Připravené projekty původně určené pro prezentaci přístupu našeho ateliéru zveřejníme formou virtuální výstavy na portálu archiwebu do léta tohoto roku. Děkujeme všem za pochopení.“