Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
České muzeum loutky a cirkusu v Prachaticích

V květnu letošního roku otevřelo Národní muzeum svoji novou expozici Muzeum české loutky a cirkusu. Pro umístění této expozice byly vybrány prostory původní knihovny na Velkém náměstí v Prachaticích.

Expozice se nachází ve třech podlažích. V prvním podlaží je vstupní hala a pokladna. Vlastní expozice se nachází ve druhém a třetím podlaží. První část expozice je věnována historii české loutky od nejstarších loutkářů přes rodinná a spolková divadla až k profesionálním scénám. Kromě tradičních Čertů a Kašpárků se návštěvníci setkají s loutkami zhotovenými podle předloh M. Alše, V. Suchardy či J. Trnky. Přímo v expozici je možnost shlédnout slavné inscenace loutkových her v historických divadélkách. Ve druhé části - v jediném cirkusovém muzeu v Čechách jsou vystaveny nejen plakáty, fotografie, dokumenty, ale návštěvník se ocitne v cirkusové manéži s hrazdami, perskou tyčí, jednokolkami, žonglérským náčiním a s cirkusovými kostýmy. Součástí expozice je i motocykl, na kterém jezdili Medvědi s Cibulkou.

Výstavní prostory Muzea české loutky a cirkusu se nacházejí v původních prostorách městské knihovny. Vzhledem k odlišnému využití prostoru bylo třeba nově vyřešit osvětlení expozičních prostorů. Jedním z požadavků zadání bylo alespoň částečné využití původních svítidel. Z tohoto důvodu tvoří soustavu základní a nouzové osvětlení svítidla původní a soustavu expozičního osvětlení tvoří svítidla nová.

Koncept osvětlení
Systém osvětlení v expozičních prostorách tvoří tři samostatné osvětlovací soustavy: soustava základní, expozičního a nouzového osvětlení.
Soustava základního osvětlení slouží pro provádění úklidových prací, pro osvětlení při změnách expozice a jako osvětlení při kontrole expozičních prostorů. Ovládá se vypínači u dveří každé místnosti. Tato soustava je navržena na průměrnou hladinu osvětlenosti Em = 100 lx. V přízemí do této soustavy patří svítidla osvětlující pracoviště pokladny s trvalým pobytem. Toto pracoviště je navrženo na průměrnou hodnotu osvětlenosti Em = 300 lx. Celkový instalovaný příkon této soustavy je PiZ =1,8 kW.

Soustava expozičního osvětlení se skládá ze dvou částí: vnější a vnitřní. Vnější expoziční soustava slouží pro osvětlení exponátů ze vzdálenějších poloh, pro osvětlení popisků a doprovodných textů. Tuto soustavu tvoří svítidla Metro pro halogenové reflektorové žárovky 75 W / 230V s úhly poloviční svítivosti 10° a 30°, umístěná v tříokruhových lištách Standard a dále samostatně zavěšená svítidla Cestello 3x50 W. Pro kratší vzdálenosti a rozměrnější předměty jsou svítidla Metro doplněna rozptylnými skly a refraktory, které umožňují změnit tvar křivky svítivosti. Dva z okruhů lištového systému jsou napojeny přes výkonové stmívače. Tím je u svítidel v lištách vytvořen systém skokové regulace (100%, 70%, 60%).

Druhou částí soustavy expozičního osvětlení jsou svítidla umístěná ve vitrínách nebo přímo ve volně instalovaných divadélkách. Pro osvětlení větších vitrín a divadélek jsou použita zářivková svítidla 36 W a 58 W a v menších vitrínách svítící diody (LED) a optické kabely. Tato část expozičního osvětlení je napojena na řídicí systém DALI, který umožňuje plynulou regulaci světelného toku světelných zdrojů v rozsahu 10 - 100 %. Soustava expozičního se ovládá centrálně z pokladny a velínu přes dotykový ovládací panel. Soustava expozičního osvětlení umožňuje vzhledem k navržené regulaci (plynulá a skoková) nastavit osvětlenosti na exponátech, dle požadavku autora expozice v rozsahu 50 - 150 lx. Instalovaný příkon celé soustavy expozičního osvětlení je PiE = 9,0 kW. Vzhledem k regulaci této soustavy bude skutečný příkon této soustavy podle kvalifikovaného odhadu PiEreg ~ 6,0 kW.
Původní systém nouzové osvětlení byl zachován. Provedla se pouze oprava nefunkčních svítidel a byla doplněna svítidla s piktogramem.

