V roce 2007 se KRUH ve své přednáškové činnosti po delší době opět zaměřil na českou, přesněji řečeno moravskou, architekturu. Do Prahy jsme pozvali řadu brněnských architektů. Po výborném preludiu v provedení Zdeňka Fránka v rámci loňského festivalu „4+4+4 dny v pohybu“ a po úvodní přednášce Svatopluka Sládečka z New Work přichází na řadu Petr Pelčák z brněnského ateliéru Architekti Hrůša & Pelčák se svou zprávou nazvanou „Atelier Brno v Praze“.
Architekti Hrůša a Pelčák jsou autory téměř dvou set padesáti architektonických a urbanistických projektů, soutěžních návrhů i realizovaných staveb. Patří k nejvýznamnějším představitelům regionální architektury u nás.
Jejich díla byla dvakrát (1997 a 2003) nominována na cenu Evropské unie za architekturu (Mies van der Rohe Pavilion Award), odměněna několika domácími cenami (TOP INVEST za stavbu Galerie Vaňkovka Brno, Grand Prix Obce architektů 2004 hlavní cenu v kategorii Krajinářská architektura a zahradní tvorba za rekonstrukci Denisových sadů a Studánky, Cena klubu Za starou Prahu za novostavbu v historickém prostředí 2002 za obchodní dům Josefská – Novobranská v Brně), mnohokráte vystavena na výstavách v České republice i v zahraničí a jsou zastoupena ve stálé expozici současného umění Národní galerie v Praze. Mezi jejich realizace patří bytový dům Vídeňská v Brně, rekonstrukce a úprava rodného domu Josefa Hoffmanna, radnice městské části Komín v Brně, administrativní budova firmy Blata, Blansko, obecní nájemní dům s malometrážními byty ve Slavonicích, administrativní a provozní budova Povodí Moravy v Olomouci ad.
Petr Pelčák, nar. r. 1963 v Brně, absolvoval Fakultu architektury VUT Brno v r. 1986. 1984 – 1986 mimořádné studium dějin umění – Masarykova univerzita Brno. 1986 – 1990 Stavoprojekt Brno, atelier Viktora Rudiše, 1990 – 1991 atelier prof. Wilhelma Holzbauera ve Vídni. Od r. 1992 společná kancelář s Petrem Hrůšou Architekti Hrůša & Pelčák, Ateliér Brno. V r. 1994 vyučující letní školy architektury v Liberci, 1995 – 1996 a od 2004 vyučující na FA VUT Brno, kde r. 2005 habilitoval. Od r. 1984 publikace v oblasti teorie, dějin a kritiky architektury; editor, spoluautor a autor řady publikací o architektuře, mj. ročenky Česká architektura 1999 – 2000. V letech 1992 - 1997 kurátor či spolukurátor výstav v Galerii architektury v Brně. Společně s Petrem Hrůšou autory téměř dvou set padesáti architektonických a urbanistických projektů, soutěžních návrhů i realizovaných staveb. Jejich díla byla dvakrát (1997 a 2003) nominována na cenu Evropské unie za architekturu (Mies van der Rohe Pavilion Award), odměněna několika domácími výročními cenami, mnohokráte vystavena na výstavách v České republice i v zahraničí a jsou zastoupena ve stálé expozici současného umění Národní galerie v Praze.
1995 – 2001 člen správní rady Nadace české architektury. Člen ČKA, spolku Obecní dům Brno (předseda), SVÚ Mánes, DOCOMOMO, redakční rady časopisu Arch (Bratislava), korespondent časopisu Werk, Bauen + Wohnen (Curych).
Přednášky cyklu BRNO V PRAZE probíhají vždy první čtvrtek v měsíci od 19:30 v kulturním sále Hlavního nádraží v Praze. Další informace je možné nalézt na adrese www.kruh.info.