Praha - V Praze 10 Na Míčánkách byl dnes otevřen největší justiční areál v republice. Výstavba komplexu, do něhož se přesunuly soudy a státní zastupitelství ze čtyř pražských obvodů, přišla ministerstvo spravedlnosti na více než 2,5 miliardy korun. Provoz areálu zahájil poklepáním dražebního kladívka ombudsman a někdejší ministr spravedlnosti Otakar Motejl.
Předseda pražského městského soudu Jan Sváček zdůraznil, že právě Motejl má zásluhu na výstavbě areálu, ve kterém bude soustředěno 40 procent pražské justiční kapacity. Areál vznikl rekonstrukcí tří historických budov v místech někdejších Kasáren Jana Roháče z Dubé a kompletní výstavbou nového šestipatrového objektu ve středové části celého komplexu. Stavba trvala přes tři roky. V dokončeném paláci bude pracovat kolem 1000 zaměstnanců. Komplex pojme 98 soudních síní, 38 speciálních místnostní pro utajené výslechy, má také 30 vazebních cel, dražební sál nebo odbornou knihovnu. Například jídelna pro zaměstnance soudů a státních zastupitelství má kapacitu až 1200 jídel denně. Areál je propojen podzemními chodbami a stěny vstupní haly a chodeb mají v každém podlaží odlišnou barvu, červenou, zelenou, modrou a žlutou. Sváček ale nejvíce oceňuje to, že provoz uvnitř areálu je rozdělen na dvě části. Justiční personál, soudci a státní zástupci se dostávají do styku s veřejností až v jednací síni - všude jinde je vzájemnému náhodnému kontaktu zamezeno. "Toto opatření reaguje na stále se zvyšující požadavky bezpečnosti," uvedl mluvčí ministerstva spravedlnosti Pavel Staněk. Podle Sváčka navíc soudci cestou do soudní síně nebudou muset překračovat nohy účastníků řízení. Ministerstvo spravedlnosti se výstavbou snažilo vyřešit situaci, kde řada soudů a státních zastupitelství sídlí v nevyhovujících budovách, které má často také jen pronajaté. Do areálu se přesunuly soudy a státní zastupitelství z pražských obvodů 4, 8, 9 a 10. Výběrové řízení na zpracování projektové dokumentace pro justiční areál v roce 2000 vyhrála společnost Helika. Sdružení firem Skanska CZ a Metrostav začalo stavět v červenci 2003. Soudy a státní zastupitelství se začaly do areálu stěhovat v polovině září. Už v předchozích týdnech se v areálu konala například rozhodování o vazbách. Ode dneška pak zahájil palác plný provoz. Zástupci stavebních firem připomněli, že přes vysoké náklady přinese přesun soudů také některé úspory. Například za správu budov nebo jejich ochranu bude nyní resort platit méně, než byly náklady na jednotlivé soudy. Cenu za justiční palác kritizoval v minulosti Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Kvůli nedostatečné přípravě zadavatele projektu stál komplex podle zprávy NKÚ o asi 290 milionů korun víc, než bylo plánováno. Dopravní podnik posílí některé linky, kterými se lidé mohou do nové budovy soudu dostat. Od 3. října zprovoznil také úplně novou autobusovou linku 134, která bude k justičnímu paláci zajíždět.
Vybudování nového justičního areálu přestavbou bývalých kasáren 28. pěšího pluku je jedním z předpokladů reformy soudní soustavy. Areál bývalých kasáren byl vybrán pro realizaci justičního paláce rozhodnutím vlády z 19.7.2000. Soudní areál by se měl stát klíčovou budovou (areálem) pražského soudnictví a měl by výrazně přispět ke zlepšení podmínek pro práci soudů v Praze. V areálu v ulici 28. pluku by měly sídlit obvodní soudy a státní zastupitelství pro Prahu 4, 8, 9 a 10.
Soudní areál - novostavba ve vnitrobloku soustředí veškeré činnosti s přístupem veřejnosti a bude zahrnovat mimo jiné:
100 soudních jednacích síní čtyř různých velikostí
konferenční místnosti
dražební sál
studovna nahlížení do spisů
rejstříky trestů
parkovací plochy pro návštěvníky i zaměstnance
Ve zrekonstruovaných historických budovách kasáren bude umístěno provozní a administrativní zázemí soudů.
zastavěná plocha areálu bude cca 11 000 m² hrubá podlažní plocha bude cca 71 000 m² obestavěný prostor bude cca 250 000 m² Stavba byla zahájena v roce 2004 a její předpokládaný termín dokončení je ve 4. čtvrtletí 2006.