Ochrana exponátů
Jednou z důležitých zásad při osvětlování výstavních prostorů je ochrana exponátů před škodlivými účinky světelného záření. Poškození exponátů ovlivňují čtyři základní parametry:
  • Spektrální citlivost exponátů
  • Množství dopadajícího záření
  • Spektrální složení dopadajícího záření
  • Doba expozice
První parametr nelze ovlivnit, ale slouží k zatřídění exponátu do určité kategorie citlivosti. Pro tuto kategorii jsou pak stanoveny resp. doporučeny mikroklimatické podmínky, ve kterých může být exponát vystaven. Tyto podmínky se v praxi popisují následujícími veličinami:
  1. Hodnota osvětlenosti E (lx)
  2. Obsah UV záření Øe,UV (µW/lm)
  3. Doba vystavení t (hod)
Vedle dodržení stanovených hodnot osvětleností je třeba používat světelné zdroje, které neobsahuje záření z oblasti pod 380 nm, nebo jen v minimální míře do10 µW/lm (toto je minimální měřitelná hodnota současnou měřicí technikou). V návrhu expozičního osvětlení jsou použity tři typy světelných zdrojů s následujícími parametry:

1. Halogenová žárovka reflektorová žárovka (HALOPAR, Osram) s potlačenou složkou UV záření: Øe,UV=7 µW/lm. Teplota chromatičnosti halogenových žárovek je Tcn =3000 K a index podání barev Ra = 100. Důležitou skutečnosti je, že při stmívání halogenových žárovek dochází ke změně barevného tónu vyzařovaného světla a tím i ke změně teploty chromatičnosti.

2. Pro osvětlení části vitrín a divadélek jsou použita zářivková svítidla osazená zářivkami s potlačeným obsahem UV záření (LUMILUX UVS, Osram). Obsah této UV složky je Øe,UV < 1 µW/lm. Teplota chromatičnosti těchto zářivek je Tcn = 4000 K a index podání barev Ra >90.

3. Pro osvětlení části vitrín jsou použity moduly se svíticími diodami. Již principem vzniku světla v těchto světelných zdrojích je dáno, že podíl UV složky ve vyzařovaném světle je minimální. Obecně se uvádí, že obsah UV záření je Øe,UVW/lm. Teplota chromatičnosti použitých diod T =7 cn = 4700K a index podání barev Ra > 80.



O projektu:
Autor a komisař expozice: PhDr. Vlasta Koubská, PhDr. Hanuš Jordán
Architekt expozice: akad. arch. Vlastimil Vagaday, g.l. architekti
Návrh osvětlení: Petr Žák, Etna s.r.o.
Svítidla: iGuzzini, SAAS
Vitríny: František Záhrobský, Revyko
Expoziční doplňky: Luděk Novotný, LND
Produkce: Ing. Jiří Gregor

V online katalogu www.MyCode.cz lze podle řady kritérií vyhledat alternativy nábytku, bytových doplňků i svítidel. Dále lze využít i další funkce katalogu: Dotaz na cenu a Žádost o katalog. Individuální dotaz na cenu umožňuje architektům a dalším zájemcům přímou komunikaci s cenovou podporou katalogu, která obratem řeší každou poptávku nebo žádost o katalog či další informace. Obsah katalogu je stále doplňován o novinky a katalogy ke stažení (v sekci Info). V katalogu naleznete sortiment značek: Arper, Brionvega, Designers Guild, Edra, EMU, Horm, iGuzzini, Magis, Mixel, Patt, Plank, Sub-Zero, Tisettanta, Tribú, Wolf, Zanotta
Dále vybrané produkty značek: Kundalini, Palluco Italia, Mimolimit, Olgoj Chorchoj
Zdroj: 3D H. Interiér / provozovatel katalogu MyCode
Vložil: Tisková zpráva, 03.01.07 08:40
Návštěvnost: 9139 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
původní využití budovy Tomáš 09.01.07 11:38
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.